Kurtarma ekipleri, NASA’nın Savunma Bakanlığı’nın Utah Test ve Eğitim Alanındaki OSIRIS-REx misyonundan örnek iade kapsülünün alınmasına hazırlık amacıyla saha provalarına katılıyor. Örnek, NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracı tarafından Ekim 2020’de asteroit Bennu’dan toplandı ve 24 Eylül’de Utah Test ve Eğitim Alanına paraşütle inerek Dünya’ya dönecek. Kredi bilgileri: NASA/Keegan Barber

Bugünkü hava durumu brifinginde 24 Eylül’ün düşük rüzgarlı ve kuru bir gün olacağı öngörülüyor. Bunlar optimal koşullardır. NASA‘S OSIRIS-REx numune kurtarma ekibi: Yağmurlu ve rüzgarlı bir gün, Savunma Bakanlığı’nın Utah Test ve Eğitim Alanının çöl zemininden kapsülün hızlı bir şekilde kurtarılmasını zorlaştırabilirdi.

OSIRIS-REx ekibi, ilki sabah 5’te serbest bırakılacak olan balonlarla Pazar günü hava durumunu izlemeye devam edecek. EDT (03:00 MDT), yerel sıcaklığı, nemi, hava basıncını ve rüzgarı ölçmek için askeri menzilin yaklaşık 60.000 feet üstüne çıkacak.

Savunma Bakanlığı Utah Test ve Eğitim Poligonu

Savunma Bakanlığı’nın Utah Test ve Eğitim Alanı 17 Temmuz 2023 Pazartesi günü görülüyor. Kredi: NASA/Keegan Barber

Ekip üyeleri bu sabah saha için malzemelerini paketledi ve ekipmanlarını Pazar sabahı kapsülün iniş noktasına gitmek için kullanacakları helikopter ve araçlara yükledi.

NASA’nın OSIRIS-REx kapsülünün inişine ilişkin canlı yayını 24 Eylül Pazar günü saat 10:00 EDT’de (08:00 MDT) başlayacak ve NASA TV’de, NASA uygulamasında ve NASA’da yayınlanacak. ajansın web sitesi.


OSIRIS-REx, NASA’nın ilk asteroit örnek iade görevidir. Eylül 2016’da Bennu adlı Dünya’ya yakın bir asteroidi keşfetmek için bir yolculuğa çıktı. Görevin heyecan verici finali 24 Eylül 2023’te, Bennu örneklerini içeren bir kapsülün Utah’ın Batı Çölü’ne inmesiyle gerçekleşecek. Kredi bilgileri: NASA

OSIRIS-REx Asteroid Numune Teslimatı Nasıl Çalışacak?

24 Eylül Pazar günü OSIRIS-REx uzay aracı, 2016 lansmanından bu yana ilk kez Dünya atmosferiyle yeniden karşılaşacak. Bennu asteroitinden 2020 yılında toplanan 250 gramlık önemli bir örnek taşıyor. Uzay aracı, yavaşlamadan, örnek kapsülü Ay’a olan yolun kabaca üçte biri kadar bir mesafeden serbest bırakacak. Düşüşten sonra OSIRIS-REx rotasını Apophis asteroitine çevirecek ve yeni görev adını alacak: OSIRIS-APEX.

OSIRIS-REx Örnek İadesi: Touchdown'a Giden Yol

Bu grafik, OSIRIS-REx uzay aracının örnek kapsülünü serbest bırakmasından Utah çölüne inmesine kadar geçen sürede meydana gelen olayları göstermektedir. Kredi bilgileri: Lockheed Martin

Örnek kapsül, saatte 27.650 mil gibi şaşırtıcı bir hızla Dünya atmosferine girmeden önce dört saat boyunca uzayda yolculuk yapacak ve bu da kapsülü yoğun ısıyla saracak. Isı kalkanı sayesinde numune Bennu’ya benzer sıcaklıklarda korunmaya devam ediyor. Kapsülün inişi iki aşamalı bir paraşüt sistemi tarafından yönetilecek: bir drogue paraşütü ve ardından ana paraşüt, yaklaşık 18 mil/saat hızla askeri menzile yavaşça inmesini sağlayacak. Atmosfere girişten sadece 13 dakika sonra kapsül, yedi yıllık yolculuğunu tamamlayacak ve kurtarma ekibini sabırla bekleyecek.

İnişten yaklaşık 20 dakika önce helikopterlere binecek olan kurtarma ekibi, iniş sırasında kapsülün yerini tespit etmek için termal izlemeyi kullanacak. Kapsülü hızla kurtarmayı ve Dünya’nın çevresine maruz kalmayı en aza indirmeyi hedefliyorlar. Kapsül alındıktan sonra ilk işlem için askeri alanda temiz bir odaya nakledilecek. Daha sonra NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ne gönderilecek. Burada örnek belgelenecek, korunacak ve derinlemesine analiz için küresel bilim insanlarıyla paylaşılacak.uzay-2