Dün Microsoft, Windows 11 işletim sisteminin ortaya çıkışından bu yana en büyük güncellemeyi yayınladı.Kullanıcıların keşfettiği gibi, Windows 11 23H2 (veya Moment 4) güncellemesiyle birlikte, işletim sisteminden kullanışlı bir özellik de kayboldu.


Yeni “Kaşif”

“Sürükle bırak” ihtimalinden bahsediyoruz. WindowsLatest konu kaynağının sahibi Mayank Parmar’ın esprili bir şekilde şikayet ettiği gibi, yeni Microsoft geliştiricileri açıkça sürükle ve bırak özelliğinden hoşlanmıyor veya önemini anlamıyorlar.

Windows 11 ilk çıktığında kullanıcılar alıştıkları gibi öğeleri görev çubuğuna sürükleyip bırakamıyorlardı. Bu seçenek bir yıl sonra Windows 11 22H2 güncellemesinde iade edildi. Microsoft, Windows’un birçok farklı sürümüne aşina olmasına rağmen bu seçeneği tamamen yeni olarak “kutladı”. Ve öyle görünüyor ki tarih tekerrür edecek.

En büyük Windows 11 güncellemesi: yalnızca yeni özellikler değil, aynı zamanda Explorer'daki kayıplar da
Sürükle ve bırak, Windows 11 23H2 güncellemesine kadar çalışır

Windows 11 23H2, yeniden tasarlanmış bir tasarıma, önerilere ve OneDrive bulut depolama alanıyla derinlemesine entegre olan yeni bir adres çubuğuna sahip Dosya Gezgini’ni sunar. Microsoft desteği şunları açıklıyor:

Explorer’ın yeni tasarlanan adres çubuğu, yerel ve bulut klasörlerini tanır. Ayrıca dosyanın durumunu da gösterir. Microsoft OneDrive kullanıcıları için adres çubuğu artık OneDrive senkronizasyon durumunu ve depolama sınırları açılır penceresini içeriyor.

En büyük Windows 11 güncellemesi: yalnızca yeni özellikler değil, aynı zamanda Explorer'daki kayıplar da
Sürükle ve bırak, Windows 11 23H2 güncellemesinden sonra artık çalışmıyor

Bunların hepsi iyi ve güzel, ancak yeni adres çubuğuyla artık dosyaları veya uygulamaları sürükleyip bırakamazsınız. Örneğin, bilgisayarınızda iki klasör varsa ve bir dosyayı birinden diğerine taşımak istiyorsanız. Daha önce, sürüklerken “Şuraya taşı…” işareti beliriyordu, ancak artık yok ve tüm işlev çalışmıyor. İşte tipik bir şikayet:

Bu özelliğin adres çubuğundan kaldırılması iş akışımı son zamanlarda birçok kez kesintiye uğrattı.

Bir Microsoft temsilcisi, şirketin bu değişikliklerden haberdar olduğunu ancak henüz bu konuda bir karar verilmediğini söyledi. Şirket şunları bildirdi:

Bu [перетаскивание] güncellenen adres çubuğu şu anda desteklenmiyor… geri bildirimleri izlemeye devam edeceğiz.genel-22