Kahraman takımyıldızında yer alan IC 348 yıldız oluşum bölgesindeki triptofan moleküllerinin sanatsal bileşimi. Kredi bilgileri: Gabriel Pérez Díaz (IAC)

Triptofan hayati önem taşıyan 20 madde arasında yer alıyor amino asitler Protein sentezi için gerekli, Dünya’daki yaşamın evrimi için çok önemli. Bu amino asit IAC araştırmacısı Susana Iglesias Groth’un daha önce tanımladığı gibi, kızılötesinde birçok spektral özelliğe sahiptir.

Spitzer Uzay Gözlemevi’nin verilerini kullanarak, bu molekül için 10’dan fazla emisyon bandı belirledi; laboratuvar ölçümlerine göre bunların en güçlüsü.

Astrofizikçi şöyle açıklıyor: “Kızılötesindeki spektral kapsam ve Spitzer teleskopunun geniş spektroskopik veri tabanı göz önüne alındığında, bu amino asit uzayda aranacak açık bir adaydı.”

Çalışma, yıldız ve gezegen oluşumunun birçok bölgesinden gelen verileri hesaba kattı; ancak bu, en yakın ve en iyi bilinen bölgelerden birinde, Perseus’taki moleküler bulut kompleksinde ve özellikle de tüm bunların birleşiminin bulunduğu IC 348 yıldız sistemindeydi. Uydudan alınan spektroskopik veriler, maksimum hassasiyete ulaşmamıza ve triptofanın laboratuvarda ürettiği çizgileri tanımlamamıza olanak sağladı.

“IC 348 olağanüstü bir yıldız oluşum bölgesi ve olağanüstü bir kimya laboratuvarıdır; Earthy’ye olan yakınlığı sayesinde yıldızlararası ortamdaki moleküller için en hassas aramalardan bazılarını gerçekleştirebiliyoruz” diye belirtiyor Iglesias-Groth, yakın zamanda aynı bölgede su (H20), karbon dioksit gibi başka moleküllere dair kanıtlar da tespit etti ( CO2), hidrojen siyanür (HCN), asetilen (C2H), benzen (C6H6), polisiklik aromatik hidrokarbonlar ve fullerenler ve diğerleri.

Triptofan Uzayda Bulundu

Triptofan uzayda tespit edildi. Kredi bilgileri: Jorge Rebolo-Iglesias. Arka plan resmi: NASA/Spitzer Uzay Teleskobu

Araştırmacı, “Bu çalışmanın yeniliği, triptofanın yıldızlararası ortamda daha önce hiç tespit edilmemiş olması ve ayrıca onlarca yıllık araştırmaya rağmen, başka herhangi bir yıldız oluşum bölgesinde başka amino asitlerin tespitinin doğrulanmamış olmasıdır” diye vurguladı.

Çalışma, triptofanla ilişkili emisyon çizgilerinin diğer yıldız oluşturan bölgelerde de mevcut olabileceğine dair kanıtlar sunuyor ve onun ve muhtemelen diğer amino asitlerin varlığının, yıldızların ve gezegenlerin oluştuğu gazda yaygın olduğunu öne sürüyor. Iglesias-Groth, “Proteinlerin yapı taşları olan amino asitlerin, genç, yeni oluşmuş ötegezegenlerin protoplanet diskleri ve atmosferlerindeki gazı zenginleştirmesi ve belki de orada yaşamın ortaya çıkmasını hızlandırması muhtemeldir” diyor.

Bu molekülün emisyon bantlarının analizi, aynı zamanda bu bulutun gazında bulunduğu sıcaklığı da tahmin etmemizi sağladı: yaklaşık 280 Kelvin, yani sıfır dereceye yakın santigratBu sıcaklık, Iglesias-Groth tarafından yayınlanan önceki çalışmalarda IC 348’in yıldızlararası ortamındaki moleküler hidrojen ve su için ölçülen sıcaklığa çok benzer. Yeni çalışma aynı zamanda aynı bölgedeki triptofanın bolluğuna ilişkin bir tahmin de sunuyor: moleküler hidrojenden yaklaşık on milyar kat daha az miktarda.

Iglesias-Groth, “Amino asitlerin göktaşlarının bir parçası olduğu ve Güneş Sisteminin oluşumu kadar erken bir zamanda mevcut olabileceği iyi bilinmektedir” diye açıklıyor. “Triptofanın ve gelecekte başka amino asitlerin keşfedilmesi, canlı organizmaların gelişiminde anahtar rol oynayan protein yapıcı maddelerin, yıldızların ve gezegen sistemlerinin oluştuğu bölgelerde doğal olarak var olduğunu ve yaşamın devam ettiğini gösterebilir.” Galaksimizde tahmin edebileceğimizden daha yaygın olabilir” diye bitiriyor.

Referans: “Perseus moleküler bulutunun IC 348 yıldız kümesinin gazında triptofan araştırması”, Susana Iglesias-Groth, 22 Mayıs 2023, Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri.
DOI: 10.1093/mnras/stad1535uzay-2