Rakip gruplarınızı zekanızla alt ederken imparatorluğunuzu altıgen tabanlı bir haritada genişletirken stratejik şehir inşa etme ve karar verme özelliğiyle Civilization 6’yı ele alın. Kart tabanlı taktikleriyle Slay the Spire’ı ekleyin ve sizden zaferi garantilemek için ihtiyacınız olan araçları tutarlı bir şekilde sunabilen bir deste oluşturmanızı isteyin. Şimdi bunları sallayın ve üzerine buz dökün, HeksarşiEkim ayında Steam’e gelen harika bir 4X deste oluşturucu. Piyasaya sürülmeden önce PCGamesN, onu neyin harekete geçirdiğini öğrenmek için WASD’deki geliştirici Main Tank Software ile konuştu.

Hexarchy, en iyi 4X oyunların “ağır kararlarını” yakalamayı ve bunları yalnızca 45 dakika ila bir saat süren hızlı maçlara aktarmayı hedefliyor. Şehirlerinizi, ordularınızı, harikalarınızı ve iyileştirmelerinizi inşa etmek için kart destenizi kullanacak, ayrıca rakiplerinizi etkilemek için özel eylemler kullanacaksınız. Yeni kartların kilidini açmak için teknolojileri araştıracak ve vatandaşlık bilgilerini benimseyecek ve hatta destenizi maçın ihtiyaçlarına göre uyarlamak için kendi kartlarınızı stratejik olarak yok edebileceksiniz.

İşlerin hızlı ilerlemesini sağlamak için askeri birimleriniz ulaştıkları her altıgeni ele geçirebilir. Ayrıca terfi kazandıkça yeteneklerini özelleştirme olanağına da sahip olacaksınız. Hexarchy, kaynaklar için küresel pazar ticaretini içerir ve ihtiyacınız olan ürünler için anlaşmalar yapmanıza olanak tanır. Aralarından seçim yapabileceğiniz ve her biri kendine özgü yeteneklere sahip on medeniyetle burada da bolca derinlik var.

Çatışma ve hızlı oyun modlarının yanı sıra, tek oyunculu mücadele modları da var. Bunlar sizi belirli senaryolara sokacak veya belirli koşullar altında zafer kazanmanızı gerektirecektir. Plan, oyuncuların aynı oyun modunu ancak benzersiz zafer koşullarıyla oynadıkları, uyum sağlama ve yeni stratejiler deneme yeteneğinizi test eden günlük ve haftalık mücadeleleri dahil etmektir.

Peki, Hexarchy’nin bu kadar kısa biçimiyle, tek bir maçın aylarca olmasa bile haftalarca sürebileceği bir 4X oyununun ruhunu bir saatten kısa süren bir deneyime nasıl yoğunlaştırabilirsiniz? Ana Tank, asıl önemli olanın zafer puanları olduğunu açıklıyor. “Medeniyetinizde hangi yolu seçerseniz seçin, bu puanları çok hızlı bir şekilde alacaksınız; bunlar daha çok ‘iyi oyuncu’ puanlarına benziyor.” O halde her maçta haritanın tamamını tamamlamayı veya araştırma ağacınızın sonuna ulaşmayı beklemeyin.

Ekip, “herkesi öldürmeniz gereken, hükmetme benzeri bir mod” getirmeyi düşündü. Bu oyunlar daha uzun olurdu ama sanırım öyle bir yere ulaştık ki, umuyorum ki, saatler, saatler ya da aylar sürmeyecek. Bu gerçekten de oyunun arzu edilen ahlakının tam tersi; 45 dakika ile bir saat arası, öğle yemeği molanızda oynayın, ideal seans budur.”

Hexarchy - Hex tabanlı haritada oynanan bir maç.

Ekip ayrıca bunun çok oyunculu modun katılan herkes için daha keyifli hale geleceğini umuyor. “Beşinci virajda kaybediyorsanız [in a traditional 4X game] ve oyunun bittiğini biliyorsunuz, o zaman 60 saatinizi arkadaşlarınızın eğlenmesini izleyerek geçirmelisiniz. Ve şunu düşünüyorsunuz: ‘Ben sadece kötü vakit geçirmek için buradayım.’” Hexarchy’de, kazanamayacağınızı bilseniz bile, “diğer oyuncularla oynayarak kendi eğlencenizi yaşayabilirsiniz. ”

Hexarchy çevrimiçi olarak altı oyuncuya kadar destekleyebiliyor – “Çok eğlenceli, özellikle de savaşın sisli ortamında, bu kadar çok oyuncu varken, ilk başta ne olduğuna dair hiçbir fikriniz yok.” Çok oyunculu modda saldırılarınız anında gerçekleşmez, ancak sıranın sonunda sona erer. Ancak tek oyunculu mod için “daha hızlı hale getirmek için, bir eylemi sıraya koyduğunuz zaman onu orada ve sonra yaparsınız – yapay zekadan önce saldırabilmeniz gibi küçük bir avantaj var.”

Hem 4X oyunları hem de deste oluşturma oyunlarını kavramak ve öğrenmek oldukça yoğun olduğundan, yaklaşılabilirliğin Hexarchy için temel bir endişe olup olmadığını soruyoruz. “Kesinlikle – öğreticiyi tekrar tekrar yeniden çalışıyoruz. Buna yaklaştığımızı hissediyorum.” Uzunluk da bu alanda bir nimet: “Oyun daha kısa olduğu için, ilk oyununuzda, eğer oyunu berbat ederseniz, en azından umarım birkaç şeyi anlarsınız. Böylece ikinci oyununuzu oynadığınızda neler olduğunu daha iyi anlayacaksınız.”

Hexarchy - İngiltere'yi kontrol eden bir oyuncu kartlarının elini inceliyor.

Alması ve oynaması kolay bir oyuna yönelik bu çalışmanın başka yerlerde de etkisi var. “Teknoloji ağacını daha ulaşılabilir hale getirmek için birçok kez yeniden tasarladık. Çünkü aksi takdirde ekranda hiçbir anlam ifade etmeyen bir yığın metin kalır. Aynı şey kaynak yönetimi için de geçerlidir; son altı ay boyunca, doğru sonuca varmak için yeniden ele alıp üzerinde çalıştığımız şeyler.”

Her zaman tespit edilmesi zor olan bir diğer husus da dengedir. “O kadar güçlü bir strateji bulacağız ki, sanki bunları yaparsanız birinci virajda harika bir şeyle karşılaşabilirsiniz – oraya ulaşmak için destenizi yakabilir ve gerçekten tek bir seçim üzerinde strateji oluşturabilirsiniz.” Ekip, benzersiz stratejileri teşvik etmek ancak tam bir karmaşadan kaçınmak istiyor; “bu çizgi gerçekten iyi.”

Giderek daha fazla oyuncu oyunu deneyimledikçe, ekibin gördüğü stratejiler de büyümeye ve genişlemeye devam ediyor. “İlk başta tek bir strateji gibiydi, şimdi ise farklı stratejiler var. Henüz hangisinin en iyisi olduğunu bilmiyoruz, ancak lansman sonrasında insanların stratejilerini mükemmel hale getirmek için gerçekten çabalayacaklarına dair bir his var. Oyuncuların 11. virajda oyunu kazandığını görüyoruz; zaten kendilerinden on adım ilerisini düşünüyorlar; gerçekten işin strateji yönünü alıyorlar ve kendilerine ait hale getiriyorlar.”

YouTube Küçük Resmi

Hexarchy’nin Steam’de çıkış tarihi 19 Ekim 2023’tür. Yapabilirsiniz dilek listesine ekle Şimdi, lansmandan önce oyun testlerine kaydolma seçeneği de var, ancak lansmana oldukça yakınız. Şahsen ben bu konuyu ele alıp ne tür tuhaf ve harika stratejiler geliştirebileceğimi görmek için sabırsızlanıyorum.

PC’deki en iyi kart oyunlarından daha fazlasını arıyorsanız, kazananları dağıtmak için elimizde tam bir el var. Ayrıca PC’deki en iyi strateji oyunlarından seçtiklerimizi bir araya getirdik; böylece aradığınız oyun türü ne olursa olsun, mutlaka size göre bir şeyler olacaktır.

WASD’de Nat Smith tarafından yürütülen röportaj.oyun-2