CD Project Red, Cyberpunk 2077: Phantom Liberty’nin Ukrayna yerelleştirmesinde bulunan birkaç satırlık diyalog ve grafiti nedeniyle Ruslardan özür diledi. İlgili mesaj stüdyonun resmi Russian Telegram kanalında yayınlandı (Google aracılığıyla çevrildi).

“Cyberpunk 2077’nin Ukrayna yerelleştirmesi, bazı Rus oyuncuları rahatsız edebilecek çeşitli ifadeler içeriyor. Bu açıklamalar CD PROJEKT RED çalışanları tarafından yazılmamıştır ve görüşlerimizi yansıtmamaktadır. Bunları düzeltmek ve bir sonraki güncellemede değiştirmek için çalışıyoruz. Bu durumdan dolayı özür dileriz ve bunun bir daha yaşanmaması için gerekli adımları atıyoruz.”

Özür, belirli satır ve unsurların Ruslara potansiyel olarak saldırgan veya duyarsız bir şekilde gönderme yaptığının tespit edilmesinin ardından yayınlandı. Örneğin, Ukraynaca’da Rusları aşağılayıcı bir terim olan ‘rusnia’ kelimesinin kullanımı var.

Ayrıca, Kırım’ın ana hatları üzerinde Ukrayna armasını ve Kırım Tatarlarının sembolünü tasvir eden ve Rusya’nın 2014 yılında bölgeyi işgaline gönderme yapan bir grafiti de (aşağıda görüldüğü gibi) bulunmaktadır.

Ayrıca aşağıdaki görselde görüldüğü gibi Ukrayna yerelleştirmesinde “Rus Gibi” olarak adlandırılan çömelme fotoğraf modu pozu da bulunmaktadır.

Ukrayna yerelleştirmesinden sorumlu stüdyo UNLOCTEAM, Twitter’da herhangi bir bağımsız ekleme yapmadıklarını açıkladı; Oyundaki her terim doğrudan CDPR tarafından onaylandı. Ayrıca bir düzeltmenin yolda olduğuna dair güvence verdiler.

“Ayrıca şu hususa da dikkatinizi çekmek isteriz:

— Tüm terminoloji doğrudan CDPR ile mutabakata varılmıştır. Tekrar: TÜM TERMİNOLOJİ 🙂

— Çeviri birkaç tam kapsamlı LQA’dan geçti ancak bir şeyler her zaman ters gidebilir. Düzeltmeyi bekleyin.”

Telegram paylaşımının yanı sıra konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak konunun hassasiyeti göz önüne alındığında yakın zamanda bir düzeltme yapılması bekleniyor.

Cyberpunk 2077’nin Phantom Liberty DLC’si çıktı ve neden mutlaka oynanması gerektiğini görmek için incelememizi okumalısınız.

Kaynak: Telgraf, heyecan

Daha Fazla Cyberpunk 2077 Okuması:

oyun-6