Lost in Cult ve Retro Dodo, sanat üzerine düzinelerce makaleyi bir araya getirmek için işbirliği yaptı. taşınabilir cihazlara. itibaren donanım oyunların kendilerine Elde Taşınabilir Bir Tarih: Taşınabilir Oyun Kutlaması onlarca yıla dair muhteşem bir iç gözlem oyun çoğumuzun tren, uçak ve otomobille yaptığımız uzun yolculuklardan hatırladığı şey. İçi muhteşem fotoğraflar ve illüstrasyonlarla dolu ve kitabın tamamı sevgi dolu bir bakış açısıyla dolu. ekranlar çömelerek saatler geçirdik.

io9, kurucusu Brandon Saltalamacchia tarafından yazılan kitaptan bir alıntı sunuyor Retro Dodo. Şunlar hakkında konuşuyor: Game Boy Rengi ve bunun onun için çocukken ve hatta şimdi ne anlama geldiğini. Atılmış AA pillerden takılabilir tavan lambalarına kadar her yerde bulunan cihazlara bir övgü için okumaya devam edin.90’lar ve 2000’lerin başı.

Elde Taşınabilir Tarih, Ekranlarla Geçirdiğimiz Zamanı Kutluyor başlıklı makale için resim


Game Boy Rengi

kaydeden Brandon Saltalamacchia


Game Boy Color’ın kalbimde çok özel bir yeri var. Sahip olduğum ilk el konsoluydu ve tek elle kullanılabiliyordu.Edly beni bugün olduğum yere getirdi. Çocukken video oyunlarına olan sevgimi ateşledi, genç bir adam olarak oyun endüstrisindeki kariyerime başlamam için beni motive etti ve sonunda beni tam zamanlı işimden ayrılarak Retro Dodo’yu büyütmek için sadece bir şeyle Retro Dodo’yu büyütmeye itti. biraz cep harçlığı ve bir tekne dolusu tutku.

El konsolları milyonlarca insanın hayatını etkiledi ve ben de onlardan biriyim. Söylemeye çalıştığım şu ki, Game Boy Color bugün elinizde tuttuğunuz bu kitabı mümkün kıldı – çılgınca, değil mi? Çocukluğumun en güzel anlarından bazıları bu inanılmaz teknoloji etrafında dönüyor, öyle ki aslında en eski anılarımdan bazılarıyla bağlantılı.

8. doğum günüm için Pokémon Yellow’u açtığımı canlı bir şekilde hatırlıyorum – O kadar heyecanlanmıştım ki, 1,2 metrelik küçük tombul çerçevemin adrenalinle dolu olduğunu hatırlıyorum. Yaptığım ilk şey kutuyu parçalara ayırmak oldu (eBay’de kutulu Pokémon Yellow fiyatlarını gördükten sonra bu kararıma şimdi pişman oldum), yeni kartuştaki hayali tozu üfleyip turkuaz Game Boy Color’uma yerleştirdim ve Bir hafta önce kendi harçlığımla aldığım büyük boyutlu oyun kılavuzunu çıkardım. O günü asla unutmayacağım.

Game Boy Color Ekim 1998’de piyasaya sürüldü ve Game Boys serisinin zaman içinde nasıl geliştiğine baktığınızda gerçekten akıllara durgunluk veren bir şey olmasa da, Nintendo’nun taşınabilir cihazları için renkli ekranlara bakışına ilk bakıştı. Kuşkusuz, Sega ve Atari bu noktaya ilk ulaşanlardı, ancak Nintendo, Game Boy Color’ın çok daha taşınabilir olması gibi bir avantaja sahipti ve aynı zamanda oyuncuların eski Game Boy kartuş kütüphanelerini kullanmalarına da olanak tanıyordu; Orijinal DMG modeli. Nintendo ne yaptığını biliyordu!

Ne yazık ki yeni renkli ekran arkadan aydınlatmalı değildi ancak yeni ekranı ve yepyeni renkli oyunlarıyla rekabeti savuşturmaya yetiyordu. Neo Geo Pocket ve Bandai’nin WonderSwan’ı (en yakın rakibi haline geldi) konsolun ne kadar popüler olduğunu gördü ve kısa süre sonra rekabet edebilmek için renkli ekranlı kendi konsollarını piyasaya sürmeye karar verdi: Neo Geo Pocket Color ve WonderSwan Color. Tahmin edebileceğiniz gibi Nintendo’nun satışlarına yaklaşamadılar.

Game Boy Color’ın piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra Nintendo piyasaya sürüldü Pokémon Altın ve Gümüş vahşi doğadaydım ve sanki dünya olacaklara hazır değilmiş gibi hissettim. Oyun dünya çapında 23 milyondan fazla satarak tüm zamanların en çok satan Nintendo oyunlarından biri oldu.

Bir kopya almak için sıraya giren oyuncuların uzun kuyruklarını gördüğümü hatırlıyorum. Yerel parklar kablolarla doluydu ve Pokémon saçma sapan şeylerle takas ediliyordu – Bir çocuğun bir Mareep karşılığında üç Beyblade ve bir torba şeker takas ettiğini gördüm, ki bilmeyenler için bu en çok yapılanlardan biri. Oyundaki yaygın Pokémon’dur ve bir koyuna benzemektedir. Şanssızsın dostum.

Nintendo, Game Boy Color’ın pazarlamasını ve markalaşmasını tamamen çiviledi ve sürekli TV reklamları ve dergilerdeki reklamlar aracılığıyla hemen hemen her çocuğu bir tane istemeye zorladı. Sanki Toys ‘R Us her promosyon rafını Game Boy ürünleriyle kaplıyormuş gibi hissettim; ebeveynlerin Nintendo’nun agresif pazarlama stratejisinden saklanacak hiçbir yeri yoktu.

Renkli ekranla birleştirilmiş yeni kavisli kabuk ve ona güç sağlamak için yalnızca iki adet AA pil ihtiyacı, 69 dolarlık el cihazının birçok eve girmesine yardımcı oldu. Aynı zamanda ucuz, çılgın görünümlü çevre birimleriyle tamamen dövülen ilk el konsollarından biriydi. Evet, Game Boy DMG bu müstehcen pazarı başlattı, ancak Game Boy Color, her türlü farklı büyüteci, solucan ışığını, kulpları, hoparlörleri ve pil takımlarını içeren, onu tamamen yeni bir seviyeye taşıyan şey oldu. Konsolun özel markalı sürümlerinden bahsetmiyorum bile.

Okuldaki arkadaşlarınızın zengin ebeveynleri olup olmadığını anlamanın yolu, yepyeni bir Teenage Mutant Ninja Turtles sırt çantasına ve başlarına çok büyük gelen Buzz Lightyear güneş gözlüklerine sahip olmaları değildi; Aslında Game Boy Color’ın, üzerine eklenen çok sayıda aksesuar nedeniyle ne kadar büyük ve çirkin göründüğü ortaya çıktı – tüm bu ekstra donanımın altında el cihazının özel markalı bir sürümüne sahip olma durumundan bahsetmeye bile gerek yok.

Şu anda dünya, hayatlarında bir oyun konsoluna hiç dokunmamış olsalar bile Nintendo’nun kim olduğunu biliyordu. Benim için ve dünya çapındaki birçok oyuncu için bu, avuçiçi oyun endüstrisinin ana akım haline geldiği andı. Orijinalden basit bir yükseltme olabilir, ancak renkli ekranın ne kadar fark yaratabileceğini gösteriyor.


Game Boy Rengi” itibaren Elde Taşınabilir Bir Tarih: Taşınabilir Oyun Kutlaması Brandon Saltalamacchia’nın yazdığı bu eser Harper Collins’in izniyle yeniden basılmıştır.

Elde Taşınabilir Bir Tarih: Taşınabilir Oyun Kutlaması 17 Ekim’de satışa sunulacak. Burada ön sipariş verin.


Daha fazla io9 haberi mi istiyorsunuz? En son gelişmeleri ne zaman bekleyeceğinizi öğrenin hayret, Yıldız SavaşlarıVe Yıldız Savaşları yayınlanıyor, sırada ne var Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.genel-7