Amazon Personeli tarafından yazılmış yeni bir eser var. Şöyle başlıyor: “2005 yılında Prime’ı piyasaya sürdüğümüzde, üyelere duyurduğumuz ilk avantaj şuydu…”, ancak hayat kısa ve hemen işin peşine düşeceğiz.

Piyasa değerine göre beşinci büyük şirket olan Amazon (1,35 trilyon dolar) mevcut Prime Video abonelik planınıza ek olarak ayda 2,99 dolar ek ücret karşılığında size Prime Video platformunda reklamsız içerik izleme fırsatı sunuyor (üzerinden Android Otoritesi).

Bunun nedeni, konu yayın hizmetlerinin fiyat artışları olduğunda saf olmamanızda haklısınız: er ya da geç bu artışlar gerçekleşecek. Amazon az önce şunları duyurdu: “2024’ün başlarından itibaren Prime Video şovları ve filmleri sınırlı sayıda reklam içerecektir”. Netflix, Hulu, HBO Max ve hem reklam destekli yayın planları hem de reklamsız planlar sunan diğer hizmetlerle aynı hizadalar. Amazon’un değişikliği ABD, İngiltere ve Kanada’daki kullanıcıları etkileyecek İlk olarak Almanya ve ardından 2024’te Avustralya, Fransa, İtalya, Meksika ve İspanya takip edecek.

Şu anda ABD Prime Video üyeleri için planlandığı gibi 2,99 ABD doları tutarındaki reklamsız ücret duyuruldu; Amazon, tüm doğru hesaplamalar yapıldığında diğer ülkeler için fiyatları daha sonra paylaşacak. Amazon Çalışanları, “Prime üyelerine, reklamların Prime Video’da yayınlanmasından birkaç hafta önce, isterlerse reklamsız seçeneğe nasıl kaydolabilecekleri konusunda bilgi içeren bir e-posta göndereceğiz” diye söz veriyor.

Amazon’un bunu yapmasının nedeni şu: “İlgi çekici içeriğe yatırım yapmaya devam etmek ve bu yatırımı uzun bir süre boyunca artırmaya devam etmek”.telefon-1