Burası Hawaii’nin Büyük Adası’ndaki bir lav tüpünün girişi. Katkıda bulunanlar: dronepicr tarafından — Lav tüpü Big Island Hawaii, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75616740

Mağaralar insanlığın ilk barınaklarından bazılarıydı. Uzak atalarımız oraya sığınırken, toplanıp ateşte et pişirirken, belki de duvarlara hayvan çizerken kim bilir neler düşünüyordu. Mağaralar, tek teknolojimizin sopalar, taşlar, kürkler ve ateş olduğu eski atalarımızı doğa koşullarından, yırtıcı hayvanlardan ve rakiplerden koruyordu.

Yani ilk insanlarla aramızda şiirsel bir paralellik var. Ay’ı tekrar ziyaret ediyoruz ve mağaralar Dünya’daki atalarımızı koruduğu gibi ay mağaraları da bizi barındırabilir.

Ay’da astronotların farklı tehlikelerden korunmaya ihtiyacı olacak. Kozmik ve güneş radyasyonu, göktaşları, şiddetli sıcaklık değişimleri ve hatta çarpma etkisi ile mücadele etmek zorunda kalacaklar. Ay Keşif Yörünge Aracı (LRO), bir lav tüpünün tavanının çökerek tüpün içine doğal bir açıklık kazandırdığı yüzlerce ay “çatı penceresi” buldu. Keşfetmeden bunu söylemek zor ama ayda birkaç yüz metre çapında lav tüpleri mevcut olabilir. Bu, üzerinde çalışılacak çok fazla alan var ve astronotların ihtiyaç duyacağı barınağı sağlayabilirler. Buradaki fikir, astronotların üstlerindeki kalın kaya tavandan ek koruma elde edeceği bir ay lav tüpünün içine bir üs inşa etmektir.

Çin, tıpkı kendilerinden önceki diğerleri gibi şimdi bu fikri değerlendiriyor. Ay lav mağaraları göz ardı edilemeyecek kadar değerli bir kaynak olabilir.

Lav tüplerine pirodunlar da denir. Ayın yüzeyinden akan lavlar soğumaya başladığında oluştular. Akan lavın üst kısmı sertleşmiş bir kabuk oluşturdu, ancak erimiş lav altından akmaya devam etti ve sonunda boş bir tüp bırakarak boşaldı. Onlar da burada, Dünya’dalar.

Çinli astronotlar Ay'daki lav tüpünün içine üs inşa edebilir

Mare Tranquillitatis çukur kraterinin muhteşem yüksek güneş manzarası, pürüzsüz zemindeki kayaları ortaya çıkarıyor. 100 metrelik çukur, bir ay lav tüpüne erişim sağlayabilir. Katkı Sağlayan: NASA/GSFC/Arizona Devlet Üniversitesi — http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA13518, Kamu malı, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54853313

Bilim insanları aydaki volkanizmanın ne zaman sona erdiğinden emin değiller. Her ne kadar bazı kanıtlar son 50 milyon yılda küçük ölçekli volkanizmanın olduğunu gösterse de, bu tarih bir milyar yıl öncesine kadar uzanıyor olabilir. Her iki durumda da bu lav tüpleri eski ve el değmemiş.

Ay’da astronotlar sıcaklık dalgalanmalarıyla mücadele etmek zorunda kalacak. Dünyanın doğal uydusu aşırı sıcaklıkların olduğu bir dünyadır. Ayın bir tarafı zamanın yarısı boyunca doğrudan güneş ışığı altındadır ve yüzey sıcaklıkları 127°C’ye (260°F) kadar ulaşır. Karanlığa gömülen tarafı -173°C’ye (-280°F) kadar düşer. .) Bu aşırı sıcaklık değişimi, ay yüzeyinde çalışmayı ve bu kadar geniş bir aralıkta etkili olabilecek ekipmanların tasarlanmasını ve inşa edilmesini zorlaştırıyor. Lav tüpleri, ayın başka hiçbir yerinde bulunamayan doğal, sabit sıcaklıkta bir ortam sağlar.

Radyasyon ay yüzeyinde de tehlikelidir. Dünya yüzeyinden 150 kat daha güçlü olabilir. Bu ölümcül ama ay mağaralarında astronotlar birkaç metrelik kayalarla korunuyor olacak. Bu, etkili koruma sağlamaya yetecek kadar kalın bir bariyerdir.

Çarpma ve çarpma sonucu oluşan kalıntı riski çok daha küçüktür, ancak bunun da hesaba katılması gerekir. Açıkçası lav tüpleri küçük darbelere karşı koruma sağlıyor.

Farklı ülkelerden ve kuruluşlardan farklı bilim insanları ekipleri, lav tüplerini barınak olarak kullanma fikri üzerinde çalıştı. Çin’de yakın zamanda düzenlenen bir konferansta, Şanghay Uzay Uçuşu Teknolojisi Akademisi’nden Zhang Chongfeng, lav tüplerinin yeraltı dünyasına ilişkin bir çalışma sundu. Çinli araştırmacılar, Çin lav tüplerinin ayda nasıl kullanılacağını anlamak için saha çalışması yaptı.

Çinli astronotlar Ay'daki lav tüpünün içine üs inşa edebilir

Solda Mare Fecunditatis’in merkezindeki bir çukurun LRO görüntüsü, sağda ise çukuru sarı okla gösteren bağlam haritası yer alıyor. Bu keşfedilmeyi bekleyen çukurlardan sadece biri. Kredi bilgileri: NASA/LRO

Zhang’a göre, Ay ve Dünya’daki lav tüpleri arasında, birinin diğerinin benzeri olmasına yetecek kadar benzerlik var. Dikey ve eğimli olmak üzere iki tip girişle başlar. Her iki dünyanın da her iki türü de vardır.

Ay’da bulduğumuz şeylerin çoğu dikey açılan tüplerdir, ancak bunun nedeni bizim üstten görüşümüz olabilir. Tavanın çöktüğü ve hemen altındaki tüpün zemininde bir enkaz birikimi bıraktığı açıklıklara çatı pencereleri adı veriliyor. Bunlardan girmek, uçuş veya bir tür dikey kaldırma ekipmanı gerektirir.

Eğimli girişler giriş ve çıkışı çok daha kolaylaştırır. Bazı kalıntıların muhtemelen temizlenmesi gerekmesine rağmen, gezici araçların kolayca onlara doğru ilerleyebilmesi mümkün. Zhang’a göre burası, keşfi kolaylaştıran tercih edilen giriş. Çin, keşif için Mare Tranquillitatis (Huzur Denizi) ve Mare Fecunditatis’teki (Bereket Denizi) Ay lav tüplerine öncelik veriyor.

Çin, Mare Tranquillitatis’tekine benzer mağaraları keşfedebilecek robotik bir sistem planlıyor. Birincil sondanın tekerlekleri veya ayakları olacak ve zorlu arazilere uyum sağlayacak ve engelleri aşacak şekilde üretilecek. Aynı zamanda bilimsel bir yüke de sahip olacak.

Yardımcı araçlar, daha fazla keşif gerçekleştirmek ve iletişim ve “enerji desteği” konusunda yardımcı olmak için ana sondadan ayrılabilir. Misyonun farklı zorluklarla başa çıkabilmesi için bunlar çeşitlendirilebilir. Bunlar çok bacaklı sürünen sondaları, yuvarlanan sondaları ve hatta sıçrayan sondaları içerebilir. Bu yardımcı araçlar aynı zamanda ay tozunu, radyasyonu ve tüplerdeki su buzunun varlığını incelemek için bilimsel araçlara da sahip olacak.

Çinli astronotlar Ay'daki lav tüpünün içine üs inşa edebilir

Bu görüntü, lav tüpleri ve erişim sağlayabilecek çukur kraterleri de dahil olmak üzere volkanik özellikler açısından zengin bir bölge olan Ay’ın Mare Fecunditatis’i boyunca önerilen 1.400 km’lik bir geçişi göstermektedir. Kredi bilgileri: Zhao ve diğerleri, 2022

Çin aynı zamanda mikrodalga ve lazer radarlarını kullanarak lav tüplerinde yolunu otonom olarak bulabilecek, uçuş yeteneğine sahip bir robot da planlıyor.

Başarılı keşiflerden sonra Çin’in gelecek planı mürettebatlı bir üs kurmak. Ay lav tüplerinden birinde uzun vadeli bir yeraltı araştırma üssü olacak ve tüpün girişinde enerji ve iletişim için bir destek merkezi bulunacak. Arazi çevre düzenlemesi yapılacak ve üs, tüpün içinde hem konut hem de araştırma tesislerini içerecek.

Çin, NASA gibi bir kuruluşun sahip olduğu bilgi paylaşımı konusunda aynı heyecana sahip değil, bu nedenle ayrıntıların ortaya çıkarılması daha zor. Ancak Çin’in uzay faaliyetlerinin şu anda yükselişte olduğuna şüphe yok; çok sayıda başarılı görev tamamlandı, bazıları halen devam ediyor ve gelecekte yapılması planlananlar da var. 2023 İlkbaharında Çin açıklanan planlar 2028 yılına kadar bir ay üssü inşa etmeye başlayacağız, ancak bu duyurunun bir ay lav tüpü tabanından söz edip etmediği belli değil. Bu, Çin’in “2030 yılına kadar insanlı ay inişini gerçekleştirmeyi” planladığı yönündeki en son açıklamayla çelişiyor gibi görünüyor.

Ancak ne zaman başlarlarsa başlasınlar Çin bu fikre bağlı görünüyor. Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin önde gelen bilim adamlarından Ding Lieyun, China Science Daily’ye şunları söyledi: “Sonunda, Dünya’nın ötesinde bir yaşam alanı inşa etmek, yalnızca tüm insanlığın uzay araştırmaları arayışı için değil, aynı zamanda Çin’in bir uzay gücü olarak stratejik ihtiyaçları için de hayati önem taşıyor. ” Bu dil, NASA’nın Artemis programından bahsederken kullandığı dili neredeyse tamamen yansıtıyor.

Çinli araştırmacılar, daha fazla ay görevi ve nihai bir üs için hazırlık amacıyla hem Mare Tranquillitatis hem de Mare Fecunditatis üzerinde çalıştılar. 2022’de bilim adamlarından oluşan bir ekip bir makale yayınladı. Mare Fecunditatis’in çalışması dergideki volkanik özellikler Uzaktan Algılama.


Mare Fecunditatis lav tüpleri de dahil olmak üzere volkanik özellikler açısından zengindir. 2022 tarihli makale, ay yüzeyine giden hiçbir misyonun 40 km’den (25 mil) fazla yol almadığına dikkat çekti. Ancak bu durum gelecekte değişecek. Bu çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, NASA’nın Mars gezici görevlerine benzer, beş yıllık bir görev öneriyorlar. Beş yıl içinde Çinli bir gezici, 1.400 km’lik (870 mil) bir dönüş sırasında Mare Fecunditatis’i keşfedebilirdi. Lav tüpleri, kubbeler ve dereler gibi volkanik özellikleri inceleyerek ayın bölgesel jeolojisine ilişkin daha kapsamlı bir anlayış geliştirecekler. Ayrıca ay üssü için bir yer de seçebilirler.

Lav tüplerinin üs olarak kullanılması konusunu merak eden ilk kişi Çin değil. Fikir uzun zamandır ortalıkta dolaşıyor. Ancak çok geçmeden Çin ve uzay yolculuğu yapan diğer ülkeler bunları keşfedecek ve bir tane inşa etme konusunda ciddileşmeye başlayacak bir konumda olacak.

Uzay araştırmaları ve politika iç içe geçmiş durumda ve Çin’de diğer ülkelere göre çok daha fazla iç içe geçmiş durumda. Her ikisinin de iç işleyişi bazen opak bir duvarın arkasında gizlidir ve ayrıntılar her zaman kolayca elde edilemeyebilir. Sanki insanlar yanlış bir şey söylemekten korkuyorlar. Ancak Çin’in niyeti açık ve eğer geçmiş bir prologsa, aya gidip bir üs inşa edecekler.

Belki sonunda bu ay mağaralarına sığınan Çinli taykonotlardan bazıları, eski atalarımızı ve mağaraların onları nasıl barındırdığını düşünerek bir iki dakika geçirecekler. Belki bunlardan biri, Ay’daki bir lav tüpünün duvarına iz bırakan ilk insan olacaktır.

Sonra bir gün, insanlık yok olup gittikten sonra, geleceğin uzaylı kaşifleri bu işaretleri bulabilir ve anlamları üzerinde düşünebilirler.

Universe Today tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Çinli astronotlar bir ay lav tüpünün içinde bir üs inşa edebilirler (2023, 27 Eylül), 27 Eylül 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-09-chinese-astronauts-base-lunar-lava.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1