Meta

Meta, VR kulaklıklara ilk girişinden bu yana uzun bir yol kat etti. Orijinal Oculus Quest’in piyasaya sürülmesinden bu yana sadece dört yıl geçti. O günden bu yana marka, isimler, özellikler ve gerçeklik modları üzerinde denemeler yaptı ancak her zaman en iyi VR kulaklık sıralamasında en üst sıralarda yer aldı. Şirket şimdi, karma gerçeklik için tasarlanmış ilk ana akım kulaklık olarak adlandırdığı Meta Quest 3’ü pazara sunmaya hazırlanıyor.

Donanım sadece birkaç yıldır ortalıkta olmasına rağmen Meta, yaklaşık on yıldır VR yazılımı geliştirdiğini ve üçüncü taraf içeriğine yüz milyonlarca dolar yatırım yaptığını söylüyor. Bu, gelecek başlıklar ve programların yanı sıra, kullanıcılar için zaten yeni cihazla uyumlu olan kapsamlı bir kütüphanenin mevcut olmasına olanak tanıyacaktır.

Geçtiğimiz günlerde öğleden sonrayı New York City’deki bir sanat merkezinde Meta Quest 3 hakkında bilgi edinerek ve onunla ilgilenerek geçirdim. Karma gerçeklik becerisini çalışırken gördükten sonra, bunun bir süredir bildiğimiz fütürist konseptin hayata geçirildiğine eminim. hayat.

Özellikler

Meta Görev 3
Boyutlar 7,2×6,7×3,9 inç
Ağırlık 1,14 pound
İşlemci Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 2 platformu
Görüntülemek 2 LCD ekran, 2064 x 2208, 90Hz, 120Hz
İzleme/Sensörler 6 gelişmiş kamera sensörü, 6-DoF
Depolamak 128 GB veya 512 GB
Veri deposu 8GB
Dokunmak Touch Plus denetleyicileri
Göz takibi HAYIR
Ses Entegre stereo hoparlörler ve mikrofon, 3D uzamsal ses
MR Sensörleri 2 RGB kamera
Pil ömrü 18W güç adaptörü ve güç kablosu
Bağlantı Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, BLE
Fiyat/Uygunluk 500 dolardan başlayan fiyatlarla, ön sipariş Eylül’de. 27, Ekim’de Gönderimler 10

Tasarım

Şarj istasyonunda duran Somon renginde bir Meta Quest 3.
Meta

Dışarıdan bakıldığında Meta Quest 3’ün tasarımı basittir. Karma gerçeklik işlevselliğine işaret eden, ön kısmındaki üçlü halka motifiyle önceki modellerden çok daha kompakt ve davetkar. İki halka ana kamera lenslerini barındırır ve biri dekoratiftir. Kulaklık beyazdır ancak dolgu ve kayışlar için şeftali, mavi ve gri seçenekleri vardır. Meta, seçeneklerin karma gerçeklik kulaklıklarını ilk kez keşfedecek olanları davet etmeyi amaçladığını belirtiyor. Benzer şekilde, cırt cırtlı kayışların manevra yapması ve çalıştırılması kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.

Farklı demolar için kulaklıkları birkaç kez denedikten sonra sonunda Meta Quest 3’ün yaklaşık 1,14 pound gibi çok ağır olmadığı kararına vardım. İlk denemede öyle hissettim çünkü büyük saçlarıma uyacak şekilde iyi ayarlanmamıştı.

Velcro kayışlar dikey olarak üst kayış boyunca ve yatay olarak sırt boyunca uzanır ve rahat bir uyum için muhtemelen kulaklığı takmadan önce en iyi şekilde ayarlanır. Diğer denemelerimde kulaklığı ayarlamadan kendime taktım ve hiçbir sorun yaşamadım.

Meta Quest 3 kulaklığının lensi.
Fionna Agomuoh / Dijital Trendler

Bu özelliği kulaklık açıkken test etmedim ancak Meta Quest 3, montaj için özelleştirme seçenekleri olarak lens ayarı ve derinlik ayarını içeriyor. Kulaklığın sağ alt kısmında lenslerin hareketini gözle görülür şekilde görebileceğiniz lens mesafesi ayar tekerleği bulunmaktadır. Lensleri mekanik olarak 58 ila 70 milimetre arasında ayırmanıza ve gözbebekleri arası mesafeyi (IPD) 53 ila 75 milimetre arasında ayarlamanıza olanak tanır.

Özellikle Meta Quest 3, öncekiler gibi göz takibini içermiyor; Meta, özellikle Meta Quest 2 ve Meta Quest Pro’nun şimdilik markanın cihaz serisinde kalacağı için fiyat noktasını daha düşük tutmak ve onu karma gerçeklik seçeneği olarak ayırmak için tasarlandığını söylüyor.

Görüntülemek

Meta Quest 3 ve Quest 2 arasındaki grafik karşılaştırması.
Meta

Meta Quest 3 optik kurulumu, 2064 x 2208 çözünürlükte, 25 ppd ve göz başına 1.218 ppi değerinde çift LCD ekran içerir. Meta’nın Infinite Display optik yığınıyla birleştirilen kulaklık, Quest 2’ye kıyasla daha gerçekçi grafikler sunuyor. Ek özellikler arasında 90Hz ve 120Hz yenileme hızı seçenekleri ve yatay olarak 110 derece ve dikey olarak 96 derece genişleyen, özellikle Quest’ten %15 daha geniş bir görüş alanı yer alıyor. 2. Meta Quest 3 için kullanılan yassı optik yığın lensler, keskinliği %25 artırılmış önceki modellere göre %40 daha akıllıdır.

Görsel kalite açısından herhangi bir sorun yaşamadım. Bir kontakt lens kullanıcısı olarak sağlam bir temele sahiptim ve kulaklık lenslerinde hiçbir ayarlama yapmadım. Farklı demolar için farklı kulaklıklar kullandığım için bu bir artıydı. Açık alanlarda var olan karma gerçeklik deneyimlerinin olağanüstü eşitlikte olduğunu gördüm. Tamamen kapsayıcı deneyimlerden bazıları farklı bir hikayeydi. Çok daha eski kulaklıklara göre görüntü oluşturma iyileştirmelerini görebiliyor olsam da, VR hala gerçeklik seviyesinde değil.

Kontrolörler

Meta Quest 3 için kontrol cihazını tutan bir el.
Fionna Agomuoh / Dijital Trendler

Meta Quest 3 denetleyicileri, bazı zorluklarla karşılaşan Meta Quest 2 gibi eski denetleyici modellerindeki izlemeden bir yükseltme aldı. Yeni Touch Plus denetleyiciler yapay zeka algoritmalarına ve IR sensörüne dayalı izleme özelliğine sahiptir. Ayrıca Pancake optikleri ile birlikte ön kısmı %40 daha incedir ve Y şeklinde el askılarıyla ergonomik, halkasız bir tasarıma sahiptir. Düğmeleri ve tetikleyicileri en iyi kullanımı sağlayacak şekilde stratejik olarak yerleştirilmiştir. İç ve dış tutma yerlerinde tetikler, kontrol panelinin iç kısımlarında X ve Y tuşları, ana tuşların solunda ise küçük bir joystick ve menü butonu bulunuyor.

Oyun tuşlarım biraz paslanmıştı ama genel olarak test ettiğim deneyimlerde gezinmek zor olmadı. Bazı deneyimlerde, sorun muhtemelen sorun gidermeyle birlikte oyunun zorluğundan kaynaklanıyordu. Bazıları oyunu yönetmek için kontrol cihazlarını kullanmaktan ellerimi kullanmaya geçmemi istedi.

Kontrolörlerin ağırlığı çeyrek poundun biraz üzerindedir ve deneyim içi gerçekçiliğe yardımcı olmak için TruTouch değişken dokunsal geri bildirim özelliğine sahiptir. Her biri, Meta Quest 3 şarj istasyonuyla eşleşecek şekilde şarj edilebilir pillerle değiştirilebilen tek kullanımlık AA pillerle birlikte gelir. Denetleyicilere yönelik diğer (ayrıca satılır) aksesuarlar arasında Meta Quest 3 elit kayışı ve Meta Quest aktif kayışları bulunur.

Karma gerçeklik deneyimi

Fionna Ahomuoh, Meta Quest 3 VR kulaklığını kullanıyor.
Fionna Agomuoh / Dijital Trendler

Meta Quest 3 karma gerçeklik deneyimleri benim için gerçekten çok isabetli oldu. Denediğim ilk deneyim şuydu: İlk Karşılaşmalar. Kulaklığı taktıktan sonra birkaç adım önümde bir uzay gemisiyle karşılaştım ve diğer incelemeciler yakınlardaki demo istasyonlarında test yaptı. Kontrolörlerim güçlü silahlara dönüştü ve birkaç tüy topu etrafta zıplamaya başladıktan sonra birkaç dakika sonra patlamaya başladı. Amacın, gemilerine bindirilmek için yardıma ihtiyaç duyan uzaylılar olan tüy yumaklarını vurmak olduğunu anlamam biraz zaman aldı.

Görevin zamanlaması vardı ve ben döndüğümde oturma odası gibi kurulan demo istasyonumun her köşesinden, minderlerin, sehpaların altından ve dolapların arkasından tüy topları belirdi. İşe alıştığımda, her iki silahla da ateş ediyordum ve tüy toplarını tam olarak gerçekleşmeden yakalıyordum. Sonunda zaman doldu, uzay gemisi mandalı kapandı ve yola çıktı. 100 uzaylıdan yaklaşık 56’sını kurtarmayı başardım. Çizgi film tarzı bir oyun olmasına rağmen telefonumu alıp olanları kaydedebileceğime ikna oldum. O kadar sürükleyiciydi ki.

İlk Karşılaşmalar sizi karma gerçekliğe alıştırmayı amaçlayan basit bir oyun ama gördüğünüz gibi beni hemen içine çekti. Meta Quest 3 kulaklığıyla birlikte gelir.

Denediğim başka bir karma gerçeklik demosu da şuydu: BAM!, girilmesi de çok eğlenceli olan çok oyunculu bir oyun. Bu özel bölümün amacı tacı ele geçirmek ve 5.000 puan elde etmektir. Avatarlar, steampunk tarzı bir arenada yumruk atabilen, ateş edebilen, bombalayabilen ve birbirlerine çok sayıda saldırı gerçekleştirebilen ve kazanana doğru puan toplayan savaş robotlarıdır. Bana şunu hatırlattı Süper Smash Brosrekabetçi ve son derece eğlenceli.

BAM'ın bir gösterisi!  VR oyunu.
ben yanılsamalar

Oyunda her oyuncu, arenasını boyut, yükseklik ve alan açısından hareket ettirerek kendi tercihlerine göre ayarlayabilir. Dışarıdan bakıldığında muhtemelen eğlenceliydi, iki kişinin aslında oyunu görmeden bir oyun hakkında aktif olarak birbirleriyle şakalaşmasını görmek. İzleyenlerin aklından neler geçtiğini ancak hayal edebiliyorum.

Ayrıca daha fazla kapalı VR seçeneğinin tanıtımını da yaptım. Biri aradı Samba De Amigo anımsatıyor Sadece dans. Kontrolörler marakalara dönüşüyor ve siz de dans hareketlerini takip etmek için yönlere basıyorsunuz. Özellikle bu oyun, marakas sallanırken kontrolörlerdeki dokunsal geri bildirimi deneyimlemenize olanak tanır.

Garip Şeyler: Hassas Pençeler deneyim aynı zamanda kapalı VR’ydi ve kontrol cihazları yerine ellerinizi kullanıyordu. Kararsız yüksekliklerle karşılaşmaları da içerdiğinden bu deneyimde fazla ileri gidemedim ki bu benim için imkansızdı. Bununla birlikte, sürükleyici VR ile geçişli karma gerçeklik deneyimleri arasında geçiş yapmak, kulaklığın yan tarafına iki kez dokunmak kadar kolaydır. Bu hareketi kullanmak daha rahat bir deneyime geri dönmemi sağladı.

Meta ayrıca, yayınlandıktan sonra Meta Quest 3 için mevcut olacak bir dizi oyunu da ayrıntılı olarak açıkladı. Asgard’ın Gazabı 2, Assassin’s Creed NexusVe Hayalet Avcıları: Hayalet Lordunun Yükselişi.

Meta, oyunların yanı sıra çeşitli fitness ve sağlıklı yaşam deneyimleri de sunuyor. Les Mills Vücut Dövüşü örnek olmaktır. Meta Quest 3 aynı zamanda filmler ve TV için bir ev sineması olarak da yansıtılabilir.

Meta Mağazası hali hazırda 500’den fazla karma gerçeklik ve VR deneyimine ev sahipliği yapıyor ve bu deneyimler Meta Quest 3’ün lansmanında erişilebiliyor; yıl sonuna kadar ilave 100 yeni oyun tanıtılıyor ve bu oyunların 50’si karma gerçeklik özellikleriyle güncelleniyor. . Marka, Ekim ayı sonunda Meta Quest for Business’a ek olarak bu yılın sonlarında Meta Quest 3 için de Xbox oyun uyumluluğunu tanıtacak.

Performans ve pil ömrü

Meta Quest 3'e güç veren Qualcomm çipini gösteren bir ekran.
Meta

Meta Quest 3, grafik performansını, hızlı yükleme sürelerini ve kusursuz oyun deneyimini mümkün kılan Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 2 yonga seti tarafından desteklenmektedir. Meta bu modelde göz izlemeyi bıraktı ve özellikle karma gerçekliğe yardımcı olan kapsamlı bir kamera izleme kurulumunu tercih etti. Ayrıca deneyimler için kullanılacak alanların otomatik haritalandırılmasına ve sınırlarının belirlenmesine de yardımcı olur. Kulaklıkta altı adet gelişmiş takip kamerası sensörü, iki adet RGB karma gerçeklik kamera sensörü ve bir derinlik projektörü bulunuyor.

Meta Quest’teki karma gerçeklik işlevleri, markanın Augments adını verdiği ve dijital nesneleri alanınıza yerleştirmenize ve onlarla gerçekmiş gibi etkileşime girmenize olanak tanıyan yeni bir özelliği etkinleştirecek. Widget’lara benzer şekilde, bazıları size bir sonraki antrenmanınızı hatırlatabilir, bazıları ise karma gerçeklik alanınıza her girdiğinizde ortaya çıkacak süslemeler olabilir. Meta, bir müzik çalar Augment üzerinde iHeartRadio ile işbirliği yaptı ve daha fazla ortaklık ve deneyim sunmayı planlıyor.

Meta Quest 3, ortalama kullanımda 2,2 saatlik genel pil ömrünü destekler. Kutu içeriğinde güç kablosuyla birlikte yer alan 18 watt güç adaptörüyle iki saatte %0’dan şarj oluyor. Meta Quest 3 şarj istasyonu, kontrol cihazlarını da şarj eden isteğe bağlı bir aksesuardır.

Fiyat ve stok durumu

Somon renginde bir Meta Quest 3 bir sergi masasının üzerinde duruyor.
Meta

Meta Quest 3’ün 128GB versiyonu 500 dolardan, 512GB versiyonu ise 650 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. Karma gerçeklik kulaklığının ön siparişleri 27 Eylül’de başlayacak ve cihaz 10 Ekim’de satışa sunulacak. Quest 3, 23 ülkede Meta Store’dan ve ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Japonya ve Fransa’da Amazon’dan satışa sunulacak. ABD perakendecileri arasında Best Buy, Target ve Walmart bulunmaktadır. Kulaklık aynı zamanda seçkin uluslararası mağaza içi perakendecilerde de satışa sunulacak.

Marka ayrıca Meta Quest 3’ün 128GB sürümü için paket teklif de sunuyor. Asgard’ın Gazabı 2 ve satın almayla birlikte altı aylık Meta Quest+ aboneliği.
genel-19