COVİD-19 salgınının patlak vermesinden bu yana siber suç faaliyetlerindeki artışı göz ardı etmek zor oldu. Bu özellikle finans gibi “yüksek değerli” sektörler, özellikle de ödemeler sektörü için geçerlidir.

Siber suçlular, yalnızca yüksek profilli bir finans ismini tehlikeye atmanın getirdiği önbellek nedeniyle değil, aynı zamanda potansiyel olarak kazançlı bir maaş gününün cazibesi nedeniyle sürekli olarak finans sektörünü hedef alıyor. Aslında, fazlasıyla Küresel finans kuruluşlarının %60’ı 2022’de 5 milyar doların üzerinde varlık siber saldırılara maruz kaldı. Nakit dışı işlemlerin sayısı ise rekor seviyeye ulaştı. 2021’de 157 milyar Yalnızca ABD’de son derece yıkıcı ödemeler sektörü en önemli tehdit hedefi olarak ortaya çıktı.

Bununla mücadele etmek için, endüstri çapında siber güvenlik standartlarını belirleyen ve ödeme kartı alanındaki büyük oyuncular tarafından yönetilen PCI Standartları Güvenlik Konseyi, PCI Standartları Güvenlik Konseyi’nin en yeni versiyonunu açıkladı. Veri Güvenliği Standartları (DSS) v4.0. Mevcut kılavuz (DSS v3.2.1) 2024’te sona erecekken, ödeme kartı endüstrisi ve kart ödemelerini kabul eden satıcılar, v4.0 için Mart 2025 uyumluluk son tarihine ulaştıklarından emin olmak için özenle çalışıyor. Bununla birlikte, başa çıkılması gereken pek çok yeni teknoloji ve tehdit göz önüne alındığında ve v3.2.1’in piyasaya sürülmesinden bu yana geçen beş yılı aşkın süre nedeniyle, v4.0 beklentilerine ayak uydurmanın söylendiğinden daha kolay olduğu ortaya çıktı.

PCI DSS v4.0’daki Yenilikler Neler?

Başlangıçta her üç yılda bir güncellenecek şekilde ayarlanmış olan v4.0 kılavuzu, en hafif tabirle uzun zamandır bekleniyordu. Bitti 350 sayfa4.0, çok sayıda yeni en iyi uygulamanın yanı sıra, işletmelerin kart sahibi verilerine erişen tüm hesaplarda çok faktörlü kimlik doğrulaması uygulamasını zorunlu kılmak ve çalışanlara siber güvenlik eğitimi sağlamaya yönelik yeni zorunluluklar da dahil olmak üzere mevcut yönergelerde iyileştirmeler içeriyor. Bununla birlikte, yeni uyumluluk gereksinimlerini karşılama ve uyumluluğu kılavuzun geri kalanıyla iki kez kontrol etme gereklilikleri birleştirildiğinde, v4.0’ı benimseme süreci, özellikle ilk kez DSS uyumlu olmayı isteyen işletmeler için son derece göz korkutucu bir süreç gibi görünebilir. zaman. İşletmelerin uyumlu hale gelmek için kullanabileceği üç temel adım şunlardır:

  1. Bir temel oluşturun ve rehberlik sütunlarını gözden geçirin: Bu çok basit gibi görünebilir, ancak bu kadar yoğun bir rehberlikle — Milyonlarca doları bulabilecek cezalar uyumsuzluk için — baştan itibaren uçtan uca uyumluluğunuzu sağlam bir şekilde kavramak çok önemlidir. PCI DSS kılavuzunun önceki sürümlerine benzer şekilde v4.0, sektör ve kart sahipleri için en kapsamlı güvenliği sağlamayı amaçlayan 12 sütundan oluşan kapsamlı bir listeden oluşuyor; ağ güvenliği ve kart sahibi verilerini iletmek için kullanılan şifreleme gibi konuları ele alıyor. Bu temellere alışma ve bunların nasıl bir araya geldiğini görmenin yanı sıra, işletmelerin, PCI DSS uyumluluğunun kullanıma sunulması açısından uymaları gereken kesin özellikleri belirlemek için hangi PCI DSS düzeyine girdiklerini belirlemeleri gerekir.
  2. Uyumluluk çabalarınızda teknolojinin rolünü belirleyin: V4.0’ın en ilginç yönlerinden biri, işletmelere uyumluluklarını sağlamak ve bunu göstermek için teknolojiyi kullanma konusunda tanınan serbestliktir. Uyumluluk teknolojisi sektörü, v3.2.1’in piyasaya sürülmesinden bu yana uzun bir yol kat etti. Dahası, uyumluluk camiasının teknolojiye yönelik duruşu çarpıcı biçimde değişti; düzenleyiciler artık teknolojinin bir kuruluşun uyumluluk karışımının bir parçası olmasını teşvik etmek yerine bekliyor. Bununla birlikte, işletmeler artık v4.0 beklentilerinin karşılanması da dahil olmak üzere, ağ izlemeden güvenlik açığı testlerine kadar devam eden uyumluluk ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için bulut gibi yeni teknolojileri ve farklı SaaS araçlarını kullanma konusunda daha fazla serbestliğe sahip. Dolayısıyla işletmelerin v4.0 gözetim beklentilerini karşılamadaki mevcut boşlukları veya zayıflıkları belirlemenin yanı sıra bunları nasıl dolduracaklarını ve bunu yapmalarına yardımcı olacak teknoloji araçlarını nasıl ve ne zaman kullanacaklarını da düşünmeleri gerekiyor.

  3. Esnekliği ve dinamizmi benimseyin: İyi finanse edilen siber suçluların hızlı inovasyon hızı, siber güvenlik rehberliğinin önümüzdeki yıllarda PCI’den çok daha sık geleceği anlamına geliyor. Bu, işletmelerin yeni ödeme teknolojileri ve ilgili tehditler ortaya çıktıkça hem esnek hem de uyarlanabilir olmasını sağlayacak siber güvenlik stratejileri oluşturmaya başlaması gerektiği anlamına geliyor. Günümüzün uyumluluk standartlarını karşılamak harika. Ancak ödemeler dünyası daha karmaşık, küresel ve birbirine bağlı hale geldikçe, işletmelerin uygulamalarını güncellemeden önce yeni rehberlerin çıkmasını bekleme lüksü yok. Siber güvenlik, yaşayan, nefes alan bir ekosistemdir ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı, tehdit avcılığı ve sızma testleri gibi hem güçlü önleyici hem de tespit edilebilir siber güvenlik önlemlerine öncelik veren ödeme paydaşlarının yalnızca uyumlu kalmakla kalmayıp, daha güvenli ve daha güvenli bir hizmet sunma şansı da daha yüksektir. müşterileri için keyifli bir deneyim.

PCI DSS v4.0, siber güvenliğin geleceği ve ödeme kartı endüstrisinin performansının önemli bir göstergesidir. Ancak işletmelerin bu uyumluluk eşiğini karşılamanın yanı sıra, bu acil kılavuzun ötesine bakmaya devam etmeleri ve kendi güvenliklerinin sınırlarını sürekli zorlayan proaktif siber güvenlik stratejileriyle meşgul olmaları gerekiyor. Bunu başarılı bir şekilde yapabilirlerse, ödeme kartı alanının rakiplerden bir adım önde kalma şansı çok daha yüksek olacak ve önümüzdeki yıllarda tüketiciler arasında daha fazla güven oluşturabilecek.

En son siber güvenlik tehditlerini, yeni keşfedilen güvenlik açıklarını, veri ihlali bilgilerini ve ortaya çıkan trendleri takip edin. Günlük veya haftalık olarak doğrudan e-posta gelen kutunuza teslim edilir.siber-1