Bu çizim, NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracının, örnek kapsülü Dünya’ya doğru bıraktıktan hemen sonrasını göstermektedir. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

Doppler verileri şunu gösteriyor: NASA‘S OSIRIS-REx Uzay aracı örnek kapsülünü sabah 6:42’de Dünya’ya doğru fırlattı EDT (4:42 MDT), planlandığı gibi, Dünya yüzeyinden 63.000 milden, yani Dünya’dan Ay’a olan mesafenin yaklaşık üçte biri kadar.

Uzayda yaklaşık dört saat yolculuk yaptıktan sonra kapsül, Kaliforniya kıyısı açıklarındaki atmosfere yaklaşık 10:42 EDT’de (8:42 MDT) girecek ve doğuya doğru ilerleyecek. Yaklaşık 13 dakika sonra Savunma Bakanlığı’nın Salt Lake City yakınlarındaki Utah Test ve Eğitim Alanında önceden belirlenmiş 36 mil x 8,5 mil alana inecek.

Düz ve nispeten çorak olan askeri menzil, Büyük Tuz Gölü çölünde büyük ölçüde ıssız yaklaşık 1,5 milyon dönümlük alanı kapsıyor ve üzerindeki hava sahasının büyük bir kısmı eğitim menzili olmayan uçaklara kapalı, bu da burayı ideal bir iniş yeri haline getiriyor. (NASA’nın Stardust misyonu örnek kapsül indirdim 2006 yılında Utah bölgesindeki Wild 2 kuyruklu yıldızından gelen parçacıkların sayısı.)


OSIRIS-REx, NASA’nın ilk asteroit örnek iade görevidir. Eylül 2016’da Bennu adlı Dünya’ya yakın bir asteroidi keşfetmek için bir yolculuğa çıktı. Ekim 2020’de uzay aracı asteroidin yüzeyine çıktı ve Dünya’ya teslim edilmek üzere yaklaşık 250 gram malzeme topladı. Görevin heyecan verici finali 24 Eylül 2023’te OSIRIS-REx’in Utah çölüne inmek üzere Bennu örneklerini içeren bir kapsülü serbest bırakmasıyla gerçekleşecek. Katkıda bulunanlar: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi Kavramsal Görüntü Laboratuvarı

Ön Kararlar ve Hazırlıklar

Serbest bırakılmadan yaklaşık bir saat önce, önemli bir ekip brifingi sırasında operatörler, OSIRIS-REx uzay aracına örnek kapsülünü serbest bırakması için yeşil ışık yaktı. Baş mühendisler ve askeri personelin ortak kararı oybirliğiyle alındı. Temel kriterlerin bir listesini titizlikle değerlendirdiler:

  • Kapsül belirlenen hedef alanına inecek mi? Cevap olumluydu.
  • Uzay aracının karşı karşıya kalacağı en yüksek ısı ve yavaşlama seviyelerine ilişkin son tahminler beklentilere uygun muydu? Yanıt yine olumluydu.
  • Uzay aracı kapsülü göndermeye ve ardından kendisini Dünya’dan ayırmaya hazır mıydı? Evet.
  • Tüm ekip günün aktivitelerine hazırlandı mı? Onlar.
  • İniş menzilinin açık olduğu doğrulandı mı? Oldu.

Daha sonra, Lockheed Martin’in Denver’daki Görev Destek Alanındaki mühendisler, önemli serbest bırakma komutlarını OSIRIS-REx’e iletti. Bu eylem, uzay aracının kapsülü yaklaşık 6:42 EDT’de (4:42 MDT) serbest bırakması için zemin hazırladı.


NASA’nın Kökenleri, Spektral Yorumlama, Kaynak Tanımlama, Güvenlik-Regolit Araştırmacısı (OSIRIS-REx), bir asteroitten Dünya’ya örnekler gönderen ilk ABD misyonudur. OSIRIS-REx uzay aracı indiğinde Utah çölüne güvenli bir iniş için örnek kapsülü serbest bırakacak. Bennu’dan gelen bozulmamış materyal (2020’de asteroitin yüzeyinden toplanan kayalar ve toz), nesiller boyu bilim insanlarına Güneş’in ve gezegenlerin yaklaşık 4,5 milyar yıl önce oluştuğu zamana dair bir pencere sunacak. Kredi bilgileri: NASA

NASA’nın OSIRIS-REx kapsülünün inişine ilişkin canlı yayını 24 Eylül Pazar günü saat 10:00 EDT’de (08:00 MDT) başlayacak ve NASA TV’de, NASA uygulamasında ve NASA’da yayınlanacak. ajansın web sitesi.uzay-2