Apple, Mac’lere yönelik işletim sisteminin en son sürümü olan macOS Sonoma’yı ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak herkesin kullanımına sundu. Cupertino merkezli şirket, macOS Sonoma’nın ön izlemesini ilk kez Haziran ayındaki WWDC23’te gerçekleştirdi. MacOS’un en son sürümü, uygun Mac modellerine çeşitli kullanıcı arayüzü iyileştirmeleri, yeni ekran koruyucular, video konferans özellikleri, etkileşimli widget’lar ve daha fazlasını getiriyor. 2017’nin iMac Pro modeli, 2018 veya üzeri MacBook Pro ve 2018 veya üzeri Mac Mini dahil olmak üzere makineler, macOS Sonoma için destek sunar. Mac’inize macOS Sonoma’yı nasıl indirip yükleyebileceğinizi öğrenin.

Geçtiğimiz hafta iOS 17 ve iPadOS 17’nin piyasaya sürülmesinin ardından Apple piyasaya sürülmüş macOS Sonoma güncellemesi 26 Eylül Salı günü ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak halka sunuldu. En son işletim sistemi bu bilgisayarlarla uyumludur: iMac (2019 veya üzeri), iMac Pro (2017 veya üzeri), MacBook Air (2018 veya üzeri), MacBook Pro (2018 veya üzeri), Mac Pro (2019 veya üzeri), Mac Studio (2022 veya üzeri) ve Mac Mini (2018 veya üzeri).

Mac’inizi güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin

  1. Başlat Sistem ayarları Desteklenen makinenizdeki uygulama.
  2. Git Genel > Yazılım Güncelleme ve yeni sürümün görünmesini bekleyin.
  3. Tıklamak Hemen Yükselt ve şartları kabul ediyorum.

Kullanıcıların Mac modellerini bir güç kaynağına bağlıyken güncellemeleri önerilir. İşlem sırasında makine birden çok kez yeniden başlatılabilir. Güncelleme, widget’lara, kullanıcıların bir hatırlatıcıyı tamamlamasına, medyayı oynatmasına veya duraklatmasına, ev kontrollerine erişmesine ve çeşitli görevleri doğrudan masaüstündeki widget’tan gerçekleştirmesine olanak tanıyan çeşitli geliştirmeler ekliyor. Ayrıca iPhone kullanıcıları, Mac’lerini telefonlarındaki widget’larla özelleştirebilecek.

Apple, macOS Sonoma’ya yeni bir Oyun Modu özelliği ekledi. Ayrıca kullanıcıların herhangi bir video konferans uygulamasında çalışmalarını sunmalarına ve paylaşmalarına olanak tanıyan yeni video konferans özelliklerini de içerir. Video konferans için Sunucu Yer Paylaşımı özelliği, kullanıcıların ekranlarını paylaşırken konuşmaya video eklemelerine olanak tanırken, Tepkiler özelliği, kullanıcıların ekrana kalpler, konfeti, havai fişekler ve daha fazlası gibi 3D artırılmış gerçeklik efektleri eklemesine olanak tanır. Ayrıca yeni macOS, Safari, Siri ve Mesajlar için güncellemeler içeriyor.


Apple, yıllık geliştirici konferansında ilk karma gerçeklik kulaklığı Apple Vision Pro’yu yeni Mac modelleri ve gelecek yazılım güncellemeleriyle birlikte tanıttı. Şirketin WWDC 2023’te yaptığı en önemli duyuruları Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: Spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.



genel-8