HST ile JWST’nin karşılaştırılması. Örneğimizde dört ana CANDELS filtresinde (sol panel) ve JWST’de (sağ panel) SW ve LW filtrelerinde gözlemleri olan 13 galaksiyi gösteriyoruz. CANDELS’teki belirsiz özellikler JWST’de genellikle çok açıktır. Bazı durumlarda HST görüntülemeyle galaksinin yalnızca merkezi çekirdeği görülebilmektedir. Gösterilen sınıflandırma etiketi JWST sınıflandırmalarımızdan türetilmiştir. Kredi: Astrofizik Dergisi (2023). DOI: 10.3847/1538-4357/acec76

Bugün yayınlanan yeni araştırmaya göre, erken evrenden gelen galaksiler, daha önce düşünülenden daha çok kendi Samanyolu’na benziyor ve bilim adamlarının evrendeki yapı oluşumu hakkında nasıl düşündüklerine dair tüm anlatıyı tersine çeviriyor.

Aralarında Manchester Üniversitesi ve Kanada’daki Victoria Üniversitesi’nin de bulunduğu uluslararası bir araştırma ekibi, James Webb Uzay Teleskobu’nu (JWST) kullanarak, kendi Samanyolumuz gibi galaksilerin evrene hakim olduğunu ve şaşırtıcı derecede yaygın olduğunu keşfetti.

Bu galaksiler evrenin tarihinde çok eskilere dayanmaktadır ve bu galaksilerin çoğu 10 milyar yıl veya daha uzun bir süre önce oluşmuştur.

Samanyolu, gözleme veya kompakt diske benzer bir şekle sahip, merkezi etrafında dönen ve sıklıkla sarmal kollar içeren tipik bir disk gökadasıdır. Bu galaksilerin yakın evrendeki en yaygın galaksiler olduğu düşünülüyor ve oluşum tarihlerinin doğası göz önüne alındığında yaşamın gelişebileceği galaksi türleri olabileceği düşünülüyor.

Ancak gökbilimciler daha önce bu tür gökadaların, gökada birleşmelerinin daha yaygın olduğu erken evrende var olamayacak kadar kırılgan olduğunu ve onların hassas olduğunu düşündüğümüz şekilleri yok ettiğini düşünüyorlardı.

Bugün yayınlanan yeni keşif Astrofizik Dergisibu disk gökadalarının, Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan önceki gözlemlere dayanarak gökbilimcilerin inandıklarından 10 kat daha yaygın olduğunu buluyor.

Manchester Üniversitesi’nde galaksi dışı astronomi profesörü Christopher Conselice şunları söyledi: “Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanarak, evren yaklaşık 6 milyar yaşına gelene kadar disk galaksilerinin neredeyse var olmadığını düşündük. Neredeyse evrenin başlangıcına kadar yol benzeri galaksiler oluşur.”

Araştırma, bilim adamlarının evrenimizin nasıl geliştiğini düşündüklerine dair mevcut anlayışı tamamen alt üst ediyor ve bilim insanları yeni fikirlerin dikkate alınması gerektiğini söylüyor.

Victoria Üniversitesi’nden baş yazar Leonardo Ferreira şunları söyledi: “30 yılı aşkın bir süredir, galaksilerin maruz kaldığı yaygın şiddetli karşılaşmalar nedeniyle bu disk galaksilerin erken evrende nadir olduğu düşünülüyordu. JWST’nin bu kadar çok gökada bulması da başka bir şey. Bu aletin gücünün ve galaksilerin yapılarının evrende daha erken, hatta herkesin tahmin ettiğinden çok daha önce oluştuğunun bir işareti.”

Bir zamanlar Samanyolu gibi disk galaksilerin kozmik tarih boyunca nispeten nadir olduğu ve bunların ancak evren orta yaşlı olduktan sonra oluştukları düşünülüyordu.

Daha önce Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanan gökbilimciler, galaksilerin çoğunlukla düzensiz ve birleşmeye benzeyen tuhaf yapılara sahip olduğuna inanıyorlardı. Ancak JWST’nin üstün yetenekleri artık bu galaksilerin gerçek yapısını ilk kez görmemize olanak sağlıyor.

Araştırmacılar bunun, evrendeki “yapının” herkesin tahmin ettiğinden çok daha hızlı oluştuğunun bir başka işareti olduğunu söylüyor.

Profesör Conselice şöyle devam ediyor: “Bu JWST sonuçları, Samanyolumuz gibi disk galaksilerin evrendeki en yaygın galaksi türü olduğunu gösteriyor. Bu, çoğu yıldızın bu galaksiler içinde var olduğu ve oluştuğu anlamına geliyor ve bu da galaksi oluşumuna ilişkin anlayışımızı tamamen değiştiriyor. Bu sonuçlar aynı zamanda hakkında çok az şey bildiğimiz erken evrendeki karanlık madde hakkında önemli sorulara da işaret ediyor.”

“Sonuçlarımıza dayanarak gökbilimciler, ilk galaksilerin oluşumu ve galaksi evriminin son 10 milyar yılda nasıl gerçekleştiğine dair anlayışımızı yeniden düşünmeli.”

Daha fazla bilgi:
Leonardo Ferreira ve diğerleri, JWST Hubble Dizisi: Galaksi Yapısının Geri Kalan Çerçeve Optik Evrimi, 1.5 The Astrophysical Journal (2023). DOI: 10.3847/1538-4357/acec76

Manchester Üniversitesi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Gökbilimciler, evrenin erken dönemlerinde Samanyolu benzeri galaksilerin bolluğunu buluyor, kozmik evrim teorilerini yeniden yazıyor (2023, 22 Eylül), 24 Eylül 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-09-astronomers-abundance-milky-waylike adresinden alındı -galaksiler.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1