Aylarca süren müzakerelerin ardından, Xbox’ın planlanan 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımının önündeki son engel neredeyse tamamen ortadan kalktı. Son ertelemede, Birleşik Krallık’ın düzenleyici kurulu Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (veya CMA), anlaşmanın ilerlemesi için ön onay verdi.

CMA bugün kararını açıkladı“Activision’ın bulut oyun haklarının Ubisoft’a satışının, önceki endişeleri büyük ölçüde giderdiğini ve anlaşmanın netleşmesine kapıyı açtığını” belirtti. Kurul, Microsoft’un teklifiyle ilgili görüşmeleri 6 Ekim’e kadar başlattı, ardından nihai kararın 18 Ekim’e kadar verilmesi bekleniyor.

Xbox x Activision Blizzard.

Bu yılın başlarında CMA, bulut oyunlarıyla ilgili endişeleri gerekçe göstererek Activision Blizzard’ın Microsoft’a satışını engelledi; özellikle Microsoft’un Call Of Duty dahil Activision oyunlarının akış yeteneklerini kendi akış hizmetiyle sınırlayacağına dair korkular vardı. O zamandan beri Microsoft, Activision portföyünün yayın haklarını Ubisoft’a satmayı kabul etti ve bu da bugünkü kararın kapısını açtı.

Activision Blizzard’ın başkanı Bobby Kotick bir bildiri gönderdi Kararın açıklanmasının ardından tüm çalışanlara yaptığı açıklamada, kararı “birleşme için önemli bir kilometre taşı ve düzenleyici kurumlarla çözüm odaklı çalışmalarımızın bir kanıtı” olarak nitelendirdi. “Bu işlem, oyunun geleceğine yönelik hedeflerimizi hızlandırmamıza yardımcı olacak ve oyuncularımıza daha iyi hizmet vermemizi sağlayacak” diye ekledi.

Microsoft’un başkan yardımcısı ve başkanı Brad Smith, tepkisini yayınladı X hakkındaki karara, şirketin “CMA’nın inceleme sürecindeki bu olumlu gelişmeden cesaret aldığını” söyledi. CMA’nın bulut oyun akışıyla ilgili kalan endişelerini tam olarak giderdiğine inandığımız çözümler sunduk ve para kazanmak için çalışmaya devam edeceğiz. 18 Ekim son tarihinden önce kapatma onayı.”

İlk olarak Ocak 2022’de duyurulan Activision Blizzard’ın Microsoft’a satışı, Xbox markasına yukarıda adı geçen Call Of Duty, Diablo, Crash Bandicoot, Overwatch ve daha fazlasını içeren çok sayıda en çok satan seriye birinci taraf erişimi sağlayacak.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde yer alan herhangi bir şeyi satın almanız durumunda GameSpot gelirden pay alabilir.

oyun-1