NASA’nın OSIRIS-REx’i, antik asteroit Bennu’yu ziyaret ettikten sonra asteroitten alınan bir örnekle Dünya’ya doğru yola çıktı. ESA’nın Optik Yer İstasyonu (OGS) teleskopu tarafından 16 Eylül’de çekilen bu görüntüde, uzay aracı gezegenimizden 4,66 milyon km uzakta görülüyor. Kredi bilgileri: ESA

NASA‘S OSIRIS-REx Uzay aracı, 24 Eylül’de Dünya’ya inecek olan Bennu asteroitinden bir örnekle dönüyor. ESA’nın teleskopu, uzay aracını 4,90 milyon mil uzakta yakaladı.

Bir uzay aracı mı? Asteroit mi? Her ikisi de. Merkezindeki bu küçük benek, milyarlarca olmasa bile yüz milyonlarca yıllık bir asteroitten alınan numuneyi beraberinde taşıyan bir uzay aracının eve dönüş yolundaki ilk görüntüsüdür. Uzay aracı NASA’nın OSIRIS-REx’i, asteroit ise Bennu’dur.

24 Eylül Pazar günü misyon, bir zamanlar oldukça korkutucu olan Apophis asteroitini incelemeye devam etmeden önce kayalık örneğini Dünya atmosferine bırakacak ve güvenli bir şekilde eve geri dönecek.

ESA'nın Optik Yer İstasyonu

ESA’nın Optik Yer İstasyonundan (OGS) görünür bir yeşil lazer parladı. Tenerife volkanik adasında deniz seviyesinden 2400 m yüksekte bulunan Teide Gözlemevi’nin bir parçası olan OGS, uzay için optik iletişim sistemlerinin yanı sıra uzay enkazı ve Dünya’ya yakın yörünge araştırmaları ve kuantum iletişim deneylerinin geliştirilmesi için kullanılır. Bu fotoğraf balıkgözü mercekle çekildiği için lazer kavisli görünüyor. Kredi bilgileri: IAC – Daniel López

ESA’nın Tenerife’deki Optik Yer İstasyonu (OGS) teleskobu tarafından 16 Eylül’de tespit edilen OSIRIS-REx, Dünya’dan 2,90 milyon mil (4,66 milyon km) uzaktaydı. Bu görüntü, her biri 36 saniyelik pozlardan oluşan 90 ayrı görüntünün birleşimidir. Düz bir çizgide ilerlemeyen uzay aracının hareketini hesaba katacak şekilde birleştirilmişler ve bu da görünüşte gergin arka plan yıldızlarının bükülmesine ve bükülmesine neden oluyor.

ESA’nın 1 metrelik OGS teleskopu, başlangıçta yörüngedeki uzay kalıntılarını gözlemlemek ve lazer iletişim teknolojilerini test etmek için inşa edilmişti; ancak daha sonra, Dünya’ya yakın asteroitlerle ilgili araştırmalar ve takip gözlemleri yürütmek ve gece astronomi gözlemleri yapmak için ufkunu genişletti ve hatta düzinelerce küçük gezegen keşfetti.

Bu gözlem için ESA’nın Dünyaya Yakın Nesne Koordinasyon Merkezi (NEOCC) dizginleri devraldı ve onu geri dönen asteroit kaşifine yönlendirdi. Ajansın Gezegen Savunma Ofisi’nin bir parçası olan NEOCC, biraz Avrupa’nın asteroit seçmen şapkasına benziyor; merkez ve uzmanlar, riskli uzay kayalarını bulmak için gökyüzünü tarıyor, bunların yörüngelerini ve çarpma risklerini hesaplıyor.

Küçük ama güçlü Uzay Güvenliği teleskopumuzdan ‘Merhaba OSIRIS-REx, iyi şanslar NASA ve Dünya’ya asteroit Bennu’ya güvenle hoş geldin!’ diyoruz.

NASA'nın OSIRIS-REx Asteroit Örnek İade Misyonu

NASA’nın OSIRIS-REx Asteroit Örnek İade Misyonu. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

NASA’nın OSIRIS-REx Misyonu

Kökenler, Spektral Yorumlama, Kaynak Tanımlama, Güvenlik, Regolith Explorer anlamına gelen OSIRIS-REx misyonu, Dünya’ya yakın asteroit Bennu’yu incelemeyi amaçlayan NASA liderliğindeki bir çalışmadır. 8 Eylül 2016’da başlatılan misyonun öncelikli hedefi asteroitten Dünya’ya bir örnek getirmek. Bu çaba, bilim adamlarının güneş sisteminin erken tarihine ait bozulmamış materyalleri incelemesine olanak tanıdığı ve muhtemelen Dünya’daki yaşamın kökenlerine dair içgörüler sağladığı için özellikle önemlidir.

Önemli Kilometre Taşları:uzay-2