Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) karanlık madde ve karanlık enerjinin gizemlerini araştırmak üzere bu yılın temmuz ayında fırlatılan Öklid uzay teleskobu, işletmeye alma aşamasında sorunlarla karşılaştı. Her ne kadar ilk kalibrasyon görüntüleri iyi görünse de, o zamandan bu yana teleskopun, belirli yıldızlara kilitlenerek kendisini konumlandırmasına yardımcı olan Hassas Kılavuz Sensörü adı verilen cihazla ilgili sorunları vardı.

Hassas Kılavuz Sensörü aralıklı olarak yıldızlara kilitlenemiyor, bu da teleskopun doğru yöne yönlendirilmesini zorlaştırıyor. Doğru şekilde çalıştığında, Hassas Yönlendirme Sensöründen gelen veriler, uzay aracının doğru yönde kalmasını sağlayan tutum ve yörünge kontrol sistemine gider. Ancak bu durum planlandığı gibi çalışmadığından, ekiplerin konuyu araştırabilmesi için teleskopun devreye alma aşaması uzatıldı.

ESA’nın Öklid misyonu, karanlık Evrenin bileşimini ve evrimini araştırmak için tasarlandı. Uzay teleskopu, gökyüzünün üçte birinden fazlasında, 10 milyar ışık yılı uzaklığa kadar milyarlarca galaksiyi gözlemleyerek, Evrenin uzay ve zaman boyunca büyük ölçekli yapısının harika bir haritasını oluşturacak. Öklid, Evrenin nasıl genişlediğini ve kozmik tarih boyunca yapının nasıl oluştuğunu keşfederek yerçekiminin rolü ve karanlık enerji ile karanlık maddenin doğası hakkında daha fazla bilgi verecek. ESA/Öklid/Öklid Konsorsiyumu/NASA. Arka plandaki galaksiler: NASA, ESA ve S. Beckwith (STScI) ve HUDF Ekibi, CC BY-SA 3.0 IGO

“Öklid’in mükemmel rehberliği meselesi hepimizin endişe duyduğu bir konu. ESA’nın teknik merkezi (ESTEC), görev kontrolü (ESOC), Astronomi Merkezi (ESAC) ve endüstrideki ekipler aylardır gece gündüz yorulmadan çalışıyorlar ve sorunu çözme kararlılıkları için onlara ne kadar teşekkür etsem azdır.” Euclid Operasyon Direktörü Andreas Rudolph şunları söyledi: ifade. “İlk testlerin iyi gittiğini söylemek beni rahatlatıyor. Tüm testlerimizde çok daha fazla yıldız buluyoruz ve kutlamak için henüz çok erken olmasına ve daha fazla gözlem yapılmasına ihtiyaç duyulmasına rağmen, işaretler oldukça cesaret verici.”

Ekipler sorunu çözmek için güncellenmiş bir yazılım oluşturdular ve yazılım düzeltmesi, uzay aracının görev kontrolünde tutulan bir test versiyonu üzerinde çalıştı. Güncelleme artık teleskopa da gönderildi ve ekipler, sorunun çözülmesine yardımcı olup olmadığını görmek için teleskopu test edecek.

Euclid Proje Müdürü Giuseppe Racca, “Açıkçası, burası gerçek doğruluk testini yapacağımız yerdir, çünkü yalnızca bilimsel görüntüler bize Öklid’in işaret ettiği noktanın iyi performans gösterdiğine dair mutlak kesinlik sağlayabilir” dedi. “Ancak şu ana kadarki tüm kanıtlar bizi oldukça iyimser kılıyor. Elimizi sıkı tutmaya devam edeceğiz ancak performans doğrulama aşamasının yeniden başlatılması her geçen gün daha da yaklaşıyor.”
genel-19