WhatsApp yakında kullanıcıların kanalları otomatik olarak silmesine izin verebilir

Meta’ya ait anlık mesajlaşma platformu Naber yakın zamanda dünya çapında birçok ülkedeki kullanıcılar için Kanallar özelliğini kullanıma sundu. Bu özellik, WhatsApp kullanıcılarının ünlüler ve diğer bilinen kişilerle iletişim halinde kalmasına olanak tanıdığı için ilgi gördü. Örneğin Başbakan Narendra Modi’nin WhatsApp kanalı bir hafta içinde milyonlarca aboneye ulaştı. Şirket şimdi kullanıcıların Kanalları yönetebilmesi için yeni bir özellik daha geliştiriyor.

WABetaInfo tarafından hazırlanan bir rapora göre WhatsApp, Android kullanıcıları için Google Play Beta Programı aracılığıyla yeni bir güncelleme yayınladı. En son güncelleme, şirketin Kanalları yönetmenin yeni bir yolu üzerinde çalıştığını gösteriyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kanal medyasını cihazdan otomatik olarak kaldırabilecek. Bu özelliğin uygulamanın gelecekteki bir güncellemesinde mevcut olması bekleniyor.

WhatsApp kanal otomatik silme özelliği: Nasıl çalışacak
Raporda özelliğin nasıl çalışacağını açıklayan bir ekran görüntüsü yer alıyor. Bu özellik kullanıma sunulduğunda, kullanıcıların kanallarda paylaşılan resim ve videoların ne zaman cihazdan otomatik olarak kaldırılması gerektiğini seçebilecekleri “Kanal Ayarları” adlı yeni bir bölüm bulunacak.

Şu anda, varsayılan seçenek “Asla” olarak ayarlandığından, WhatsApp kanal medyasını kullanıcı cihazından hemen silemez. Bu, kullanıcıların zaman içinde cihazlarında büyük miktarda kanal medyası biriktirmesine neden olabilir ve depolama sorunlarına yol açabilir.

Ayrıca Oku

WhatsApp Kanalları yakında kullanıcıların yanıt vermesine izin verebilir
WhatsApp Kanalını takip etmeyi bırakma

Ancak, bu ekran görüntüsünün bu bölümün içinde üstte beyaz bir uygulama çubuğu da gösterdiğini unutmamak önemlidir. Bu ayrıca üstteki beyaz uygulama çubuğunun uygulamanın herhangi bir bölümünde bulunacağını doğrular.

Bu özelliğin sunulmasıyla WhatsApp, kullanıcılara bir medyanın cihazlarında ne kadar süre kalacağı konusunda daha fazla kontrol sunacak. Bu aynı zamanda kullanıcıların cihazlarındaki depolama alanını boşaltmak için artık kanal medyalarını manuel olarak yönetmelerine gerek kalmayacağından genel WhatsApp deneyimlerini de geliştirecek. Otomatik seçeneğin gelecekteki bir güncellemeyle gelmesi bekleniyor.

Kullanıcı kanalı tekrar açtığında silinen medyanın indirileceğini de unutmamak gerekir. Üstelik bu, kullanıcıların bir kanal için devre dışı bırakırken diğer kanalda aktif tutmasını sağlayacak bireysel bir ayar olacak gibi görünüyor.

FacebookheyecanLinkedInmakalenin sonugenel-9