Bilgisayarlar büyüleyici! PC oluşturma oyunları mevcuttur, ancak bir hız aşırtma bulmacasına çözüm bulmaya çalışırken bilgisayarın çeşitli bileşenlerini keşfetmek tamamen yeni bir şeydir. Varşova, Polonya’dan bir stüdyo olan Purple Ray Studio’nun 3 boyutlu platform oyunu Boti Byteland Overclocked’a girin. Boti Byteland Overclocked incelememde, kendisi de kurgusal bir bilgisayarı derinlemesine inceleyen bir oyuna derinlemesine bakacağım.

Oynanış ve Kontroller

3D platform oyunları kesinlikle yeni değil; Super Mario 64 gibi oyunlar bize bu türün olanaklarından bazılarını zaten gösteriyor. Ancak artık 1996’da değiliz ve Boti’nin nispeten hızlı oynanışının da gösterdiği gibi oyun motorları daha güçlü.

RAM mutlu çünkü yardım ettin. One ve Zero her zaman yanınızda olup size tavsiyelerde bulunur ve yorumlarda bulunur.

Çoğu zaman veri toplayan bir botu kontrol ediyorsunuz. 3 boyutta özgürce hareket etmek temel bir mekaniktir ve canlandırıcıdır. Koşabilir, zıplayabilir, tırmanabilir, çift zıplayabilir, kancayı takabilir, itebilir ve atabilirsiniz. Atılma önemlidir çünkü bir vuruş olarak ikiye katlanır (düşmanlara veya nesnelere doğru). Ayrıca yükseklerdeki yerlere süzülerek de ulaşabilirsiniz.

Düzen, atlamak ve zıplamak için tipik bir WASD artı SPACE ve SHIFT’tir. Dönmek, yumruk atmak ve çarpmak için fareyi kullanıyorsunuz. Kontroller çoğu zaman oldukça iyi çalışıyor. Otomatik tırmanma işlevi, Boti’nin menzil içindeyken çıkıntılara otomatik olarak tırmanmasını sağlar.

Langırt benzeri unsurlar oyunun her yerinde ve diğer tipik oyun referanslarında bulunabilir.
Oyunda tilt benzeri unsurlar bulunabilir

Bu özellik her zaman işe yaramaz ve bazen sizi öldürür, ancak bu çok sık olmaz. Bazen Boti sizin amaçladığınız yönün dışında bir yöne doğru atılır, ancak bu da nadir görülen bir aksaklıktır.

Genel olarak bakıldığında hareket sistemi gayet iyi ancak biraz cilalanırsa bu çaptaki bir oyun için sıra dışı olabilir.

Oyun Zorluğu

Bu yenmesi çok basit bir oyundur. Tonlarca 2D ve 3D platform oyunu oynamış biri olarak bu oyun hiç de zorlayıcı değil. Oyunda çeşitli bulmacalar var, ancak bunlar bulmacadan çok engel gibi hissettiriyor. Çözümler çok basit ve çoğu zaman neredeyse vurgulanıyor.

Oyunun düşmanları ve patronları var ve bunların hiçbiri deneyimli bir platform oyunu için gerçekten engel teşkil etmiyor. 3D veya 2D herhangi bir platform oyunu oynadıysanız sıradan ve boss dövüşlerinin çözümleri çok açık olmalıdır.

Solucanlar Boti’nin ortak düşmanlarıdır ve düşmanların hiçbiri bir meydan okuma oluşturmaz

Bu yüzden oyunun daha yüksek zorluk seçeneğine sahip olması gerektiğini düşünüyorum. İster düşmanların daha fazla hasar vermesi, ister daha fazla tehlike ve zorluk yaşaması olsun, her şey memnuniyetle karşılanacaktır. Özellikle canlandırma işlevi bozuldu.

Oyunda öldüğünüzde, en yakın kontrol noktasında tam sağlıkla ve hiçbir yan etki olmadan yeniden doğarsınız. Bu, daha az sağlıkla yeniden doğma olabilir veya çoğu platform oyununda olduğu gibi bir canınızı kaybedebilirsiniz.

Düşmanlar da biraz tekrarlanıyor ve patronlar bile olsa asla onlar tarafından tehdit altında hissetmiyorsunuz. Düşmanların daha çeşitli ve tehlikeli olmasını isterdim.

Tesviye Becerileri

Boti basit bir kurye değil. Becerilerini seviyelendirebilir. Bu, oyunun başında edineceğiniz temel bir işlevdir ve seviye atlamak için dört beceri vardır; bunların her biri faydalıdır ancak oyunu bitirmek için gerekli değildir.

Örneğin sağlığınızı seviyelendirirseniz oyunu fazla zorluk yaşamadan geçebilirsiniz. Diğer yükseltmeler daha fazla yaşam kalitesi, ana işlevinizi basitleştirme ve veri toplamadır. Bahsi geçmişken, yükseltmeleri satın alırken veriler ana para biriminizdir.

Boti Byteland Overclocked'da karakterinizi geliştirmek için veri topluyorsunuz.
Veri, oyundaki varsayılan para biriminizdir

Diğer para biriminiz, oyundaki hayali bir kripto para birimi olan ve hem oyunun botlarla ilgili her şeye hem de Bitcoin’e olan sevgisine açık bir referans olan Botcoin’dir. Oyunda her şeyi yükseltmeye yetecek kadar Botcoin ve daha fazlasını bulacaksınız.

Yalnızca birkaç yükseltme seçebilmek ve sınırlı kaynaklara sahip olmak ilginç olurdu. Oyunun zorluğunun düşük olmasına rağmen bu bile oyuncuların oyunu kolaylıkla yenmesini engellememeli.

Botcoinler, yükseltmeleri ve diğer koleksiyon öğelerini satın almak için kullanılan oyundaki ikinci para birimidir.
Botcoinler oyunda kullandığınız ikinci para birimidir.

Seviye Tasarımı

Oyunda ilerledikçe seviyeler daha tehlikeli hale geliyor. Bunun anlamı genellikle daha fazla tehlike ve size zarar verebilecek şeylerdir. Daha fazla sınır dışı alan var; düşerseniz hemen ölürsünüz ve yeniden doğmak zorunda kalırsınız.

Audiosurf 2, müziğinizi parçaya dönüştüren bir oyundur ve Boti'de de buna benzer unsurlar bulunmaktadır.
Audiosurf, müziği bulmaca yarış pistlerine dönüştüren eğlenceli bir oyundur

Boti, size hedefinize ulaşmanız için basit bir yol sağlama konusunda uzmandır, ancak aynı zamanda tamamlamacıların sabırsızlıkla bekleyecekleri şeylere yetecek kadar ganimet ve koleksiyon öğesi de saklar.

Sekiz seviyeden tüm koleksiyon parçalarını henüz tek bir seviyede bulamadım, bu da oyunun platform oyunu köklerinin bir kanıtı. Eski platform oyunları, koleksiyon parçalarını bulmak için üçüncü bir göze ve kristal küreye ihtiyaç duyduğunuz yerlere saklamalarıyla ünlüydü.

Boti'nin, Sonic the Hedgehog 2'deki Audiosurf ve Chaos Emerald seviyelerine biraz benzeyen kendi slayt mekaniği var.
Boti’nin slayt mekaniği Audiosurf ve Sonic the Hedgehog 2 Chaos Emerald seviyelerine benziyor

Seviyelere dikkate değer bir katkı, aşağı kaymanız ve ganimet toplamanız gereken bir kayma mekaniğidir. Ganimetin bir kısmını kaçırırsanız mükemmel bir puan alamazsınız. Bu oyunun en zor kısımlarından biri ve çok motive edici.

Bana Sonic the Hedgehog 2’deki Audiosurf ve Chaos Emerald seviyelerini hatırlatıyor. Boti bu açıdan her ikisine de benziyor, eğer işleri karıştırırsanız çok cezalandırıcı. Her şeyin gerçekten mükemmel olmasını isteyenler için, merkezde slaytlar bonus oyun modu olarak da mevcut.

Boti Byteland Overclocked'da araba kullanmak eğlenceli ama bir o kadar da zorlu bir mekanik.
Sürüş mekaniği eğlenceli olsa da zorlu olabilir

Oyunda ayrıca sürüş benzeri bir mekanik var ve ilk başta kontrol edilmesi son derece zordu, ancak bu şeyi nasıl yönlendireceğimi bulmayı başardım (oyundaki mümkün olan son olayda). Bir kez alıştığınızda çok daha kolay ve oyunda hoş bir değişiklik daha.

Oyun Görselleri ve Sanat Yönetmenliği

Ah, Boti göze çok hoş geliyor ve yeterince genç veya sevimli sanatlara ihtiyacı olan herkes bu oyundan keyif alacak. Oyunların çoğunda şiddet içeren görüntüler ve gerçekçiliğe odaklanılmasıyla Boti çok hoş bir manzara değişikliğiydi. Renkler canlı ama çok doygun değil.

Boti Byteland Overclocked muhteşem bir aydınlatmaya sahip ve bazen durup manzaranın tadını çıkarmanız gerekiyor.
Bazen oynamayı bırakıp manzaraya hayran kalırsınız. Boti’nin muhteşem bir aydınlatması var.

Seviyeler ilerledikçe, oyunda olup bitenlere uygun olarak renk ve sanat yönetiminde fazlasıyla çeşitlilik var. Bu, hikaye biraz açıldıktan sonra takdir etmeye başladığım hoş ve incelikli bir değişiklik.

Hikaye

Boti Byteland Overclocked size oyunun ne hakkında olduğu hakkında bir fikir vermeli. En başında, bir üstünüzün yani Kernel’in talimatları doğrultusunda merkezi işlem birimini hız aşırtma işlemine tabi tutarsınız. Hız aşırtma planlandığı gibi gitmez ve tüm bilgisayar istikrarsızlaşmaya başlar.

Truva Atı'nın gerçek bir Truva Atı olması gibi bazı referanslar gerçektir.
İnternette gezinirken dikkatli olun, kelimenin tam anlamıyla bir Truva Atı alabilirsiniz.

Bu sadece ne yaptığınızı tam olarak anlamamanız durumunda bileşenleri overclock etmemeniz için iyi bir ders değil, aynı zamanda genel olarak ilginç bir olay örgüsüne sağlam bir giriştir. Hikaye, sizin doğru cevapları ve suçluları arayan Bot-tective olmanızla birlikte bir gizem olarak ortaya çıkıyor.

Hikayede beni düşündüren bazı iniş çıkışlar olsa da oyunda çok fazla sürpriz yok. Benim bakış açıma göre beni büyüleyen hikaye değildi ama çarkları döndürecek kadar iyiydi.

Karar

Sonuç olarak, Boti Byteland Overclocked sağlam bir 3D platform oyunudur. Canlı bir renk paleti ve giderek zorlaşan seviyelerle oyun, ilerledikçe sizi daha fazla zorluyor. Ancak, gerçekten zorlanmak isteyenler için daha zor kısımlar ve hatta zorluk ortamı da yapılabilir.

Tüm koleksiyon parçaları, gizli nesneler ve korkunç ama eğlenceli kaydırakla oyunda yapacak fazlasıyla şey var. Daha fazla cilalamayı ve sonunda oyuncuları konfor alanlarının dışına iten zorluk ayarlarını görmeyi çok isterim.

Boti Byteland Hız Aşırtma İncelememiz hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konuda ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Bu inceleme aşağıdakilere dayanmaktadır: PC sürümü ile ilgili Boti Byteland Hız Aşırtmalı. Anahtar sağlandı bsen Korsan PR.oyun-5