Uzay aracı Dünya’ya veda ediyor ve yeni bir isimle uzun bir göreve başlıyor: OSIRIS-APEX. Katkıda bulunanlar: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi Kavramsal Görüntü Laboratuvarı

NASA‘S OSIRIS-REx Uzay aracı, bir saatten kısa bir süre önce örnek kapsülünü Dünya’ya doğru bırakarak bu görevdeki son görevini tamamladı. Bunu yaptıktan yaklaşık 20 dakika sonra uzay aracı, Dünya’nın yanından geçerek Apophis asteroitine yönelik yeni görevine doğru yön vermek için motorlarını ateşledi ve OSIRIS-APEX olarak yeniden adlandırıldı.

Yaklaşık 300 metre genişliğindeki Apophis, 2029’da Dünya’nın 20.000 mil yakınına gelecek (Dünya ile Ay arasındaki mesafenin onda birinden daha az). OSIRIS-APEX’in, asteroitin Dünya’ya yakın yaklaşmasından kısa süre sonra Apophis’in yörüngesine girmesi planlanıyor. karşılaşmanın asteroitin yörüngesini, dönüş hızını ve yüzeyini nasıl etkilediği.

OSIRIS REx Uzay Aracı Ateşleme İticileri

Bu, Apophis asteroitinin yüzeyine yakın iticileri ateşleyen OSIRIS-REx uzay aracını gösteren bir sanatçı çizimidir. Kredi bilgileri: Heather Roper

OSIRIS-APEX Misyonuna Giriş: Bennu’dan Apophis’e

NASA’nın liderliğindeki OSIRIS-REx uzay aracı, asteroit Bennu’dan örnek toplama şeklindeki temel amacını tamamladı. Ancak yolculuk burada bitmiyor. Güneş sistemimizin gizemlerini daha fazla keşfetmek amacıyla uzay aracı şimdi genişletilmiş görevi OSIRIS-APEX’e geçiyor.

Dünya Uçuşundan Apophis Karşılaşmasına

Bugün OSIRIS-REx, Bennu’dan değerli örneğini teslim etmek için Dünya’nın yanından uçarak kısa bir süreliğine göklerimizi süsleyecek. Ancak keşif yolculuğu henüz bitmedi. Uzay aracı, Dünya’daki buluşmasından sonra emekli olmak yerine yeni bir göreve başlayacak: Dünya’ya yakın asteroit Apophis’i incelemek. Bu asteroit, 2029’da Dünya ile dramatik bir yakın karşılaşmaya hazırlanıyor ve OSIRIS-APEX, onun inceliklerini anlayarak orada olmayı hedefliyor.

Apophis Yörüngesi Dünyanın Yerçekimi Tarafından Yön Değiştirdi

13 Nisan 2029 Cuma günü, meşhur asteroit Apophis Dünya’ya yaklaşacak. 40.000 km’den daha az bir mesafeden geçerken çıplak gözle görülebilecek. Bu mesafeden Dünya’nın yerçekiminin, geçen uzay kayası üzerinde kayda değer bir etkisi olacak, yolunu değiştirecek ve yörüngesindeki belirsizliği artıracak. Yakın zamana kadar, bu yakın yaklaşımın Apophis’i, 350 m’lik asteroitin gelecekte Güneş’in etrafında yapacağı bir yolculukta Dünya’ya çarpabileceği tehlikeli yeni bir yörüngeye itmesi ihtimali küçüktü. Kredi bilgileri: ESA

Apophis: Ünlü Asteroit

Apophis asteroit topluluğunda öne çıkıyor. 2004 yılında keşfedilen bu cisim, başlangıçta 2029’daki yakın yaklaşımı sırasında Dünya’yı etkileme potansiyeli taşıyordu. Daha sonraki gözlemler bu endişeleri hafifletse de 2029 karşılaşması hâlâ önemini koruyor. Bu büyüklükteki bir asteroidin en yakın yaklaşımlarından birini işaretleyecek. Avrupa ve Afrika bu göksel olaya tanıklık edecek ve bölge sakinleri Apophis’i çıplak gözle gözlemleme ayrıcalığına sahip olacak.

OSIRIS-APEX’in Misyon Hedefleri

2016 yılında başlatılan OSIRIS-REx’in ilk misyonu, Bennu’dan bir örnek toplayarak bilim adamlarının güneş sisteminin oluşumunu ve Dünya’nın yaşanabilirliğini anlamalarına yardımcı olmaktı. OSIRIS-APEX’e gelince, Apophis’ten örnek toplama gibi bir niyet olmasa da misyon, asteroidi 18 ay boyunca yoğun bir şekilde incelemeyi hedefliyor. Uzay aracı asteroitin yüzeyine yaklaşacak, iticilerini ateşleyecek, yeraltını ortaya çıkaracak ve böylece bilim adamlarına Apophis’in maddi özelliklerine dair bir fikir verecek.

Ek olarak misyon, 2029’a yaklaşırken Dünya’nın çekim kuvvetinin Apophis üzerindeki etkilerini kavramayı ve kompozisyonunu Bennu’dan ayırmayı amaçlıyor.uzay-2