Sonbahardaki yeni ürün hattını devam ettiren Microsoft, bir dizi yeni Surface donanım ürününü ve yeni yazılım/yapay zeka girişimlerini duyurma konusunda Apple, Amazon ve diğerlerini takip ediyor.

Bugünkü etkinlikte dikkatler, ilk nesil gibi ekranını 360 derecelik bir menteşe üzerinde katlanmak yerine klavyenin üzerinde döndüren bir tablet/dizüstü bilgisayar hibriti olan Surface Laptop Studio 2 tarafından vurgulanan yeni Surface donanımı arasında bölündü. (Lenovo Yoga gibi).

Microsoft CEO’su Satya Nadella, yapay zekaya olan tutkusundan, özellikle Microsoft’un Office araç paketindeki Copilot AI özelliklerinden ve insan/bilgisayar işbirliğinin yeni yeteneklerin kilidini açabileceği yollardan bahsederek gösteriyi açtı. Nadella’ya göre bunun anahtarı, yeni akıl yürütme motorlarıyla birlikte çalışan yeni doğal kullanıcı arayüzlerinin birleşimidir.

Nadella, bu fikrin arkasındaki son ürünün, cihazlar, uygulamalar ve işletim sistemleri üzerinde çalışacak, marka adını yalnızca Office 365’ten alıp Windows, Edge tarayıcı ve Bing’e yayacak benzersiz bir yapay zeka deneyimi olan Copilot olduğunu söylüyor. arama motoru. Bu sunumun 26 Eylül’de gelecek bir Windows 11 güncellemesiyle gelmesi bekleniyor.

Microsoft'un Surface ve Yapay Zeka Etkinliği: Copilot'tan Surface Laptop Studio 2'ye Kadar Her Şey Duyuruldu başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Dan Ackerman

Windows 11 için Yardımcı Pilot

Artık Copilot doğrudan Windows’ta yerleşik olacağı için uygulamalar, kişisel veriler, e-posta, web aramaları vb. genelindeki bilgilere erişebilecek. Sahnedeki bir demoda Microsoft, Copilot’un uzun bir e-postayı taradığını ve ilgili bilgileri çıkardığını gösterdi. Bir etkinlik mekanına yürüme mesafesindeki restoranlar. Başka bir demo, Copilot’un bir matematik denklemini sadece ekranda kalemle daire içine alarak çözdüğünü ve açıkladığını gösterdi.

Copilot ayrıca (varsayımsal) telefonunuzdaki uçuş bilgilerine dayanarak bir Broadway gösterisini izlemek için en iyi zamanları ve yerleri öneren kısa mesajlar oluşturup gönderdi. Yine bunlar hazır demolardı, ancak Copilot’un basit bir sohbet robotundan çok kişisel asistan gibi hissettiren bir yapay zeka asistanı olmak istediği fikrini gösteriyorlar.

Microsoft'un Surface ve Yapay Zeka Etkinliği: Copilot'tan Surface Laptop Studio 2'ye Kadar Her Şey Duyuruldu başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Dan Ackerman

Microoft’un arama motoru Bing de şunları ekliyor: Dall-E 3 üretken yapay zeka aracının görüntü oluşturma özelliğimetin istemlerine göre yeni görüntüler oluşturmanıza ve değiştirmenize olanak tanır. En azından bu demolarda görüntü kalitesi önceki nesle göre çok daha iyi ve Microsoft, kimsenin onları insan yapımı sanatla karıştırmadığından emin olmak için görüntülerin yapay zeka tarafından oluşturulmuş şekilde dijital olarak filigranlanacağını söylüyor.

Microsoft 365 Sohbet

Microsoft için Copilot, Office 365 için yapay zeka asistanı olarak başladı. Microsoft’un neredeyse tüm kurumsal araçlarındaki yeni sürümü, Microsoft 365 Sohbet olarak adlandırılan yeni bir sohbet robotuyla öne çıkıyor.

Microsoft bunu tüm e-postalarınızı, metinlerinizi, dosyalarınızı, toplantı isteklerinizi, paylaşılan belgelerinizi ve daha fazlasını okuyan, size özetler veren, öncelikleri vurgulayan ve çalışma döngülerinizin en iyi nerede harcandığına ilişkin kompakt bir genel bakış sunan bir asistan olarak sunar.

Yapay zeka zaten karışık sonuçlar veren blog yazıları ve makaleler yazabiliyor. 365 Sohbet sürümü, Copilot sorgunuzda Word dosyalarından Excel elektronik tablolarına kadar doğrudan Office belgelerine bağlanmanıza izin vererek size daha bilgili, yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir blog yazısı sunarak bunu iyileştirdiğini iddia ediyor.

En akıllıca potansiyel kullanım, kişisel tarzınızı taklit eden ve yapay zeka tarafından oluşturulan e-postaların daha az yapay zeka gibi görünmesini sağlayan e-postalar yazmasına (doğal olarak Outlook’ta) olanak tanıyan “benim gibi ses çıkarma” adı verilen bir özelliktir.

Microsoft'un Surface ve Yapay Zeka Etkinliği: Copilot'tan Surface Laptop Studio 2'ye Kadar Her Şey Duyuruldu başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Dan Ackerman

Yüzey Dizüstü Bilgisayarı Go 3

Elbette bu etkinlik aynı zamanda donanımla, özellikle Microsoft PC’lerin Surface serisiyle de ilgiliydi. Dizüstü bilgisayarlar arasında en popüler marka olmasa da, bunlar yıllardır kaliteli donanımı, hoş tasarımları ve çoğu zaman uygun fiyatlarıyla en sevdiğim Windows aygıtlarından bazıları olmuştur.

Etkinlikte tanıtılan ilk Surface ürünü Yüzey Dizüstü Bilgisayarı Go 3Microsoft’un bütçe kapaklı ürününün üçüncü nesli. Önceki modeller birinci sınıf hissi veren tasarımıyla puan toplamıştı ancak sınırlı performansı nedeniyle geride kalmıştı.

Yeni model aynı 12,4 inç ekranı koruyor ve iki poundun biraz altında geliyor ve 15 saate kadar pil ömrü vaat ediyor. Ancak 799 dolardan herhangi bir performans artışı beklemiyorum.

Microsoft'un Surface ve Yapay Zeka Etkinliği: Copilot'tan Surface Laptop Studio 2'ye Kadar Her Şey Duyuruldu başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Dan Ackerman

Yüzey Dizüstü Bilgisayar Stüdyosu 2

Microsoft bunu şimdiye kadarki en güçlü Yüzey sistemi olarak adlandırıyor ve ekranı klavyenin üzerine çekerek pek de düz olmayan bir tablet şekli oluşturan biraz garip katlanabilir ekranı koruyor.

Güç, 13. nesil Intel CPU’ların yanı sıra Nvidia RTX 4050 ve 4060 GPU seçeneklerinin yanı sıra Windows cihazında yerleşik ilk olan ve Windows’ta yerleşik yapay zeka deneyimlerini güçlendirmeye yardımcı olan ayrı bir Intel NPU’dan geliyor.

Dizüstü Bilgisayar Stüdyosu 2 14,4 inç ekrana, dokunsal bir dokunmatik yüzeye (bu, fiziksel olarak tıklamadığı anlamına gelir) sahiptir ve Microsoft’un ince kalemiyle çalışır.

En azından bu sefer dışarıda bırakılanlar, klipsli klavye kapağıyla çalışan, bağımsız arduvaz tarzı bir tablet olan klasik Surface Pro ve kült bir favori olan ancak şimdiye kadar sahip olmadığı hepsi bir arada bir masaüstü bilgisayar olan Surface Studio idi. birkaç yıl içinde bir güncelleme görüldü.

Hem Surface Laptop Go 3 hem de Surface Laptop Studio 2, 3 Ekim’de satışa sunulacak ve ön siparişler 21 Eylül’den başlayacak. Dizüstü Bilgisayar Stüdyosu Git 799 dolardan başlayacak ve Dizüstü Bilgisayar Stüdyosu 2 1999$’dan başlıyor.genel-7