Kredi: CC0 Kamu malı

Uzmanlardan oluşan bir panel, derginin 28 Eylül sayısında yayınlanan bir yorumda, ticari uzay uçuşlarında insan denekler üzerinde yapılan araştırmaların etik olarak yürütülmesini sağlamak için yeni yönergelere ihtiyaç duyulduğunu söylüyor Bilim. Makalelerinin başlığı “Başlatmaya etik açıdan izin verildi mi?”

Özel şirketlerin önümüzdeki yıllarda binlerce insanı uzaya uçurması bekleniyor. Gemide bulunanlar arasında araştırma çalışmalarına katılma fırsatına sahip olacak işçiler ve yolcular da yer alacak. Bu tür araştırmalar yalnızca gelecekteki uzay yolcularının güvenliğini sağlamak için gerekli olmakla kalmıyor, aynı zamanda genel olarak insan sağlığına ilişkin kritik konuları da ele alıyor.

Ancak, Baylor Tıp Fakültesi, Houston’daki Tıbbi Etik ve Sağlık Politikası Merkezi tarafından düzenlenen bir panele göre, insanlar üzerinde yapılan araştırmaları yönetmek için kullanılan mevcut etik kurallar, ticari uzay uçuşlarında yapılan araştırmaların benzersiz koşullarını doğrudan ele almamaktadır.

Nöroloji ve nörolojik cerrahi profesörü Dr. Michael A. Williams, “NASA ve diğer ulusal uzay ajanslarından astronotların araştırma için gönüllü olma konusunda uzun bir geleneği var ve ajanslar bu araştırmanın nasıl yapıldığına dair gelenek oluşturmuş durumda” dedi. Seattle’daki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden ve makalenin ortak yazarlarından biri.

“Fakat teşviklerin farklı olabileceği ticari uçuşlarda bu tür bir araştırmanın nasıl yapılacağı henüz araştırılmadı.”

Panel, dört sabitleme ilkesine dayalı kılavuzların formüle edilmesi çağrısında bulunuyor. Bunlardan ilki sosyal sorumluluktur. Önemli bir kamu yatırımı nedeniyle ticari uzay uçuşunun mümkün olduğunu, dolayısıyla ticari uzay uçuşları üzerine yürütülen araştırmaların topluma genel olarak fayda sağlaması gerektiğini savunuyorlar.

İkincisi, ticari uzay uçuşları üzerine yürütülen araştırmalar bilimsel mükemmelliği hedeflemelidir.

“Kötü tasarlanmış, tekrarlanan ve düşük öncelikli çalışmalar, düşük kaliteli verilere yol açar. Kanıt tabanını bulanıklaştırır, katılımcıları tehlikeye atar ve kaynakları israf ederler” diye yazıyorlar.

Üçüncüsü, ticari uzay uçuşlarında yapılan araştırmalar, araştırma riskini taşıyan “orantılılık” ilkesine bağlı kalmalı, “mümkün olduğu ölçüde” en aza indirilmeli ve bireysel ticari uzay uçuşu katılımcılarının ve toplumun beklenen yararları ile orantılı olarak dengelenmelidir. ”

Ve son olarak, yönergeler, “insanlı uzay araştırmalarının faydalarından herkesin yararlanmasını” garanti eden “küresel yönetim” ilkesini desteklemelidir.

Yazarlar, sosyal sorumluluğun önemine vurgu yapan kılavuz ilkelerinin, araştırmaya katılan kişilerin bir çalışmaya katılıp katılmayacağına karar vermede özerkliğine öncelik veren diğer etik kurallardan farklı olduğunu kabul ediyor, ancak uzay uçuşu için çok az kişinin seçildiğini ve katılımın teşvik edilmesi gerektiğini savunuyorlar. .

“Tüm olası ticari uzay uçuşu katılımcıları, önerilen herhangi bir araştırma protokolünün sosyal değeri hakkında tam olarak bilgilendirilmeli ve katılmaya teşvik edilmelidir.”

“Teşvik risklere göre ayarlandığı ve aşırı teşvik yaratmadığı sürece katılımın teşvik edilmesi haklı görülebilir. Ticari şirketler, araştırmaya katılmaya istekli ticari uzay uçuşu katılımcılarını tercih edebilir, ancak bunun olup olmadığını belirlemek için daha fazla etik dikkat gereklidir. ticari uzay uçuşu katılımcıları, araştırmaya katılmayı reddetseler bile uçuşa uygun kalmalıdır.”

Williams, NASA’nın uygulamalarının bir model teşkil edebileceğini söyledi. “NASA’da herhangi bir görev için bir kişi 40 ila 50 kadar çalışmaya katılma hakkına sahip olabilir, ancak katılmak istediklerini seçip seçebiliyorlar. Bu da özerklik ilkesine saygı gösteriyor.”

Konunun baş yazarı Bilim makale Vasiliki Rahimzadeh’dir ve kıdemli ve sorumlu yazar, her ikisi de Baylor’daki Tıbbi Etik ve Sağlık Politikası Merkezi’nden Amy L. McGuire’dır.

Daha fazla bilgi:
Vasiliki Rahimzadeh ve diğerleri, Etik olarak lansmana izin verildi mi?, Bilim (2023). DOI: 10.1126/science.adh9028. www.science.org/doi/10.1126/science.adh9028

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Panelde (2023, 28 Eylül) ticari uzay uçuşlarında insan araştırması için gerekli olan etik kuralların 2 Ekim 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-09-ethics-human-commercial-spaceflights-panel.html adresinden alındığı belirtiliyor.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1