Meta, Instagram, Facebook ve WhatsApp için yapay zeka destekli kişisel sohbet robotları piyasaya sürüyor ve geliştiricilere yapay zeka asistanlarının kendi sürümlerini oluşturma olanağı veriyor. Sebep: ABD teknoloji devi, platformlarındaki etkileşimi artırmanın yollarını arıyor. Çarşamba günü düzenlenen “Connect” geliştirici konferansında Meta, Microsoft’un Bing ile yaptığı ortaklık sayesinde kullanıcı sorularına yanıt arayabilecek ve yapay zeka görüntüleri oluşturabilecek bir yapay zeka asistanını tanıttı.

Meta platformlarının kullanıcıları, bu işlev için seslerini ve benzerliklerini kullanmayı kabul eden ünlü kişilerin rolünü üstlenen 28 chatbot ile de etkileşime girebilecek. Şef Roy Choi, sisteme girilen malzemeler listesinden tarifler oluşturabilecek Max adında bir şefi seslendirirken, ABD’li rapçi Snoop Dogg’un canlandırdığı Zindan Ustası da size metin tabanlı bir macerada rehberlik edecek.

Meta, AI asistanının Çarşamba gününden itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde beta modunda piyasaya sürüleceğini ancak oyundan felsefeye ve modaya kadar bir dizi alan için önümüzdeki haftalarda birçok yeni özelliğin geleceğini söyledi. CEO Mark Zuckerberg konferans sırasında şunları söyledi: “Bu sadece soruları yanıtlamakla ilgili değil. Bu, insanları eğlendirmek ve etraflarındaki insanlarla bağlantı kurmalarını sağlayacak şeyler yapmalarına yardımcı olmakla ilgili.”

Menlo Park devinin sunduğu diğer yenilikler arasında, genel halka yönelik karma gerçeklik görüntüleyicisi, yapay zekaya sahip ilk Ray-Ban’ler yer alıyor. «Şimdiye kadar ürettiğimiz en güçlü kulaklık olan Quest 3’ü tanıtmaktan büyük gurur duyuyoruz. Meta’nın CEO’su “Ezber bozan bir şey” diyor. Yeni cihaz, ön siparişler zaten açık olmasına rağmen 10 Ekim’den itibaren 549,99 avro başlangıç ​​fiyatıyla satışa sunulacak. Bu nedenle, en son Meta ürününün doğrudan rekabet halinde olduğu Apple izleyicilerinden kesinlikle daha erişilebilir bir fiyat. Şirketin açıklamasına göre Quest 3 aslında dünyada genel halk için tasarlanmış ilk karma gerçeklik görüntüleyicisidir.”

Ayrıca EssilorLuxottica işbirliğiyle geliştirilen, yapay zekaya ve tamamen eller serbest canlı yayın olanağına sahip ilk Ray-Ban smart da sunuldu. EssilorLuxottiva’nın giyilebilir ürünler sorumlusu Rocco Basilico, “Yeni koleksiyon, daha önce hiçbir gözlüğe entegre edilmemiş işlevlerle türünün tek örneği” diyor. Zuckerberg’in yeni akıllı gözlüklerinin duyurusuna, yeni Ray-Ban’leri Formula sürücüsü Charles LeClerc’in bir test sürüşü için taktığı çalışırken gösteren bir video eşlik ediyor.genel-18