Counter-Strike 2, aylar süren sınırlı testlerden sonra nihayet Steam’de mevcut. Yıllardır süren nişancı oyunları tarihinde ‘en büyük teknik sıçrama’ olarak ilan edilen CS2, orijinal CS:GO’nun yerini alıyor ve platformda indirilmeye hazır. Beğenilen Half-Life: Alyx’e güç veren Source 2 Motorunu kullanan halef, artık genel silah oyununu güçlendiren bazı teknik yükseltmelerin yanı sıra belirli haritalarda yeniden tasarımlarla grafiksel bir makyaja kavuşuyor. İlginç bir şekilde Valve hiçbir zaman açıkça bir çıkış tarihi duyurmasa da, Resmi Counter-Strike Twitter’ı hesap, yakında başlayacağının sinyalini vermek için başlık görselini “Son Günün Şafağı” gibi şifreli ifadelerle güncelledi.

CS2, Counter-Strike: Global Offensive için ücretsiz bir güncelleme olarak işlev görür ve satın alınan tüm görünümleri ve kozmetikleri otomatik olarak yeni sürüme aktarır. Dust 2, Inferno, Mirage ve benzeri tüm klasik haritalar, daha gerçekçi gölgelerin yanı sıra fayans ve su birikintisi gibi yüzeylerde yansımalar yaratan aydınlatma iyileştirmeleriyle birlikte gelir. Kaynak 2 kullanılarak haritalar, modern bir estetiğe uyacak şekilde sıfırdan yeniden oluşturuldu; aynı araçlar, kendi yaratımlarını oluşturabilmeleri ve paylaşabilmeleri için topluluk harita oluşturucularının kullanımına da sunulacak. Fizik temelli en büyük değişimlerden biri, ister içinden geçen herhangi bir mermi olsun, ister yakındaki bir patlama olsun, dumanın doğal olarak şekil değiştirmesine neden olsun, harekete süper tepki veren hacimsel 3 boyutlu dumanların dahil edilmesi olmalıdır. Daha önce bunlar gri bir kütle gibi hareketsizdi.

Valve ayrıca, resmi sunucuların el bombası fırlattığınız veya kurşun attığınız zamanı tam olarak bilmesini sağlayan yeni bir alt işaret mimarisini de tanıttı. CS:GO, varsayılan olarak 64 Hz’e ayarlanan, tıklama adı verilen ayrı bir zaman aralığı mekaniğine dayanıyordu ve bu da bir grup dereceli oyuncunun, daha duyarlı 128 Hz tıklama hızı sunan resmi olmayan sunuculara akın etmesine neden oluyordu. Sıralamalı oyundan bahsetmişken CS2, tamamen yeni derecelendirme sistemi bu iki mod arasında bölünmüştür: klasik rekabetçi ve Premier. İlki, öncekiyle aynı şekilde çalışır; harita seçiminizi yapmanıza ve Silver 1’den Global Elite’e geçerek en yüksek elo’yu kazanmaya çalışmanıza olanak tanır. Ancak artık sıralamalar haritalara göre bölünmüş durumda, yani Dust 2’de Master Elite olurken aynı zamanda Vertigo’da Gold Nova seviyesinde bir oyuncu olabilirsiniz.

Premier, maç başlamadan önce belirli haritaları yasaklamanıza olanak tanıyan aktif bir seçim yasağı sistemi getirerek ana rekabet modu olarak lanse ediliyor. Bu nedenle, ciddi liglere çıkmadan önce standart sıralama modunda belirli haritalarda uzmanlaşmanız idealdir. 10 yerleştirme oyununu bitirdikten sonra oyunculara, arkadaşlarınız, bölgeniz ve hatta dünya çapındaki sıralamanızı göstermenin bir yolu olarak, bir sıralama amblemi yerine CS Derecelendirmesi adı verilen sayısal bir beceri puanı verilecek. Genel bir bonus özelliği olarak CS2 ayrıca şunları yapmanızı sağlar: geri ödemek Kazara satın aldığınız herhangi bir silah, ekipman veya fırlatılabilir eşyayı, belirtilen satın alma süresi içinde yapmayı başardığınız sürece.

Counter-Strike 2 artık PC’de Steam üzerinden ücretsiz olarak oynanabiliyor.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.

genel-8