Soyuz MS-23 mürettebat gemisi, 6 Nisan 2023’te Poisk modülünden ayrılıp daha önce hareket ettikten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Prichal yerleştirme modülüne yaklaşıyor. 37 dakikalık yer değiştirme manevrası sırasında MS-23’te, Roscosmos’lu NASA astronotu Frank Rubio vardı. kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin. Kredi bilgileri: NASA

25 Eylül’de gemide yaşayan on sakin Uluslararası Uzay istasyonu (ISS), üç Expedition 69 mürettebatının ayrılmadan önce son görevlerini tamamladığı ve diğerlerinin bir dizi sağlık muayenesini ve yörüngedeki faydalı yüklerin onarımını gerçekleştirdiği Pazartesi günü yoğun bir dönem geçirdi.

NASA Astronot Frank Rubio, gününe BioFabrication Tesisi’ndeki tıkalı pompaları değiştirerek başladı. Öğle yemeğinin ardından biyolojik örnekler toplamaya başladı. Gıda Fizyolojisi olup olmadığını değerlendiren soruşturma geliştirilmiş diyet astronotların uzay uçuşuna daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olur. Günün sonuna doğru Rubio, Dünya’ya dönüş yolculuğu öncesinde kalkış hazırlığına devam etti.

Rubio’yla birlikte Roskosmos Komutan Sergey Prokopyev ve Uçuş Mühendisi Dmitri Petelin, istasyonun Prichal modülünden sabah 3:55’te inecekler EDT Açık 27 Eylül Çarşamba. Uzun süredir görev yapan üç mürettebat, eve kısa bir yolculuk yaparak aynı gün sabah 7.17’de Kazakistan’a inecek. Bir yıldan fazla süren görevin ardından Rubio, artık ABD’li bir astronotun gerçekleştirdiği en uzun tek uzay uçuşu rekorunun sahibi oldu. O, Prokopyev ve Petelin ile birlikte uzayda 371 gün kaldıktan sonra geri dönecek.

ESA Astronot Andreas Mogensen Uzay İstasyonunda

ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Andreas Mogensen, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun en yeni mürettebat üyelerinden biri ve bu fotoğraf çekildiğinde yalnızca iki gündür yörünge laboratuvarında bulunuyordu. Mogensen, Columbus laboratuvar modülünün içinde, araştırma tesislerine alışırken görülüyor. Kredi bilgileri: NASA

ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronot Andreas Mogensen sabahını istasyonun bisikleti CEVIS’te geçirdi. KENDİ NEFES araştırma—uzay uçuşu sırasında kardiyovasküler ve solunum adaptasyonlarının kan basıncı üzerindeki birleşik etkilerini değerlendiren bir çalışma. Akşam, EVA Kurtarma için Basitleştirilmiş Yardım SAFER’ı kullanarak, olası olmayan bir durumda uzay yürüyüşündeki acil durumlara karşı eğitim vermek için sanal gerçeklik gözlüklerini taktı. Uzay kıyafetlerine takılan cihaz, astronotların bağlantılarının kopması durumunda güvenli bir şekilde istasyona geri dönmelerine olanak tanıyor. VR oturumları, astronotların eğitim sırasında ellerinin ve vücutlarının hareketlerini takip ederken yörüngedeki laboratuvarın “dışında” olmalarına olanak tanıyor.

NASA Uçuş Mühendisi Jasmin Moghbeli bugün bir dizi sağlık faaliyetini tamamladı. Sabah devam eden durum için bir biliş testi yaptı. Standart Ölçüler soruşturma. Daha sonra ona NASA astronotu Loral O’Hara da katıldı ve JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) astronot Satoshi Furukawa’ya boyun, köprücük kemiği, omuz ve diz arkasındaki atardamarların ultrason taramaları için yardımcı olunuyor; bu, Dünya’daki doktorların astronotların mikro boşluklara nasıl uyum sağladığını araştırmasına yardımcı oluyor.

Moghbeli ayrıca gelecekteki onarımlara hazırlık amacıyla Soğuk Atom Laboratuvarı bilim cihazının kaldırılmasına başlamak için öğleden sonra biraz zaman ayırdı. Bu arada O’Hara, geçen hafta toplanan yüzey ve hava örneklerini analiz ederek mikrobiyal araştırmalar yürütürken, Furukawa da katı yanma araştırmalarını sürdüren Kibo Laboratuvar Modülünde çalıştı.

Yörüngedeki laboratuvardaki diğer üç kozmonot, Uçuş Mühendisi Konstantin Borisov’un pilotluk tekniklerini uygulamak için Pilot-T deneyini yürütmesi ve daha sonra çeşitli Rus modüllerinin etrafında mikrobiyal örnekler toplamak üzere Uçuş Mühendisi Oleg Kononenko’nun da katılmasıyla görevleri paylaştı. Uçuş Mühendisi Nikolai Chub, gününün bir kısmını kargo envanteri yaparak geçirdi, ardından mürettebat oryantasyon faaliyetlerine geçti.uzay-2