Kredi: Pixabay/CC0 Kamu malı

Uzayın derinliklerini keşfetme ve diğer gezegenlerde koloniler kurma dürtüsü son on yılda yoğunlaştı ve bununla birlikte uzay kaynaklarının çıkarılmasının önemi de arttı.

Zorlu ortamlarda bile değerli kaynaklar ve mineraller elde etmek insanlar için uzun zamandır cazip bir konu. Değerli kaynakları ararken tehlikelerle karşı karşıya kaldığımız bir geçmişimiz var. 1800’lerdeki altına hücumdan son zamanlarda uzay kaynaklarındaki artışa kadar insanlar, kıt ve karlı malzemeleri bulup toplamak için risk almaya istekliydi.

Uzay teknolojisindeki ilerlemelerle birlikte bir sonraki altına hücumun eşiğindeyiz ama Dünya’da öyle değil. Son bilimsel ve mühendislik atılımlarına ve ticari ilgilere dayanarak, Dünya dışı madenciliğin önümüzdeki on yıl içinde başlaması bekleniyor.

Potansiyel madencilik sahaları arasında Ay, Mars ve uyduları, asteroitler ve hatta kuyruklu yıldızlar yer alıyor. Ay madenciliği, özellikle de ay suyuna ilişkin pazar tahminleri, 2050 yılına kadar milyarlarca dolarlık bir endüstri öngörüyor. Her ne kadar teorik olsa da, bu tahminler, Avustralya’nın potansiyel lider olduğu değerli bir pazarın sinyalini veriyor.

Dünya dışı madenciliğin motivasyonu çok yönlüdür: Sınırsız zenginlikte değerli uzay kaynaklarına erişim, yeni gezegenler keşfetme ruhu ve Dünya’da tekrar kullanılacak yan teknolojilerin geliştirilmesi.

Avustralya’nın Artemis Anlaşmalarını imzalayarak desteklediği NASA’nın Artemis programı, bir ay kolonisi ve sonunda Mars’ta bir koloni hedefliyor. Kaynakları Dünya’dan taşımanın muazzam maliyetlerini azaltmanın tek yolu, kendi kendini idame ettirebilen bir altyapının kurulması olacaktır.

Su önemli bir başlangıç ​​noktasıdır. Oksijen ve hidrojene dönüştürüldüğünde ilerideki uzay görevlerinde roketler için itici yakıt olarak kullanılabilir. Ay buzunun geniş rezervleri göz önüne alındığında, Dünyadaki ulaşımla karşılaştırıldığında sürdürülebilir ve ekonomik bir kaynaktır.

New South Wales Üniversitesi’nde bulunan Avustralya Uzay Mühendisliği Araştırma Merkezi, karasal madencilik mühendisliği uzmanlığını uzay araştırmalarıyla birleştirerek bu çabanın ön saflarında yer alıyor. Off-Earth Mining Forum, 2013 yılında Sidney’de kuruldu. O zamandan beri her iki yılda bir düzenleniyor. Yılın Ağustos ayında Sidney merkezli olmayan ilk etkinlik Batı Avustralya’nın Perth kentinde gerçekleşti.

Başlıca hedefi, Dünya dışı madenciliğin potansiyel risklerini azaltmak için uzay kaynaklarından yararlanarak Avustralya’yı yerinde kaynak kullanımında küresel bir lider olarak konumlandırmaktır. Bu, ay suyuna odaklanarak inşaat veya maden çıkarma için ay regolitinin (toprak) kullanılmasını kapsar.

Ancak Dünya dışı madenciliğin birçok zorluğu var: Jeolojik belirsizlikler var; suyun tam olarak nerede olduğunu ve ne kadar olduğunu bilmiyoruz; iniş pistleri gibi altyapı ihtiyaçları; sosyal hususlar – insanların aya karşı güçlü bir duygusal bağı vardır; ve finansal kısıtlamalar, yüksek risk ancak yüksek potansiyel getiri.

Madencilik, sürekli olarak aşırı koşullarla ve istikrarsız piyasalarla karşı karşıya kalan zorlu bir sektördür. Bu engellere rağmen madencilik, yüksek finansal getiri potansiyeli nedeniyle işletmeleri cezbetmeye devam ediyor. Çoğu durumda, madencilik faaliyetleri yeni bölgelerin yerleşiminin ardındaki itici güç olmuştur.

Geleceğe baktığımızda madencilik sektörü, çevre üzerindeki etkiyi azaltmak, enerji verimliliğini artırmak ve karbonsuzlaştırmayı sağlamak için sıfır girişli madenler (insan erişimi gerektirmeyen) ve görünmez madenler (düşük etkili, azaltılmış ayak izi madencilik sahaları) üzerinde çalışıyor. .

Artan sosyal kabul ve itibar, madencilik sektörünün geleceği açısından da kritik öneme sahiptir. Uzay kaynakları endüstrisi, sömürgeleştirme ve ürünleri için bir pazar yaratma motivasyonuyla hareket ediyor.

Madencilik ve uzay sektörlerinin her ikisi de zorlu ortamlarda gelişiyor ve bu da işbirliğini zorunlu kılıyor. Madencilik sektörünün sistem mühendisliği ve otonom teknolojiden kazanç sağlamasıyla karşılıklı olarak faydalanabilirler, uzay ise operasyonel deneyimden ve pazar yaratımından yararlanabilir.

Önümüzdeki yol belirsizliklerle dolu ancak madencilik bilgisini uzay araştırmalarıyla birleştirmek önümüzdeki yıllarda çok önemli olacak.

New South Wales Üniversitesi tarafından sağlanmıştır


İlk olarak 360info tarafından Creative Commons altında yayınlandı

Alıntı: Görüş: Uzay araştırmaları ve kolonizasyon genişledikçe, Dünya dışı kaynaklar büyüyen bir pazar yaratacak (2023, 22 Eylül) 22 Eylül 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-09-opinion-space-exploration- adresinden alınmıştır. dünya dışında kolonizasyon.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1