Konu söz konusu olduğunda bilgi seviyeniz ne olursa olsun Zehirli İntikamcı, temelde ne bekleyeceğinizi biliyorsunuz. “Zehirli İntikamcı” ifadesinde de var. Birisi intikam alıyor ve onlar zehirli. Bu gerçek mi? Figüratif mi? Önemli değil. Bu ciddi olmayacak. Bu çok çok aptalca olacak. Ancak bir film yapımcısının aptalca bir şeyi nasıl ele aldığı ve sunduğu çok önemlidir ve yönetmen Macon Blair’in Zehirli İntikamcı aptallığı çok ama çok iyi yapıyor.

Saldırganlığın ötesinde, iğrençliğin ötesinde, 1984’ün aynı adlı kült klasiğinden uyarlanan, Zehirli İntikamcı Winston (Peter Dinklage) adında bir hademenin, karısı öldükten sonra geçimini sağlamak için mücadele etmesini ve onu Wade (Jacob Tremblay) adında bir üvey oğluyla bırakmasını konu alıyor. Winston’a ölümcül bir hastalık teşhisi konulduğunda ve çalıştığı şeytani şirket (Kevin Bacon liderliğindeki) masrafları karşılayamadığı zaman, Winston mücadele etmeye çalışır ve bu süreçte öldürülür. Cesedi zehirli atıklarla dolu bir fıçıya atılıyor ve sonra ne olacağını biliyorsun. Daha büyük, daha güçlü ama çirkin bir şekilde deforme olmuş bir şekilde ortaya çıkıyor. Yine de üvey oğlunun kendisiyle gurur duymasını sağlamak ve belki de bu yolda kasabasını kötü kurumsal pisliklerden kurtarmak için hiçbir şeyden vazgeçmeyecektir.

Toxie'den önce Dinklage

Toxie’den önce Dinklage
Resim: Efsanevi

İster inanın ister inanmayın, aslında hikayede çok daha fazlası var. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli nokta, hiçbirinin yeterince ciddiye alınmamasıdır. Orijinaline çok benzer şekilde, her şey neredeyse hiper gerçeklikte gerçekleşiyor. Bizim dünyamıza benziyor ama herkes biraz daha yoğun davranıyor. Biraz daha abartılı. Orjinalinde o yerin adı “Tromaville” (adını o zamanlar yükselen brüt satıştan alıyor yapım şirketi) ve işte “St. Roma’nın Köyü.” Bu sadece “Tromaville” daha fazla harf ve noktalama işaretiyle sarılmış. Bu, film için mükemmel bir metafor: orijinaliyle aynı, ancak daha karmaşık.

Winston Zehirli İntikamcı olduğunda, Blair yaratık olarak neye benzediğini göstermekten çekinmiyor (ilk pazarlama tam olarak bunu yapıyor olsa bile). Görünüm orijinaline benziyor; farklı yerlerdeki gözler, ciltte tuhaf yanıklar ve izler var ama artık çok daha canlı, renkli ve dokunsal; yüzünde köpüren kediyi bile görebilirsiniz. Bu, Winston’ın süper güçlü bir paspas kullanarak kurbanlarını tereyağlı bir elektrikli testere gibi parçaladığı yaklaşan aksiyonun tonunu belirliyor. Tereyağı insan eti olsaydı elbette. Çok iğrenç ama aynı zamanda gerçekçi olmadığı için de çok komik.

Bacon'un gözlerindeki bakış her şeyi anlatıyor.

Bacon’un gözlerindeki bakış her şeyi anlatıyor.
Resim: Efsanevi

Üstelik eylem neredeyse her zaman bir şeye hizmet ediyor. Bu kaba, tuhaf ve abartılı bir durum ama Winston, Wade’in onu olduğu gibi kabul etmesini istiyor ki bu da onun bir kahraman olduğunu kanıtlayarak umarım bunu başaracaktır. Baştan sona uzanan bu hayranlık, manik hikayeye, ne kadar aptalca olursa olsun, bundan sonra ne olacağını önemsemenizi sağlayacak kadar sıcaklık katıyor.

Ve olanlar her zaman aptalcadır, hatta parmak ucunda olsa bile. Kötü şirket lideri olarak Kevin Bacon kötü rolü oynayacak hayallerinin pisliği ve bunu bolca karizmayla ama aynı zamanda bir tutam gerçekçilikle yapıyor, sırf işleri dengede tutmak için. Dinklage de unutulmaz bir performans sergileyerek Winston’ı çok gergin, korkmuş bir adamdan kendine güveni giderek artan bir kahramana dönüştürüyor. Toxie olduğunda canlanıyor ama insan kalbi her zaman orada.

Yeni Zehirli İntikamcı Her Açıdan Aptal başlıklı makale için resim

Resim: Efsanevi

Bu arada T.o Zehirli İntikamcı ne olduğunu ve ne yaptığını tam olarak biliyor. Saygısız, iğrenç ve komik ve bu kasları esnetmek için her yolu kullanıyor. Bunun bir kısmı, neredeyse sürekli bir Yunan şaka korosu içeren ses tasarımında oluyor. Elijah Wood’un Bacon’un karakterine Igor benzeri bir uşağı oynaması gibi bazıları oyuncu kadrosunda yer alıyor. Ve eğer teğet komikse, tamamen alakasız bir teğet üzerine gitmekten korkmayan yazılarda çok şey var. Sırf bu yüzden şiddet yanlısı suikastçılar olan Killer Nutz adlı popüler punk rock’çılardan oluşan grup gibi.

Sonuç hemen hemen aynı filmi izlemek için oturan birinin filmi. Zehirli İntikamcı öyle olacağını ve belki biraz daha iyi olacağını umuyor. Tarihi hakkında hiçbir bilginiz yoksa, iğrenç mizahı, aşırı duygusal şiddeti ve şaşırtıcı yüreğiyle tadını çıkarabilirsiniz. Orijinali gördüyseniz, Blair’in sorunlu ve kötü olan her şeyi nasıl çıkardığını ve benzersiz, akılda kalıcı Troma tonunu, bol miktarda geri arama ve paskalya yumurtasıyla nasıl koruduğunu takdir edebilirsiniz. Ve elbette, bunların hiçbiri kulağa hiç çekici gelmiyorsa, filmin temsil ettiği her şeyden neredeyse kesinlikle nefret edeceksiniz. bir nevi böyle tasarlandı. Yine de, bu durumda bile, belki de bu sürümün büyük bir isme sahip olduğu gerçeği yol boyunca hepsi çok eğleniyor gibi görünen aktörler yardımcı olacak. Her durumda, sizin de izlerken çok eğleneceğinizi düşünüyoruz.

Zehirli İntikamcı Dünya prömiyerini Fantastic Fest 2023’te gerçekleştirdi. Henüz bir çıkış tarihi yok.

Düzeltme: “Tromaville”i “Tromavilla” olarak yanlış yazdık, şimdi düzeltildi.


Daha fazla io9 haberi mi istiyorsunuz? En son gelişmeleri ne zaman bekleyeceğinizi öğrenin hayret, Yıldız SavaşlarıVe Yıldız Savaşları yayınlanıyor, sırada ne var Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.genel-7