NASA’nın OSIRIS-REx Asteroit Örnek İade Misyonu. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

Bir misyonun Dünya’ya tarihi dönüşünü takip ediyoruz…

Uzay istasyonunda bir bilim yılı…

Ve istasyonun en yeni yerleşik astronotunun sağ salim gelişi…

Size anlatacağımız hikayelerden birkaçı – Bu Hafta NASA!

NASA’nın İlk Asteroit Numune İade Misyonu Takibi

NASA’nın ilk asteroit numunesi iade görevi olan OSIRIS-REx’in Dünya’ya dönüşü neredeyse tamamlandı. 24 Eylül’de O-REx uzay aracı Dünya’ya yaklaşırken, asteroit Bennu’dan toplanan yaklaşık 8,8 ons örnek malzeme içeren bir kapsülü serbest bırakacak. Utah çölüne paraşüt destekli inişin ardından kapsül alınacak ve en sonunda, el değmemiş bir küratörlük tesisinde incelenmek üzere NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’ne gönderilecek. Örnek, 11 Ekim’de canlı olarak yayınlanan NASA haber konferansı sırasında açıklanacak.

Frank Rubio, Uzay Biyolojisi Deneyi İçin Donanımı Etkinleştiriyor

NASA astronotu ve Expedition 68 Uçuş Mühendisi Frank Rubio, bakteriyel adaptasyonu anlamak ve astronotları korumak amacıyla ağırlıksızlığın mikroplardaki genetik ifadeyi nasıl etkilediğini inceleyen bir uzay biyolojisi deneyi için donanımı etkinleştiriyor. Kredi bilgileri: NASA

Frank Rubio’nun Uzayda Bilim Yılı

21 Eylül, NASA astronotu Frank Rubio için uzayda geçen tam bir yıldı. Geldiğinden beri Uluslararası Uzay istasyonu (ISS) onlarca deney üzerinde çalıştı. Bunlar arasında toprak yerine su bazlı ve hava bazlı teknikler kullanarak domates yetiştiren bir deney, transplantasyon için fonksiyonel insan organlarının uzayda 3D basımına olanak sağlayabilecek bir araştırma ve daha fazlası yer alıyor. Rubio’nun, ABD’nin uzayda geçirdiği 371 günlük rekorun ardından 27 Eylül’de Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

Expedition 69 Uçuş Mühendisleri Portre İçin Poz Veriyor

Expedition 69 Uçuş Mühendisleri (soldan sağa) Jasmin Moghbeli, Loral O’Hara ve Frank Rubio, hepsi NASA astronotları, Uluslararası Uzay İstasyonunun Birlik modülünde bir portre için poz veriyorlar. Mürettebatın üç üyesi de NASA’nın 2017 astronot sınıfının bir parçası olarak seçildi. Kredi: NASA

Loral O’Hara Bilim Keşif Gezisi İçin Uzay İstasyonuna Geldi

15 Eylül’de NASA astronotu Loral O’Hara ve iki kozmonot uzay istasyonuna güvenli bir şekilde ulaştı ve istasyonda yaşayanların sayısı 10’a yükseldi. Yörünge karakolunda bu altı aylık kalış, O’Hara’nın ilk uzay uçuşudur.

NASA'nın evrensel merakı

NASA’nın evrensel merakı olan İspanyolca podcast. Kredi bilgileri: NASA

NASA, İspanyolca Podcast’in İlk Sezonunu Yayınladı

Hispanik Miras Ayını kutlamak amacıyla, NASA’nın Meraklı Evreni için yeni içerik yayınlıyoruz, ajansın ilk İspanyolca podcast’i. Beş bölümlük sezon 19 Eylül’de başladı ve yeni bölümlerin haftalık olarak yayınlanması planlanıyor. NASA’nın Universo merakı ve diğer NASA podcast’leri hakkında daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin: nasa.gov/podcasts.

@NASA’da bu hafta olan şey bu!uzay-2