“DLSSTweaks” modu yakın zamanda Nexus Modları hakkında bir güncelleme geldi ve Nvidia’nın DLAA (Derin Öğrenme Anti-Aliasing) ile birlikte yerel çözünürlükte oluşturma ile DLSS 3.5 Ray Yeniden Yapılanmasını etkinleştirdi. Bu güncellemenin özellikle hedeflediği görülüyor Siberpunk 2077şu anda Ray Reconstruction’ı kullanan tek oyun olduğu için – en azından Alan Wake 2 çıkıyor.

Şimdilik DLSS 3.5 Işın Yeniden Yapılanması Cyberpunk 2077 sürüm 2.0 yalnızca DLSS yükseltme kullanıldığında desteklenir. Bu özellik, DLSS olmadan yerel oluşturmada etkinleştirilemez ve DLAA ile birlikte kullanılamaz. Ancak bu “bilinen bir sınırlamadır” ve Nvidia, DLSS 3.5’i test etmek için yayın öncesi kılavuzda Ray Reconstruction’ı RT-Ultra ayarları ve DLAA ile birlikte kullanılmak üzere eğitmeye çalıştığını belirtti. Şimdilik oyunda DLAA’yı etkinleştirmek Ray Reconstruction’ı kapatıyor (ve geçiş anahtarını devre dışı bırakıyor).

Ancak en son DLSSTweaks güncellemesiyle, DLAA ile birlikte Ray Reconstruction’ı etkinleştirmek için kaba kuvvetle yolunuzu açabilirsiniz. Teorik olarak, Nvidia’nın Işın Yeniden Yapılandırma algoritmasını yerel çözünürlüklerde çalıştırmak, yol izlemeli görsellerin daha da yüksek doğrulukta olmasını sağlayacaktır. Pratikte tam olarak ne olacağından emin değiliz.

Nvidia, teknolojinin henüz uygun verilerle eğitilmemesi nedeniyle DLAA’nın Ray Reconstruction ile desteklenmediğini belirtiyor. Ray Reconstruction, DLAA’nın yanında koşmaya zorlandığında gerçekte ne yapacak? DLSS’den daha iyi görünmesi ve elbette daha yavaş çalışması gerekir, ancak Ray Reconstruction’ın DLSS yükseltmeyle çalışmaya kıyasla eserler üretmesi ve muhtemelen daha kötü görünmesi ihtimali de yüksektir.

İyi haber şu ki bu sadece geçici bir sorun ve Nvidia gelecekte Ray Reconstruction’ı DLAA ile çalışacak şekilde güncelleyecek. Bu arada, Nvidia’nın Ray Reconstruction algoritmasının sınırlarını zorlamak ve amaçlanan kullanım durumunun dışında nasıl performans gösterdiğini görmek isteyen sabırsız grafik meraklıları, güncellenmiş DLSSTweaks moduna bir şans verebilir. 1080p’de yol izlemeyle yalnızca RTX 4090’ın 60 fps’yi geçebileceğini unutmayın, dolayısıyla performans beklentilerinizi buna göre ayarlayın.genel-21