NASA’nın Atmosfer Dalgaları Deneyi veya AWE, 26 Mayıs 2023’te Utah Eyalet Üniversitesi’nin Uzay Dinamiği Laboratuvarı’nda çekilen bu fotoğrafta uçuştan önce çıkarılabilen kapaklarıyla gösteriliyor. Kredi bilgileri: SDL/Allison Bills

NASA’nın Atmosfer Dalgaları Deneyi (AWE), kritik uzay ortamı testlerini başarıyla tamamladı. Kasım 2023’te Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatılması planlanan AWE, karasal hava durumu ile uzay arasındaki bağlantıları daha iyi anlamamıza yardımcı olmak için Dünya atmosferindeki atmosferik yerçekimi dalgalarını inceleyecek.

Utah Eyalet Üniversitesi Uzay Dinamiği Laboratuvarı’nda (SDL) AWE proje yöneticisi Burt Lamborn, “AWE, Uluslararası Uzay İstasyonuna takılmak ve zorlu uzay ortamında çalışmak üzere tasarlanmış son derece hassas, hassas bir bilim aracıdır” dedi. NASA için cihaz. “AWE’nin fırlatma türbülansından sağ çıkmasını ve uzayda tasarlandığı gibi çalışabilmesini sağlamak için SDL, cihazı yerde test ettirdi.”

AWE’nin çevre testleri şunları içeriyordu:

  • AWE’nin Uluslararası Uzay İstasyonundaki diğer kritik ekipmanlara müdahale edebilecek elektromanyetik sinyaller üretmediğinden veya yaymadığından emin olmak için elektromanyetik girişim/elektromanyetik uyumluluk (EMI/EMC) testleri.
  • Uzay istasyonundan kaynaklanan herhangi bir parazitin AWE’nin gözlemlerine zarar vermemesini sağlamak için AWE’yi çeşitli yüksek seviyeli gürültü kaynaklarına maruz bırakmak.
  • Sağlamlığı ve güvenilirliği, elektrostatik deşarjı ve voltaj yükselmelerini doğrulamaya yönelik testler.
  • Fırlatma sırasında tahmin edilen koşulları simüle eden bir sarsıcı tabla kullanılarak titreşim ve güç doğrulama testi.
  • AWE cihazının simüle edilmiş bir uçuş ortamında performansını ve çalışmasını göstermeye yönelik termal vakum testi.
  • Yörüngedeki çevre koşullarını simüle eden bir vakum odasında alet kalibrasyonu.

Bankacılık, navigasyon, telefon, eğlence ve daha birçok uygulamayı mümkün kılan uydu iletişimleri, atmosferik yerçekimi dalgalarından ve olumsuz uzay hava koşullarından kaynaklanan etkiler nedeniyle kesintiye uğrayabilir.

Bilim insanları, AWE’den atmosferik dalgalar ve uzay havasının iletişimleri üzerindeki etkisini daha doğru bir şekilde tahmin etmelerine yardımcı olacak ve görev planlayıcılarının ve uydu operatörlerinin beklenmedik durumları planlamasına olanak tanıyacak yeni bilgiler elde etmeyi umuyor.

Alıntı: NASA’nın Atmosfer Dalgaları Deneyi uzay ortamı testlerini tamamladı (2023, 21 Eylül) 22 Eylül 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-09-nasa-atmospheric-space-environment.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1