Buna göre BloombergApple’ın Makine Öğrenimi ve Yapay Zekadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı John Giannandrea, geçtiğimiz hafta Adalet Bakanlığı’nda Google antitröst davası aracılığıyla ifade verdi. Apple davada sanık olmasa da Google ile yaptığı milyarlarca dolarlık anlaşma ifadelerin bir parçası. Arama devi, iPhone’un varsayılan arama motoru olması için Apple’a her yıl müstehcen derecede büyük miktarda para ödüyor. Adalet Bakanlığı, duruşmanın başlarında bu rakamın yıllık 4 ila 7 milyar dolar arasında olduğunu söylemişti.
Apple yöneticisi kürsüde gerçeği söyleyeceğine yemin ederken, iOS 17’nin kullanıcıların iPhone’larında farklı arama motorlarını seçmesine olanak tanıyan bir özellik eklediğini açıkladı. Ayarlardan biri Safari kullanarak normal gezinme içindir, ikinci ayar ise Safari kullanarak özel gezinme içindir. Değişiklik yapabilmenize rağmen her iki ayar için de Google hâlâ varsayılan seçimdir.

Varsayılan arama motorunuzu Google’dan değiştirmek için şuraya gidin: Ayarlar > Safari Arama başlığı altında Arama Motoru ve Özel Arama Motoru seçeneklerini göreceksiniz. Arama Motoru’na dokunduğunuzda aşağıdakilerden birini seçebilirsiniz:

  • Google
  • yahoo
  • Bing
  • ÖrdekDuckGo
  • Ekosia

Özel Arama Motoru’na dokunduğunuzda, tam olarak aynı arama motorları listesinden seçim yapabilirsiniz. Önce iOS 17, kullanıcılar normal ve özel tarama için kullanılabilecek yalnızca bir arama motorunu seçebiliyordu. İle iOS 17Apple, kullanıcıların özellikle Safari’de özel gezinme için ikinci bir arama motoru seçmelerine olanak tanıyan bir yol ekledi.

Ayrıca süreç, arama motorlarını değiştirmeyi ve iPhone’da Google’ı değiştirmeyi kolaylaştırır. Ancak perşembe günü DuckDuckGo CEO’su Gabriel Weinberg, Google’ın birçok mobil tarayıcıda varsayılan arama motoru olmasının, kullanıcıların Google’dan uzaklaşmasını engelleyen bir engel olarak görülebileceğini ifade etti. Weinberg “çok fazla adım” olduğunu söyledi. Açıkçası iPhone’da durum böyle görünmüyor.

Weinberg’in asıl sorunu Johnny Appleseed’i ve halkın geri kalanını Google’dan DuckDuckGo’ya geçmeleri gerektiğine ikna etmek.telefon-1