Tam her şeyi gördüğünüzü düşündüğünüz anda, sizi suskun bırakan bir dizüstü bilgisayarla karşılaşırsınız. Ve bunun için ağzınızdan çıkan tek kelime “Vay be” olur. Asus’un 1.210 € değerindeki Zenbook 14 Flip OLED’ini ilk açtığımda aldığım tepki buydu.

Tüm yıl boyunca gördüğüm en güzel OLED ekrana sahip. Bazıları bu görsel kalite seviyesine yaklaştı, ancak bence bu dizüstü bilgisayar diğerlerinden çok daha üstün.

Cihazı ilk açtığımda bir renk patlamasıyla karşılaştım. Ne kadar güzel olduklarına hayran kaldım. Bu renk zenginliği çeşitli faktörlerin doğrudan sonucudur. Zenbook 14 Flip, 1.000.000:1 kontrast oranıyla tüm DCI-P3 renk gamını kapsıyor.

Hayatta gözlerimizin görebileceği ayrıntı düzeyini yeniden üretin

Bu rakam dikkat çekicidir çünkü 14 inçlik ekranın günlük hayatta gözümüzün görebileceği ayrıntı düzeyini yeniden üretmesine olanak tanır. Ekran o kadar net ki ekrandaki her pikseli görebiliyorum. Birbirine bastırılmış balık pullarına benziyorlar.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu dizüstü bilgisayarda içerik izlemek eşsizdir. Sunduğu parlaklık muhteşem. Ancak elbette iyi bir ses olmadan iyi bir filmin keyfini çıkaramazsınız ve bu bilgisayarın bagajında ​​her şey var. Harman Kardon ses markası, performansı Dolby Atmos sistemiyle daha da geliştirilmiş güçlü hoparlörler sunuyor. Sonuç, sizi içine çeken sürükleyici bir ses balonudur.

Netflix animesinin birkaç bölümünü izleyerek dizüstü bilgisayarı test ettim Zom 100: Ölülerin Yapılacaklar Listesi, renkli kana gurur veren bir dizi. Zombi bedenlerinden oluşan gökkuşağı, doygun renk tonlarıyla gözlerimi doldurdu. Arka planlar canlı.

İzleme dörtgeni bazı kişiler için biraz küçük olabilir

Ve konuşmacılar daha önce fark etmediğim ayrıntıları aktardılar. Örneğin, arka planda varlığından haberdar olmadığım zombilerin guruldadığını duydum. Bir sahnede caddede hızla ilerleyen bir kamyon dairemin dışından geliyormuş gibi görünüyordu. Ve bir samuray zırhı parçasının şıngırtısı kulağa gerçekçi geliyordu.

Zenbook 14 Flip elbette ekranıyla ya da ses performansıyla sınırlı değil. Klavye güzel ve ferah, alt yarının büyük bir bölümünü kaplıyor. İzleme dörtgeni bazı kişiler için biraz küçük olabilir. Yüksekliği sınırlıdır, ancak oldukça geniştir. Adından da anlaşılacağı gibi, dokunmatik ekran tamamen geriye doğru döndürülerek dizüstü bilgisayar bir tablete dönüştürülebiliyor. İlginç bulduğum şey, makinenin iki parçasını birbirine bağlayan menteşelerin kırılgan olmamasıydı. Tam tersine sağlamdırlar.

Zenbook 14’ün esnekliği ne kadar harika olsa da olası hasarı merak ediyorum. Ekranı katlamak klavyeyi dışarıya yerleştirir, bu nedenle etrafındakilere dikkat etmeniz gerekir. Kasa, ona sağlamlık ve hafiflik kazandıran alüminyumdan yapılmıştır: 1,4 kg ağırlığındadır.


asus-zenbook-14x-bağlantı noktaları-1


Cesar Cadenas/ZDNET

Günlük iş ve eğlence amaçlı bir dizüstü bilgisayar için bu kurulum mükemmeldir

Diğer dahili bileşenler söz konusu olduğunda Zenbook 14 Flip hiçbir ödül kazanamayacak. 13. nesil Intel Core i5-1340P işlemci ve Iris Xe grafik kartıyla donatılmıştır. RAM, çoğu sıradan ve bazı zorlu görevler için yeterli olan 16 GB’ye sabitlenmiştir.

Günlük iş ve eğlence amaçlı bir dizüstü bilgisayar için bu kurulum mükemmeldir. Ancak çoğu yaratıcı etkinlik için bunu önermiyorum. Ekran, çizim yapmak veya doğru renkler gerektiren işler için mükemmel olurdu, ancak bu dizüstü bilgisayarın üst düzey 3D grafik oluşturma veya video düzenleme için kullanımını görmüyorum. Sadece ihtiyaç duyduğu güce sahip değil.

Ancak bu tarafta her şey sınırlı değil. Depolama kapasitesi 512 GB’dir ve bu, iş amaçlı bir dizüstü bilgisayar için iyi bir miktardır. Pil ömrü, şarj cihazını tekrar takmanız gerekmeden önce yaklaşık sekiz ila sekiz buçuk saattir ve bu size gün boyu yetecektir. Yeterli sayıda bağlantı noktasıyla bile donatılmıştır: bir USB-A girişi, iki USB-C girişi, bir HDMI bağlantı noktası ve bir kulaklık girişi. ASUS’un şarj için yalnızca tek bir USB-C bağlantı noktası kurmasını ve onu bu şekilde bırakmasını bekliyordum, bu nedenle şirketin beş bağlantı noktasının tümünü dahil etmeye karar vermesine hoş bir şekilde şaşırdım.

ZDNET’in Zenbook 14 Flip için satın alma tavsiyesi

Eğer işlerinizde ya da eğlence zamanlarınızda size eşlik edecek bir laptop arıyorsanız bu makineden daha iyisini bulabileceğinizi düşünmüyorum. Bilgisayarı kullanarak geçirdiğim haftadan gerçekten keyif aldım ve çevremdekilere kesinlikle tavsiye ediyorum.

Ancak birkaç konfigürasyon var. Asus üreticisinin kendi sitesinde veya burada test edilen dizüstü bilgisayarla aynı konfigürasyonu bulduğumuz ticari sitelerde bulabilirsiniz. Fiyatı 1210€’dur. Rakipler arasında ekranı biraz daha kötü olan ve daha az bağlantı noktası bulunan Lenovo ThinkPad X1 Nano da var. Bana bununla aynı değere sahip 1.210 dolarlık bir bilgisayar bulması için herkese meydan okuyorum.

Dürüst olmak gerekirse Zenbook 14 Flip’in yılın en sevdiğim dizüstü bilgisayarı olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum. En azından ilk 5’te yer alıyor.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15