Osiris-Rex kapsülünün bir kopyası 27 Haziran 2023’te Littleton, Colorado’da görüldü; Tarihi NASA misyonu, ilk asteroit örneğini Dünya’ya geri göndermeye hazırlanıyor.

Yedi yıllık yolculuğun doruk noktası Pazar günü, bir NASA kapsülünün şimdiye kadar toplanan en büyük asteroit örneklerini Dünya’ya taşıyacak şekilde Utah çölüne inmesiyle geliyor.

Bilim insanları örnek için büyük umutlar besliyor ve bunun güneş sistemimizin oluşumunun ve Dünya’nın nasıl yaşanabilir hale geldiğinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacağını söylüyor.

Osiris-Rex sondasının Dünya atmosferine son ateşli inişi tehlikeli olacak, ancak ABD uzay ajansı kuzeybatı Utah’taki bir askeri test alanına yerel saat 9:00 (15:00 GMT) civarında yumuşak bir iniş yapmayı umuyor.

2016’daki lansmanından dört yıl sonra sonda, asteroit Bennu’ya indi ve kayalık yüzeyinden yaklaşık dokuz ons (250 gram) toz topladı.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, NASA’ya göre bu küçük miktarın bile “Dünyayı tehdit edebilecek asteroit türlerini daha iyi anlamamıza yardımcı olması” ve “güneş sistemimizin en eski tarihine ışık tutması” gerektiğini söyledi.

NASA bilim insanı Amy Simon, AFP’ye “Bu örnek dönüşü gerçekten tarihi bir olay” dedi. “Bu, Apollo ay kayalarının Dünya’ya iade edilmesinden bu yana getirdiğimiz en büyük örnek olacak”.

Ancak kapsülün geri dönüşünün “tehlikeli bir manevra” gerektireceğini kabul etti.

Osiris-Rex, inişten yaklaşık dört saat önce kapsülü 67.000 milden (108.000 kilometre) fazla bir yükseklikten serbest bırakmaya hazırlanıyor.

Bu grafik, NASA'nın 24 Eylül 2023'te büyük miktarda asteroit tozu örneğini Dünya'ya döndürmek üzere görevlendirilen Osiris-Rex sondası misyonundaki önemli adımları detaylandırıyor

Bu grafik, NASA’nın 24 Eylül 2023’te büyük miktarda asteroit tozu örneğini Dünya’ya geri göndermesi planlanan Osiris-Rex sondası misyonundaki önemli adımları detaylandırıyor.

Kapsül saatte 27.000 milden fazla bir hızla ve 5.000 Fahrenheit’e (2.760 Santigrat) varan sıcaklıklarla aşağı doğru fırlarken, atmosferdeki ateşli geçiş yalnızca son 13 dakika içinde gerçekleşecek.

Ordu sensörleri tarafından izlenen hızlı iniş, birbirini takip eden iki paraşütle yavaşlatılacak. Doğru şekilde konuşlandırılmaları halinde bunu “sert iniş” takip edecek.

Hedef bölgenin (37’ye 9 mil) kaçırılabileceği görülüyorsa, NASA kontrolörleri son anda kapsülü bırakmamaya karar verebilir.

Sonda daha sonra kargosunu tutacak ve güneşin başka bir yörüngesine girecekti. Bilim adamlarının yeni bir iniş denemesi için 2025 yılına kadar beklemesi gerekecek.

Ancak başarılı olursa Osiris-Rex başka bir asteroitle buluşmaya doğru ilerleyecek.

Japon örnekleri

Lastik büyüklüğündeki kapsül Utah’a indiğinde, koruyucu maskeli ve eldivenli bir ekip onu helikopterle yakınlardaki geçici bir “temiz odaya” nakledilmek üzere bir ağa yerleştirecek.

Asteroit örneklerinin analiz edileceği Houston, Teksas'taki NASA laboratuvarı

Asteroit örneklerinin analiz edileceği Houston, Teksas’taki NASA laboratuvarı.

NASA, numunenin çöl kumlarıyla kirlenmesini ve test sonuçlarının çarpıtılmasını önlemek için bunun mümkün olduğunca hızlı ve dikkatli bir şekilde yapılmasını istiyor.

Pazartesi günü, her şeyin yolunda gittiği varsayılırsa, numune uçakla NASA’nın Houston, Teksas’taki Johnson Uzay Merkezi’ne gönderilecek. Orada kutu başka bir “temiz odada” açılacak ve günlerce sürecek bir sürecin başlangıcı olacak.

NASA, ilk sonuçlarını 11 Ekim’de düzenleyeceği bir basın toplantısında duyurmayı planlıyor.

Örneklerin çoğu gelecek nesillerin çalışması için saklanacak. Bunun yaklaşık dörtte biri derhal deneylerde kullanılacak ve küçük bir kısmı da görevin ortakları olan Japonya ve Kanada’ya gönderilecek.

Japonya, 2020’de Hayabusa-2 görevi sırasında Dünya’ya 0,2 ons toz getirdikten sonra daha önce NASA’ya asteroit Ryugu’dan birkaç tane vermişti. On yıl önce başka bir asteroitten mikroskobik miktarda bir miktar getirmişti.

Ancak Simon, Bennu’dan alınan numunenin çok daha büyük olduğunu ve önemli ölçüde daha fazla test yapılmasına olanak sağladığını söyledi.

Bir NASA videosundan alınan bu görüntü, 21 Ekim 2020'de asteroit Bennu'dan örnekler toplayan Osiris-Rex sondasının robot kolunu gösteriyor

Bir NASA videosundan alınan bu görüntü, 21 Ekim 2020’de asteroit Bennu’dan örnekler toplayan Osiris-Rex sondasının robot kolunu gösteriyor.

Dünyanın kökeni hikayesi

Asteroitler, güneş sisteminin yaklaşık 4,5 milyar yıl öncesine ait orijinal malzemelerinden oluşuyor ve nispeten sağlam kalmış durumda.

Osiris-Rex program yöneticisi Melissa Morris, “Bize güneş sisteminin nasıl oluştuğu ve geliştiği hakkında ipuçları verebilirler” dedi.

“Bu bizim kendi başlangıç ​​hikayemiz.”

Simon, “Asteroitlerin ve kuyruklu yıldızların Dünya yüzeyine çarparak, burada Dünya’da yaşamın gelişmesine yardımcı olan organik materyali, potansiyel olarak suyu getirdiğine inanıyoruz” dedi.

Bilim insanları, çapı 540 metre olan Bennu’nun, Dünya’daki yaşamın yapı taşı olan karbon bakımından zengin olduğuna ve minerallerle çevrili su molekülleri içerdiğine inanıyor.

Bennu, 2020’de sondanın asteroit yüzeyiyle temas ettiği birkaç saniye içinde toprağın içine batması ve plastik toplarla dolu bir çocuk havuzuna benzeyen beklenmedik derecede düşük bir yoğunluğu ortaya çıkarmasıyla bilim adamlarını şaşırtmıştı.

NASA'nın Osiris-Rex sondası tarafından 2 Aralık 2018'de çekilen bu görüntü, asteroit Bennu'yu gösteriyor

NASA’nın Osiris-Rex sondası tarafından 2 Aralık 2018’de çekilen bu görüntü, asteroit Bennu’yu gösteriyor.

Bileşimini anlamak uzak gelecekte işe yarayabilir.

Çünkü Bennu’nun Dünya ile feci bir şekilde çarpışması ihtimali çok küçük ama sıfır olmayan bir ihtimal (2.700’de bir) var, ancak bu 2182’ye kadar mümkün değil.

Ancak NASA geçen yıl yapılan bir testte bir asteroitin rotasını ona çarparak bir asteroitin rotasından saptırmayı başardı ve bir noktada bu egzersizi tekrarlaması gerekebilir, ancak çok daha büyük risklerle.

© 2023 AFP

Alıntı: NASA, asteroit örneğinin Dünya’ya dramatik bir şekilde geri dönmesine hazırlanıyor (2023, 24 Eylül) 24 Eylül 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-09-nasa-readies-asteroid-sample-earth.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1