Windows yapay zekanın geleceği. Bunu duyuyoruz ve şimdi Microsoft bize bunun tam olarak neye benzediğini gösterdi. Windows’un geleceği yapay zeka ise, bunun nedeni diğer Microsoft ürünlerine benzemesidir; her Microsoft ürününün geleceği yapay zeka ve bir Yardımcı Pilot içerir.

Vizyon budur. Yapay Zeka her yerde. Ancak AI, hem mecazi hem de gerçek anlamda yardımcı pilotunuzdur. Microsoft’un mesajı şu: bir Copilot var ve bu, Windows dahil her Microsoft ürününe entegre olacak. Ancak Copilot, yapay zeka özelliklerinin bittiği yer değil.

İşte öğrendiklerim Microsoft’un New York City’deki büyük etkinliği Dün. (Tam açıklama için: Microsoft, etkinliğe otelimden bir Lyft, kahve ve hafif bir öğle yemeği sağladı. Kahve iyiydi.)

Windows’tan (Yapay Zeka) ve ötesinden faydalanmak mı istiyorsunuz? Benim özgürüm Windows Intelligence bülteni En iyi Windows haberlerini ve ipuçlarını doğrudan gelen kutunuza iletir. Ayrıca, yalnızca abone olduğunuzda Paul Thurrott’un Windows 11 ve Windows 10 Saha Kılavuzlarının (10 ABD Doları değerinde) ücretsiz kopyalarına sahip olacaksınız!

Windows ve Ötesi için Yardımcı Pilot

Microsoft’un Windows Yardımcı Pilotu Windows açısından büyük bir olaydı. Ama bu yalnız değil. Microsoft’un büyük duyurusu, dost canlısı ve yaklaşılabilir yeni bir logoyla tamamlanan Copilot’un kendisiydi.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, “Copilot’un kişisel bilgisayarlarla olan ilişkimizi temelden dönüştüreceğine inanıyoruz” dedi.

Bu, Bing Chat’i de kapsayacak büyük bir yeniden markalaşmadır ve Edge’deki Bing Chat simgesi bile Bing Chat ile bir Copilot simgesi haline geliyor.

Microsoft, Copilot’un her yerde çeşitli uygulamalara yayılan bir deneyim olduğunu söylüyor ancak Copilot aynı zamanda kendi uygulaması olacak. Teknik olarak elbette bu tam olarak doğru değil; Office uygulamaları için Microsoft 365 Copilot gerçekten tamamen farklı bir şey ve gelecek yıla kadar tüketicilerin kullanımına bile sunulmayacak. Ancak bu hafta Microsoft, uygulamalarında çeşitli farklı Copilot’lardan bahsetmekten tek bir Copilot deneyimine geçiş yaptı.

Windows Yardımcı Pilot, Çok Yakında

26 Eylül 2023’ten itibaren Microsoft, Windows Copilot önizleme simgesini görev çubuğunuza, arama kutusunun sağına yerleştiren bir Windows 11 güncelleştirmesini kullanıma sunmaya başlayacak. Windows + C klavye klavye kısayolu onu başlatacaktır. (Komik, bu Cortana’nın klavye kısayoluydu.)

Windows Copilot hakkında zaten çok şey gördük, bu yüzden ne bekleyeceğimi biliyordum.

Windows Copilot, yalnızca web tarayıcınız yerine bilgisayarınızın kenar çubuğunda açılan bir Bing Sohbet paneline sahip olmak gibidir. Ama daha güçlü.

Bing Chat’e sorabileceğiniz her şeyi sorabilirsiniz, ancak aynı zamanda PC’nizle de entegre olabilir. Örneğin Copilot’tan Windows’u karanlık moda geçirmesini veya Snap ile pencerelerinizi yeniden düzenlemesini isteyebilirsiniz.

Kenar çubuğu açıkken bir metni kopyaladığınızda, onu üzerinde çalışması için Copilot’a göndermeyi seçebilirsiniz. Bilgisayarınızdan resimler ve diğer dosyaları sağlayabilirsiniz.

Windows Copilot, diğer uygulamalar ve hizmetlerle etkileşime geçmek için bir eklenti sistemini destekler. Microsoft bir gösteri yaptı yaklaşan Windows 11 özelliklerinin cızırtılı makarası Birisi Copilot’tan Spotify’da bir şarkı çalmaya başlamasını ister ve şarkı örneğin Windows 11’deki Spotify uygulamasında çalmaya başlar. Ancak Microsoft bu hafta üçüncü taraf entegrasyonlarından pek bahsetmedi. Bu geliştirici hikayesi muhtemelen gelecekteki geliştirici odaklı etkinliklerde gelecek.

Yine bu özellik önümüzdeki günlerde Windows 11 PC’lere ön izleme şeklinde gelmeye başlayacak. Bu, Windows 12 ile ilgili değil. Test uzmanları için Windows 11’in Insider sürümlerinde yakında gelecek bir şey bile değil. Bu, çok yakında gelmek üzere olan bir şey.

Windows’ta Copilot’un Ötesinde Yapay Zeka

Ancak yapay zeka özellikleri Windows Copilot’tan çok daha fazlasıdır. Çeşitli yapay zeka özellikleri, Windows 11 2023 sonbahar güncellemesiyle birlikte çeşitli Windows uygulamalarına gelecek (bu, 2023’ün ikinci yarısında piyasaya sürüleceği için Windows 11 23H2’dir). Güncelleştirmede Windows Copilot ile birlikte gelecekler.

Örneğin Microsoft son zamanlarda Microsoft Paint’ten çokça söz ediyor. (Aslında kaç kişi Microsoft Paint kullanıyor? Birkaç yıl önce Microsoft aslında Paint’i öldürdü ve sonra onu geri getirdi.)

Microsoft Paint, OpenAI’nin DALL-E 3 görüntü oluşturma modeliyle sizin için görseller oluşturacak bir “Paint Cocreator” özelliğine kavuşuyor. (Microsoft ayrıca diğer araçlarını da DALL-E 3’e yükseltmeyi planladığını duyurdu. Bing Görüntü Oluşturucu, Microsoft Designer ve Bing Chat’te resim isteme deneyimi. Hepsi şu anda DALL-E’nin eski bir modelini kullanıyor.)

İlginç bir markalaşma sürecinde “Cocreator” adının kullanıldığını gördüğüm tek yer Paint oldu. Microsoft 365’te bile sizin için belge oluşturan deneyime “Microsoft 365 Copilot” adı veriliyor.

Paint ayrıca arka planı kaldırma ve katmanlar gibi başka özelliklere de sahip oluyor.

Microsoft Paint'in Birlikte Oluşturucusu Microsoft

Paint’in ötesinde Microsoft’un Clipchamp video düzenleyicisi, videolarınızı düzenlemek için AI özelliklerine sahip oluyor. Microsoft, Clipchamp’a bir etkinliğin uzun bir videosunu sunmayı ve yapay zekanın otomatik olarak videonun öne çıkan kısımlarını seçip geçişlerle tamamlanan bir öne çıkanlar makarası oluşturmasını sağladığını gösterdi. Fotoğraflar uygulaması, tek tıklamayla arka plan bulanıklaştırma aracı ve gelişmiş arama dahil olmak üzere AI özelliklerine sahip oluyor.

Diğer yeni özellikler yapay zeka ile bağlantılıdır. Ekran Alıntısı Aracı, tıpkı Android ve iPhone’da olduğu gibi, ekranınızın bir görüntüsünü yakalama ve bu görüntüdeki metni çıkarma becerisine kavuşuyor. Bu, Windows’un her yerde görebileceğiniz metni doğal olarak doğrudan Windows Copilot’a sağlamasına yardımcı olacaktır.

Microsoft ayrıca sistemdeki herhangi bir metin kutusuna kalemle yazmanıza olanak tanıyan “her yere mürekkep yazma” özelliğini de gösterdi. Microsoft, Windows Copilot sohbet kutusunda bir matematik denklemi yazdığını, Windows’un bunu standart metne dönüştürmesini ve Copilot’un çözmesini sağladığını gösterdi. Bu, bilgisayarlarında ekran kalemi kullanan kişiler için bir yükseltmedir ve Copilot’un ötesinde faydalıdır.

Office belgeleri için Microsoft 365 Copilot’a ne dersiniz?

Microsoft 365 Copilot belki de Microsoft’un sergilediği en etkileyici şeydir: Kuruluşunuzun tüm verileri üzerinde eğitilmiş, PowerPoint sunumları hazırlamak ve e-tablolar oluşturmak için e-postalarınızı yazmaktan toplantılarınıza katılmaktan her şeyi yapabilen bir Office yapay zekası.

Microsoft bunu gösterdi ve çok etkileyiciydi. Microsoft, Microsoft 365 Copilot’un 1 Kasım 2023’ten itibaren tüm kurumsal müşterilerin kullanımına sunulacağını söylüyor.

Tüketicilerin henüz erişimi yok. Microsoft temsilcileri bana Microsoft 365’in tüketiciler için genel kullanıma sunulmasının 2024’ün başlarında gerçekleşeceğini söyledi. Bu özelliğe erişmenin şu anda bir Office aboneliğinden daha pahalı olup olmayacağı konusunda yorum yapmaya hazır değillerdi.

Şahsen ben insanların bunun için neredeyse kesinlikle daha fazla para ödemek zorunda kalacağını düşünüyorum. Microsoft, Microsoft 365 Copilot için kuruluşlardan kullanıcı başına 30 ABD doları ücret almaktadır. Bu deneyimler çok fazla bilgi işlem gücü gerektirir.

Aslında bunların çoğunun bedava olması çok çılgınca. OpenAI, GPT-4 geniş dil modeli ve DALL-E 3 görüntü oluşturma modeliyle sohbet deneyimi için ücretli bir ChatGPT Plus aboneliği gerektirir. Microsoft, Windows, Bing ve diğer hizmetlerinin bir parçası olarak tüm bunları herkese ücretsiz olarak sağlıyor. Bu aslında oldukça etkileyici. (Aslında, henüz Windows Copilot ve diğer özelliklerin fiyatlarından bahsetmedim ve muhtemelen bunların ücretsiz olduğunu varsaydınız! Bunlar herkes için ücretsizdir, ancak bunu nasıl olduğu gibi kabul etmemiz ilginç.)

Peki ya Windows 12?

Herkes Windows 12’yle ilgileniyor. Microsoft’un onu yaklaşık bir yıl sonra piyasaya sürmeyi planladığına dair güvenilir raporlarımız var. Ancak şirket bu etkinlikte Windows 12 hakkında bir bilgiden bile bahsetmedi, hatta bir tanıtım bile yapmadı.

Windows 12’nin daha da derin bir yapay zeka entegrasyonu içermesi muhtemel görünüyor. Nasıl olmasın?

Ancak Windows 12 hakkında spekülasyon yapmak bile asıl noktayı gözden kaçırıyor: Gelecekte Windows’ta yapay zeka entegrasyonu başlıyor Şimdiyalnızca birkaç gün içinde bilgisayarlarımızda kullanmakta olduğumuz Windows 11 işletim sistemine dahil edildi.

Benimle daha da fazla Windows haberi, ipucu ve püf noktası alın Windows Intelligence bülteni — her cuma deneyebileceğiniz üç şey. Ayrıca kaydolmak için Paul Thurrott’un Windows 11 ve Windows 10 Saha Kılavuzlarının (10 ABD Doları değerinde) ücretsiz kopyalarını edinin.

Telif Hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13