Ekim 2023, dikkate değer bir “ateş çemberi” güneş tutulması, büyüleyici gezegen dizilimleri ve NASA’nın benzersiz bir asteroidi araştırmak üzere Psyche misyonunu başlatmasıyla göksel bir ziyafet sunuyor.

Ekim 2023’te gökyüzü izlemeyle ilgili öne çıkan olaylar nelerdir?

14 Ekim’de Amerika kıtasında meydana gelecek “ateş çemberi” güneş tutulması bu ayın en önemli olayı! Üstelik Ay, Jüpiter, SatürnVe Venüs Yıldız gözlemcilerinin ve gezegen gözlemcilerinin keyif alacağı güzel pozlar verin.

Bakılacak şey:

Parçalı güneş tutulması! Amerika kıtasında dar bir alanda bulunan izleyiciler, 14 Ekim’de gerçekleşecek “ateş çemberi” Güneş tutulmasından keyif alırken, Ay ve gezegenler Ekim gökyüzünde göz kamaştırıcı pozlar verecek.

Eylül ayında gökyüzü izlemenin öne çıkanları:

 • 2 Ekim – Ay, gün batımından birkaç saat sonra yükseliyor ve Ülker yıldız kümesine çok yakın görünüyor. Akşam saat 22.00’den sonra onları doğuda alçakta arayın, ardından bütün gece birlikte gökyüzünde seyahat ederler.
 • 3 Ekim – Şafak öncesi gökyüzünde Ay, Ülker’den birkaç parmak uzakta görünüyor. Onları güneybatının yükseklerinde, Jüpiter’in ve Boğa burcundaki parlak, kırmızı dev yıldız Aldebaran’ın yanında arayın.
 • 10 Ekim – 10 Ekim’de, güneş doğmadan önce doğuda, ince hilal şeklindeki Ay’ın eşlik ettiği Venüs’ü arayın. Bunların arasında aslan Leo’nun parlak kalbini, mavimsi beyaz yıldız Regulus’u görün.
 • 14 Ekim – Halka şeklinde Güneş tutulması – Yaklaşık 125 mil genişliğindeki bir yol boyunca Güneş, genellikle “ateş çemberi” olarak adlandırılan dar bir ışık halkası olarak görünecek.
  • Bu kısmi tutulmanın yolu, Güney Kanada’dan başlayıp Batı ABD’yi geçerek Orta ve Güney Amerika’ya geçmeden önce Amerika kıtasını katediyor.
  • Halkalı tutulma yolunun dışında, görüntüleme bölgesinin içinde olanlar hâlâ kısmi tutulmayı görecekler.
  • Ay’ın kaplayacağı maksimum Güneş miktarı konumunuza bağlıdır.
 • 14 Ekim – Yeni Ay
 • 23 Ekim – Güneş battıktan bir veya iki saat sonra güneye doğru bakın ve Satürn gezegeninin hemen altında asılı duran, yaklaşık %70’i aydınlanan Ay’ı bulun. Gökyüzündeki yakınlıkları, bu iki favori gök gözlemcisinin teleskopla görüntülenmesini kolaylaştıracak.
 • 24 Ekim – Bu gece Satürn gezegeninin hemen doğusunda asılı olan Ay’ı bulun.
 • 28 Ekim – Dolunay – Dolunay bu gece Jüpiter gezegeniyle birlikte yükseliyor. Bunlar gökyüzündeki en parlak nesnelerden ikisidir ve onları bu kadar yakından görmek oldukça etkileyici bir görüntü oluşturmalıdır.
Gökyüzü Grafiği Ay Ülker Yıldız Kümesi Ekim 2023

2 Ekim gecesi Ülker yıldız kümesine çok yakın görünen Ay’ı gösteren gökyüzü haritası. Kredi: NASA

Video Metni

Ekim Ayında Ne Var? Bazı harika Ay-gezegen eşleşmeleri, metal açısından zengin bir dünyaya yolculuk ve kısmi Güneş tutulması.

2 Ekim’de Ay, gün batımından birkaç saat sonra yükseliyor ve Ülker yıldız kümesine çok yakın görünüyor. Akşam saat 22.00’den sonra doğuda alçakta onları arayın. O gece birlikte gökyüzünde seyahat ederler ve ertesi sabah onları görmek için bir fırsat daha bırakırlar. 3 Ekim’de şafak öncesi gökyüzünde, gece boyunca Dünya etrafındaki yörüngesinde biraz hareket eden Ay, Ülker’den birkaç parmak genişliğinde görünüyor. Onları güneybatının yükseklerinde, Jüpiter’in ve Boğa burcundaki parlak, kırmızı dev yıldız Aldebaran’ın yanında arayın.

10 Ekim’de, güneş doğmadan önce doğuda, ince hilal şeklindeki Ay’ın eşlik ettiği Venüs’ü arayın. Ve aralarında aslan Leo’nun parlak kalbi, mavimsi beyaz yıldız Regulus.

23 Ekim’de, gün batımından bir veya iki saat sonra güneye doğru bakın ve Satürn gezegeninin hemen altında asılı olan, yaklaşık %70’i aydınlatılmış Ay’ı bulun. Gökyüzündeki yakınlıkları, bu iki favori gök gözlemcisinin teleskopla görüntülenmesini kolaylaştıracak. Ertesi akşam Ay, Satürn’ün doğusuna hareket etmiş olduğundan hâlâ yakınlarda olacak.

Gökyüzü Haritası Ay Satürn Ekim 2023

23 Ekim gece gökyüzünde Ay’ın Satürn’ün altında asılı durduğunu gösteren gökyüzü haritası. Kredi: NASA

28 Ekim’deki dolunay Jüpiter gezegeniyle birlikte yükseliyor. Bunlar gökyüzündeki en parlak nesnelerden ikisidir ve onları bu kadar yakından görmek oldukça etkileyici bir görüntü oluşturmalıdır.

Venüs’e baktığınızda, Mars, Merkür (hatta ayaklarınızın altındaki Dünya), bu gezegenlerin yıldız tozundan nasıl oluştuğunu hiç merak ettiniz mi? Gezegen bilimciler de böyle düşünüyor. Ve bu ay, NASA‘karasal’ gezegenlerin nasıl geliştiğine dair yeni bilgiler aramak için bir uzay aracını fırlatıyor. NASA’nın Psyche uzay aracının, aynı adı taşıyan bir asteroite doğru çok yıllı yolculuğuna Ekim ayında fırlatılması planlanıyor. Bu, kayalık bir gezegenin yapı taşı olan bir gezegenin iç kısmının parçası olabilecek, metal açısından zengin bir asteroide yönelik ilk görev.

Asteroit Psyche’nin daha önce görülmemiş, demir açısından zengin farklı bir nesne olduğu da ortaya çıkabilir. Hikayesi ne olursa olsun, görevin bize Dünya’nın çekirdeğinin ve diğer karasal gezegenlerin çekirdeklerinin nasıl oluştuğunu göstermesi umuluyor.

14 Ekim’de Amerika kıtasındaki gökyüzü gözlemcileri, halkalı tutulma adı verilen özel bir tür güneş tutulmasını görme fırsatına sahip olacak. Yaklaşık 125 mil genişliğindeki bir yol boyunca Güneş, genellikle “ateş çemberi” olarak adlandırılan dar bir ışık halkası olarak görünecek. Bu dar daire şekli aynı zamanda halka olarak da bilinir ve bu tür tutulmaya adını verir.

Halkalı Güneş Tutulması Yolu Ekim 2023 ABD Haritası

14 Ekim 2023’teki halkalı güneş tutulmasının yolunu gösteren ABD haritası. Halkalılık yolunun içinde Güneş, tutulmanın zirvesinde dar bir ışık halkası olarak görünüyor. Halkalılık yolunun dışında gözlemciler kısmi bir tutulma görecekler. Ay’ın Güneş’i kaplayacağı maksimum miktar, gözlem konumuna bağlıdır. Haritadaki çizgiler, tutulma zirvesinde Ay tarafından tutulan Güneş’in yüzdesini gösterir. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech

Güneş tutulmaları, Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girmesi ve gökyüzünde Güneş’in en azından bir kısmını kaplaması durumunda meydana gelir. Ay, Güneş’i tamamen kapattığında tam bir tutulma gözlemleyebiliriz. Ancak bazen bir tutulma meydana geldiğinde Ay yörüngesinde biraz daha uzakta olur, bu da onun gökyüzünde biraz daha küçük görünmesine ve Güneş’i tamamen kapatamayacak kadar küçük görünmesine neden olur. Bu gerçekleştiğinde halkalı bir tutulmayı görmemizi sağlar.

Bu kısmi tutulmanın yolu, Güney Kanada’dan başlayıp Batı ABD’yi geçerek Orta ve Güney Amerika’ya geçmeden önce Amerika kıtasını katediyor. Halkalı tutulma yolunun dışında, görüntüleme bölgesinin içinde olanlar hâlâ kısmi tutulmayı görecekler. Ay’ın kaplayacağı maksimum Güneş miktarı konumunuza bağlıdır.

Artık Eclipse hayranlarının daha fazla heyecan için uzun süre beklemesine gerek kalmayacak. Önümüzdeki Nisan ayında, tam bir güneş tutulması ABD’yi kasıp kavuracak Her iki tutulma hakkında, bunların görülebileceği yerler ve güvenli izleme ipuçları için NASA’nın çevrimiçi tutulma kaynaklarına göz atın.

İşte Ekim ayı için Ay’ın evreleri.

Ay Evreleri Ekim 2023

Ekim 2023 için Ay’ın evreleri. Kredi: NASA/JPL-Caltechuzay-2