Microsoft'un Activision Anlaşmasının Birleşik Krallık'ta Yürürlüğe Gireceği Gibi Görünüyor başlıklı makale için resim

Resim: Sergei Elagin (Shutterstock)

Büyük bir kalabalığın ortasında Microsoft’tan Activision’ı satın almak için 69 milyar dolarlık anlaşma— video oyunu tarihindeki en büyük anlaşma — teknoloji devi, iyi bir şeyle karşı karşıya kaldım türbülans. Sonrasında Birleşik Krallık düzenleyicileri başlangıçta satın almayı geçen baharda engellediMicrosoft Anlaşmada ince ayar yapmak için çabalıyorduk ve buşimdi ön onay alındı.

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi söz konusu Bugün Microsoft’tan gelen yeni bir teklifin düzenleyici grubun onayını aldığını belirten bir basın bülteni yayınlandı. Regülatör şunu söyledi Microsoft, anlaşma için Ağustos ayında “yeniden yapılandırılmış bir işlem” sundu. Revizyon kapsamında Microsoft, Activision’ın sahip olduğu bulut oyun haklarının satın alımından vazgeçecek ve bunun yerine Ubisoft tarafından satın alınacak. Birleşik Krallık yetkilileri, küçük baskıyla ilgili hâlâ “sınırlı sayıda endişeleri” olduğunu söylese de, bu durum, bir buçuk yıl süren destan Microsoft ile Rekabet ve Piyasa Otoritesi arasındaki anlaşma sona erdi.

Yarışmanın birleşmelerden sorumlu kıdemli direktörü Colin Raftery, “Bu, bu önemli oyunların bulut dağıtımını Microsoft’un kontrolü yerine güçlü, bağımsız bir tedarikçi olan Ubisoft’un elinde tutan yeni ve büyük ölçüde farklı bir anlaşma” dedi. ve Piyasalar Otoritesi, kuruluşun basın açıklamasında şunları söyledi.

Nisan ayında CMA, Microsoft’un dev bir satın alma işlemiyle video oyunu yayıncısı Activision’ı satın alması düşüncesiyle gerginleşti. Düzenleyici başlangıçta anlaşmanın ülkedeki video oyunu endüstrisinde, özellikle de bulut oyun sektöründe çok fazla rekabeti ortadan kaldıracağını düşünüyordu. Aynı sıralarda, AB, anlaşmanın sorunsuz bir şekilde onaylanmasıyla bizi şaşırttıancak Microsoft’un en iyi davranışı sergilemesi ve diğer şirketlerin bulut oyun hizmetlerinde rekabet etmesine izin vermesi gerektiği uyarısıyla.

Göletin karşısında işler kaotikti. FTC daha önce Microsoft/Activision birleşmesini antitröst endişeleri nedeniyle inceliyordu. Komisyon dikkat çekti Microsoft’un daha önce ZeniMax Media’yı satın alması— oyun stüdyosu Bethesda Softworks’ün ana şirketi — 2021’de 7,5 milyar dolara satın alındı; bu, Bethesda’nın aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok yüksek profilli oyun çıkarmasına yol açtı: Yıldız Alanı Ve Kızıl DüşüşXbox’a özel olarak. FTC başlangıçta Activision’ın satışını engellemek için dava açtı yaz boyunca. Bürokrasi şiddetlendikçe, Döner Kapı Projesi olarak bilinen bir gözlemci grubu, satışın sonucunu belirlemekten sorumlu yargıcın görevlendirilmesini talep etti. oğlunun Microsoft’ta çalıştığı ortaya çıkınca kendini geri çekti. Yine de, anlaşma sonuçta ABD’de tamamlandı FTC’nin ABD’deki endişelerine rağmengenel-7