San Francisco’nun en ünlü ve turistik açıdan en çekici şehrine yakın olan San Josè’deyiz ve Intel, ortaklarına ve müşterilerine ürün haberlerini ve ürün trendlerini sunmak için Kaliforniya’nın üçüncü en kalabalık şehri ve genel merkezinin bulunduğu bu şehri seçti. .
Intel’in CEO’su ve karizmatik inek Pat Gelsinger sahneye çıkıyor; çipler, mimariler ve mikro kodlar hakkında konuşmayı seven ama aynı zamanda çok yüksek teknolojiye sahip çok uluslu bir şirketi yönetme konusunda çok şey bildiğini de göstermiş. Konuşmasının, “Silikonomi” olarak tanımladığı, çiplerin (silikonun birincil rol oynadığı) yaratılmasıyla yönlendirilen bir iş kolundan başlaması tesadüf değil.
Bugün çip endüstrisi 574 milyar dolar değerinde ve Pat Gelsinger, hayatımızın her alanını gerçekten kapsayacak elektronik cihazların sürekli yayılmasıyla bu sayının 2030 yılına kadar bir trilyona ulaşmasını bekliyor. Ve bu yönlerin her birinde yapay zeka devreye girecek. Hayır, duyarlı ve duygularla donatılmış filmlerinki değil; ses tanıma, görüntülerin içindeki nesnelerinki, yörüngeleri tahmin etme, chatGPT gibi bunun hakkında sohbet etme gibi şeyleri optimize edebilen “basit” algoritmalar. Gizli bile olsa bu, yapay zekadan yararlanacak tüm şirketler ve şirketlerin yararlanmak isteyeceği bu çözümleri geliştirenler için inanılmaz bir dizi fırsat yaratacak gerçek bir Kopernik devrimi olacak.
Silikona ihtiyacımız var, daha fazla silikona
Ancak yapay zekanın çalışabilmesi için özel ve güçlü çiplere ihtiyacı var. Çiplerin her yerde olması gerekecek: akıllı telefonlarda, tabletlerde, dizüstü bilgisayarlarda, akıllı saatlerde, gözlüklerde, yüzüklerde ve hepsinden önemlisi veri merkezlerinde. Teknoloji şirketlerinin doğrudan ciroları etrafında korkunç faaliyetler yaratacak bir yenilik dalgası. McKinsey’e göre mikroçip sektörünün 1995’ten 2015’e kadar doğrudan ekonomik ağırlığının 3.000 milyar dolar, ilgili faaliyetlerin ise 11.000 milyar dolar olduğunu söylemek yeterli.
SIA (yarıiletken Endüstrisi Birliği) tarafından hazırlanan bir rapora göre, mikroçip sektöründeki her işçiye karşılık, etrafında dönen 57 işçi var ve maaşlar ortalamanın %79 üzerinde, bunun sosyal düzeyde de doğrudan bir ilişkisi var: Gelişmekte olan ülkelerde yeni teknolojilerin benimsenmesi, işgücüne olan talebin artmasına karşılık gelmektedir. Beklentiler de mükemmel: Yapay zekayı işlemcilere ihtiyaç duyduğunuz her yere taşımakla kalmıyor, aynı zamanda çok güçlü olmaları da gerekiyor. Forrester araştırmasına göre, teknoloji liderlerinin %64’ü bilgisayarların planlarını ilerletmek için ihtiyaç duydukları tüm gücü sağlamadığına inanıyor ve %76 kadarı performans artışında endişe verici bir yavaşlama görmeye başlıyor.
Yapay zeka, geleneksel çiplerden farklı olsa da güç sağlıyor
Yapay zeka, bu güç açlığına bir çözüm olabilir; öyle ki Medium ve McKinsey, 2025 yılına kadar toplam çip üretiminin %20’sinin yapay zekaya olan talepten kaynaklanacağını öngörüyor.
Intel bu eğilimin farkındadır ve etkinliği tamamen yapay zekaya odaklanmıştır: Veri merkezlerine yönelik işlemcilerden masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara yönelik işlemcilere kadar sunulan tüm ürünler, makine öğrenimi ve işbirliğine adanmış bilgisayar merkezlerinin önemli bir varlığına sahiptir. Bu ‘yapay zeka’ için biraz daha teknik bir terim), ama en önemlisi Intel’in iş ortaklarını ve geliştiricilerini yeni stratejinin merkezine koymuş olması.
Yapay zeka pazarının tam potansiyelini ortaya koyabilmesi için, bunu şirketlerin iş süreçleriyle basit ve mükemmel bir şekilde entegre bir şekilde kullanılabilir hale getiren programlara ve yazılımlara ihtiyaç vardır; bu iş, yazılım evleri, sistem entegratörleri ve teknolojik platform sağlayıcıları tarafından yürütülür. .
Teknolojileri uygulamak için desteğe büyük ihtiyaç duyan ve şu anda ihtiyaçları için genellikle nVidia donanımına bağlı olan tüm insanlar: mükemmel bir yazılım tabanına sahip güçlü çipler, ancak pahalı ve tescilli. Intel’in Açık Kaynaktan yararlanarak zayıflatmayı planladığı bir iş modeli. OpenVINO, üzerinde çalışacağı donanıma bakılmaksızın herkesin kendi programlarında yapay zekadan “basitçe” yararlanmasına olanak sağlamak için Intel tarafından oluşturulan çerçevedir. Ayrıca geliştiricilere, geliştiricilerin AI uygulamalarını ücretsiz olarak ve henüz piyasaya tam olarak sürülmemiş olanlar bile en son teknolojiler üzerinde yazıp test edebilecekleri Intel Developer Cloud adı verilen bir hizmet sağlar.
Büyük işbirliklerine ihtiyaç duyan bir sektör
Yapay zeka hâlâ piyasada pek çok zorlukla karşı karşıya, ancak burada kalıcı olacağına şüphe yok. ChatGPT buzdağının sadece görünen kısmı ve hepimizin gördüğü şekliyle şirketlerde çok az kullanılacak. Bunun yerine, Silikonomi’nin çok hızlı büyümesini sağlayacak çiplere, geliştiricilere ve yeteneklere ihtiyaç duyan bir dizi hedefe yönelik uygulamada vazgeçilmez hale gelecek. Geleceğine yönelik gerçek tehdit, teknolojiyle pek ilgisi olmayan ve Silikon’u neredeyse kapalı iki veya üç ekonomiye ayırabilen insanların elindeki jeopolitik durumdan kaynaklanmaktadır. tam potansiyeline ulaşmak için harika etkileşimler.genel-18