Valve’ın izin vermeyi reddettiği iddia edildi Şansın KoşusuQuake, Doom ve Turok’un tonlarını taşıyan yeni bir boomer nişancı oyunu Steam’de listelenecek. Bunun, oyunun geliştiricisinin “iğrenç” olarak tasarlandığını söylediği bir sahneyle ilgili anlaşmazlıktan kaynaklandığı bildiriliyor. Başlangıçta 27 Eylül Çarşamba günü piyasaya sürülmesi planlanan geliştirici Team Fortune, Fortune’s Run’ın Valve tarafından “reddedildiğini” iddia ediyor ancak şirketin eninde sonunda oyunu Steam’de başlatabileceğine karar vereceğini umuyor.

Doom, Quake, System Shock, Blood, Deus Ex ve çok daha fazlasının arasında yer alan Fortune’s Run, 90’lar ve 2000’lerin başındaki Boomer Shooter dönemine bir aşk mektubu hissi veren retro tarzı bir FPS oyunudur. Team Fortune, bunun Fortune’s Run’ın Valve tarafından üçüncü kez reddedilişi olduğunu iddia ediyor. Ayrıca Team Fortune’a göre oyun bu sefer Valve testçilerinin başvuru inceleme sürecinde karşılaştığı iki sorun nedeniyle reddedildi.

Team Fortune’dan yapılan açıklamaya göre ilk sorun, Valve testçilerinin oyunun eğitimine bir çıkış bulamamasından ve oyunda yer alması gereken “devasa savaş seviyesine” erişememesinden sonra ortaya çıktı. Team Fortune, bunun, geliştiricinin Valve’a Fortune’s Run’ın diğer bölümlerine gidebilmeleri için konsol komutları sağlamasıyla çözüldüğünü söylüyor.

Oyunun Steam tarafından reddedildiği iddiasına katkıda bulunan ikinci sorun, ana kahramanın arka hikayesini sağlayan belirli bir sahneyle ilgilidir.

İçerik uyarısı: Bu makalenin geri kalanında cinsel saldırıya tekrar tekrar gönderme yapılıyor

Team Fortune şöyle diyor: “Kahramanımızın yolculuğu, cinsel saldırıyı içeren geçmişte yaşanan travmatik bir olaydan kaynaklanıyor.” “Bu nedenle hem oyun içinde hem de mağaza sayfasında erişkinlere uygun içerik bulunduğunu ve oyuncunun doğrudan referanslardan vazgeçmesine izin verileceğini açıklamayı seçtik. Doğrudan referanslar mevcut EA’da yer almaktadır. [early access] oyuncunun, saldırganlardan birinin eylemi yaptığını birinci şahıs bakış açısıyla izlediği bir dizi.

“Birçok oyunun cinsel saldırıyı tatmin edici ve tahrik edici olarak tasvir etmesi bizi hayal kırıklığına uğrattı. [sic] tek kelimeyle iğrenç ve iğrenç. Sekans, kamerayı yalarken bir deri bir kemik, buruşuk uzaylı yaratığın yukarı aşağı sallanmasını içeriyor. Bu bize göre o kadar iğrenç ki, önceden uyarı ve içeriği devre dışı bırakma seçeneği gerektiriyordu.

Team Fortune şöyle devam ediyor: “Valve’a göre bu, cinsel saldırıya atıfta bulunacak kadar açık değil. Bu yüzden yapımızı bir kez daha reddettiler. Şu anda çok yanlış olduğunu düşündüğümüz içerik uyarısını kaldırıyoruz.”

Fortune'un Çalıştırma Valfi;  Team Fortune'dan Fortune's Run from Steam'in reddedildiği iddiasına ilişkin açıklama

Team Fortune, Fortune’s Run’ın planlanan lansman gününden önce inceleme sürecinden geçemeyeceğinin “çok iyi bir şans” olduğunu söylüyor ancak oyuncuların ve hayranların “Valve nihayet mağazada bulunabileceğine karar verdiğinde hala bizimle birlikte olacaklarını” umuyor.

PCGamesN, Team Fortune’un iddialarıyla ilgili olarak Valve ile temasa geçti ve bu hikayeyi daha fazla bilgi veya yorumla güncelleyecektir.oyun-2