Arizona Üniversitesi Richard F. Caris Ayna Laboratuvarı personeli, Dev Magellan Teleskobu’nun yedinci ana ayna segmentinin dökümü için yaklaşık 20 ton Ohara E6 düşük genleşmeli camı bir kalıba yerleştiriyor, Eylül 2023. Katkı Sağlayan: Damien Jemison, Giant Magellan Teleskobu—GMTO Corporation

Dev Magellan Teleskobu, dünyanın şimdiye kadar üretilmiş en büyük ve en zorlu optikleri olan teleskobun 368 metrekarelik ışık toplama yüzeyini tamamlamak için gereken sonuncusu olan yedinci ve son ana aynasını imal etmek ve cilalamak için dört yıllık süreci başlatıyor. Aynalar birlikte, var olan diğer teleskoplardan daha fazla ışık toplayacak ve insanlığın, gök cisimleri ve bunların kökenleri hakkında ayrıntılı kimyasal analizler sağlayarak evrenin sırlarını açığa çıkarmasına olanak tanıyacak.

Geçen hafta, Arizona Üniversitesi Richard F. Caris Ayna Laboratuvarı, Arizona Wildcats Futbol Stadyumu tribünlerinin altında yer alan türünün tek örneği bir fırının içindeki yaklaşık 20 tonluk en saf optik camın kapağını kapattı. Döner fırın, camı 1.165°C’ye ısıtacak, böylece eridikçe aynanın kavisli paraboloid yüzeyini oluşturmak üzere dışarı doğru zorlanacak. Çapı 8,4 metre olan (kenarda durduğunda yaklaşık iki kat yüksekliğinde) ayna, cilalama aşamasına geçmeden önce önümüzdeki üç ay içinde soğuyacak.

Dev Magellan Teleskobu’nun birincil ayna bölümlerinin üretiminden Sorumlu Araştırmacı, Steward Gözlemevi Direktörü ve Gözlemevi Başkanı Buell Jannuzi, insan gözünden 50 milyon kat daha güçlü olan “teleskop, gelecekteki keşifleriyle tarih yazacak” diyor. Arizona Üniversitesi Astronomi Bölümü. “Dev Magellan Teleskobu’nun üretiminde bir dönüm noktasına daha yaklaştığımız için heyecanlıyız.”


Kredi bilgileri: GMTO Corporation

En son tamamlanan birincil ayna, nihai optik performans testi için önümüzdeki yılın başlarında dev bir destek sistemi prototipine entegrasyona hazır. Bu test, yedi ana aynanın tamamı için kostümlü prova görevi görecek. Bir araya getirildikten sonra, yedi aynanın tümü, yekpare 25,4 metrelik bir ayna gibi (çapı yetişkin bir mavi balinanın uzunluğuna eşit) uyum içinde çalışacak ve bu da günümüzün en gelişmiş teknolojisine göre 200 kata kadar hassasiyet ve dört kata kadar görüntü çözünürlüğü sağlayacak. uzay teleskopları.

Dev Magellan Teleskobu, birincil ayna dizisini tamamlayan ilk son derece büyük teleskop olacak. Şili’deki teleskop sahasında tamamlanan güçlü operasyonel altyapıyla birlikte, muhafazaya başlamadan önce teleskobun kritik alt sistemi üzerinde odaklanmış üretim gerçekleştiriliyor.

Giant Magellan Telescope Başkanı Robert Shelton, “Üretimin büyük bir kısmının Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştiği önemli bir imalat aşamasındayız” diyor.

39 metre uzunluğundaki teleskop yapısı, Rockford, Illinois’de yeni inşa edilen bir üretim tesisinde 2.100 ton Amerikan çeliğiyle üretiliyor ve teleskopun yedi uyarlanabilir ikincil aynasından ilki (her biri bir çift için bir çift) üretiliyor. yedi ana ayna – yapım aşamasındadır.

Dev Magellan Teleskobu'nun son ayna üretimi başlıyor

Arizona Üniversitesi Richard F. Caris Ayna Laboratuvarı personeli, Dev Magellan Teleskobu’nun yedinci ana ayna segmentinin dökümü için Ohara E6 düşük genleşmeli cam parçalarını bir kalıba yerleştiriyor, Eylül 2023. Katkı Sağlayan: Damien Jemison, Giant Magellan Teleskobu – GMTO Corporation

Dev Magellan Teleskobu Baş Bilim Adamı Rebecca Bernstein, “Işık toplama gücü, verimlilik ve görüntü çözünürlüğünün birleşimi, astronominin tüm alanlarında yeni keşifler yapmamızı sağlayacak” diyor. “Gezegenleri yüksek uzaysal ve spektral çözünürlükte incelemek için eşsiz bir yetenek kombinasyonuna sahip olacağız; bunların her ikisi de bir gezegenin Dünyamız gibi kayalık bir bileşime sahip olup olmadığını, sıvı su içerip içermediğini ve atmosferinin doğru sıvıyı içerip içermediğini belirlemede anahtar rol oynuyor. yaşamın varlığını gösteren moleküllerin birleşimi.”

Teleskobun bu on yılın sonunda ilk ışığını görmesi bekleniyor ve insanlığın en acil sorularından bazılarına yanıt vermeye çalışacak: Nereden geldik? Evrende yalnız mıyız?

GMTO Corporation tarafından sağlanmıştır

Alıntı: Dev Magellan Teleskobu’nun son ayna üretimi başlıyor (2023, 26 Eylül) 26 Eylül 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-09-giant-magellan-telescope-mirror-fabrication.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1