Xavier Niel’in formül anlayışı var. İnternet devriminden 25 yıl sonra, iliad grubunun kurucusu (Free), yapay zeka devrimine, onu telekomda başarılı kılan aynı öncü zihniyetle saldırmayı planlıyor. “ Bizi tanımaya başlıyorsunuz: oyuna girdiğimizde maçın biz olmadan geçmesini izlemek değil. »

Telekomünikasyon kralı, bulut yan kuruluşu Scaleway’i Avrupa yapay zeka şampiyonu yapma hedefini belirledi. Devasa yatırım hırsla örtüşüyor. Halen üstün durumda olan iliad grubu, “Avrupa’da bugüne kadar kullanılan en büyük yapay zeka bulut bilişim gücünü” elde etti.

Bu durumda bu, yapay zeka uygulamalarına adanmış yüksek performanslı bir bilgi işlem platformu olan Nvidia’nın DGX SuperPOD’udur. Gelişmiş üretken yapay zeka modellerine ayrılmış toplam 1016 yeni nesil grafik yongası için her biri sekiz NVIDIA H100 Tensor Core GPU’yu entegre eden 127 DGX H100 sistemi içerir.

DGX SuperPOD süper bilgisayarı, büyük dil modellerini GPU’ların önceki sürümlerini kullanan bilgisayarlara göre dört kata kadar daha hızlı eğitebilir », diyor iliad. Scaleway’in artık kataloğuna eklediği bir ateş gücü.

Yapay zeka ve veri bilimi modellerinin geliştirilmesini ve devreye alınmasını hızlandırmak için kurumsal müşteriler, halihazırda eğitilmiş yüzden fazla yapay zeka modeli de dahil olmak üzere Nvidia’nın Nvidia AI Enterprise yazılımı gibi özel araçlarına güvenebilecek. Daha küçük, odaklanmış modellerin eğitimi için Scaleway, birbirine bağlı iki DGX H100 sisteminden oluşan daha az bilgi işlem gücü sunar.

Amaç: bir yapay zeka projesinin tüm yaşam döngüsünü yönetmek

Scaleway’in Amerikalı kurucu Nvidia ile olan işbirliği yalnızca “ Yapay zekaya ve büyük verilere adanmış eksiksiz bir donanım ve yazılım çözümleri ekosistemi oluşturmanın ilk adımı “. Sonuçta bulut sağlayıcı, bir yapay zeka projesinin depolamadan veri eğitimine ve güvenliğine kadar tüm yaşam döngüsünü kapsamayı amaçlıyor. Hedef: Yapay zekanın geliştirilmesine adanmış Avrupa’nın ana bulut hizmetleri sağlayıcısı olmak.

Scaleway, kendisini “hizmet olarak” üretken yapay zeka çözümleri sunan Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure, Google Cloud gibi Amerikan hiper ölçekleyicilerinden ayırmak için egemenlik kartını oynuyor. NVIDIA’nın DGX sistemleri, Paris bölgesinde bulunan ve iliad’ın veri merkezi yan kuruluşu OpCore tarafından işletilen bir veri merkezi olan DC5’e kurulacak.

Ayıklıkla birleşen egemenlik. Klima kullanmayan bu veri merkezi, iliad’a göre geleneksel bir merkeze kıyasla elektrikten %30 ila 40 oranında tasarruf sağlarken, açık soğutma kuleli sistemlere göre 9 ila 10 kat daha az su tüketiyor. Adyabatik adı verilen seçilen sistem “ Dış sıcaklık gerektirdiğinde çok az miktarda suyun buharlaşması prensibi. »

Yapay zekanın kullanımını demokratikleştirecek bir laboratuvar

iliad’ın yapay zeka stratejisinin ikinci kısmı: Paris’te yapay zeka alanında mükemmeliyet sağlayan bir araştırma laboratuvarının oluşturulması. 100 milyon Euro’dan fazla bir sermayeye sahip olan ve başkanlığını Xavier Niel’in yaptığı bu ekip, bu alandaki uzmanlıklarıyla uluslararası düzeyde tanınan bir araştırmacı ekibinden oluşuyor.

Bu laboratuvarın ana misyonu, araştırma ürünlerini halka açık hale getirerek yapay zekayı demokratikleştirmek olacaktır. Bu nedenle tüm bir ekosistemin (kamu ve özel kuruluşlar, işletmeler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar) yapay zeka modellerinin geliştirilmesi ve optimizasyonundaki ilerlemelerden faydalanması gerekiyor.

Araştırmalarının şeffaflığı, özellikle kamuoyunda yapay zeka teknolojilerinin anlaşılmasını da geliştirmelidir. Laboratuvarın ayrıca tez öğrencilerini de ağırlayarak yeni nesil araştırmacılar yetiştirmesi gerekiyor.

Son olarak Scaleway, 17 Kasım’da Yapay Zeka üzerine bir Avrupa konferansının ilk baskısı olan İstasyon F’de (Paris) başlayacak. Referans olmayı amaçlayan bu etkinlik, en yeni yapay zeka modellerini, iş dünyasına etkilerini deşifre etmeyi ve gelecekteki trendleri öngörmeyi amaçlıyor.genel-15