Lockheed Martin Kurtarma Uzmanları Levi Hanish ve Michael Kaye, numune iade kutusunun kapağını çıkarıyor. Kredi bilgileri: NASA/Robert Markowiz

NASA üzerinde enkaz bulundu OSIRIS-REx Johnson Uzay Merkezi’nde dikkatlice sökülecek olan teneke kutu. Dünya, numunenin 11 Ekim’de canlı yayında açıklanmasını bekliyor.

NASA bilim adamları, bugün ilk kapak kaldırıldığında OSIRIS-REx bilim kutusunun aviyonik güvertesinde siyah toz ve döküntü buldular. OSIRIS-REx numune iade kapsülünün kutusu, 24 Eylül’de Utah çölüne indikten sonra 25 Eylül’de NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ne teslim edildi.

Johnson, dünyanın en büyük astromateryal koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor ve buradaki küratörlük uzmanları, içindeki toplu numuneye inmek için Dokun ve Git Numune Toplama Mekanizmasının (TAGSAM) karmaşık sökme işlemlerini gerçekleştirecek. Bu operasyonlar, OSIRIS-REx misyonu için özel olarak tasarlanmış yeni bir laboratuvarda gerçekleştiriliyor. Alüminyum kapak, büyük donanım parçasıyla çalışmayı mümkün kılmak için tasarlanmış bir torpido gözünün içinden çıkarıldı.

TAGSAM teneke kutudan ayrıldığında, nitrojen ortamını yaklaşık iki saate kadar korumak için kapalı bir transfer kabına yerleştirilecektir. Bu konteyner, ekibin TAGSAM’ı başka bir benzersiz torpido gözüne yerleştirmesi için yeterli zamanı sağlar. Sonuçta bu, sökme işlemini hızlandırır. Ekip çok yüksek seviyede odaklanıyor; numune, içindeki numuneyle temas etmeyecek şekilde hassas donanımın çıkarılmasını sağlamak için inanılmaz bir hassasiyetle ortaya çıkacak.

Johnson’daki bilim insanları ve mühendisler, bir dizi ekip üyesiyle birlikte sökme işlemini tamamlamak ve numuneyi 11 Ekim’de özel bir canlı yayın etkinliğinde dünyaya duyurmak için birlikte çalışacak.uzay-2