Fortnite, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile vardığı anlaşma kapsamında milyonlarca kullanıcıya ödeme yapacak. duyuruldu Salı günü. FTC, Fortnite’ın ana şirketi Epic’in, bazı durumlarda ebeveynlerinin bilgisi olmadan kullanıcıların istenmeyen satın alımlar yapmasını sağlamak için aldatıcı taktikler kullandığını iddia etti.

Oyunun ana şirketi bir anlaşmaya vardı 520 milyon dolarlık rekor uzlaşma Aralık ayında bu miktarın bir kısmı, hak talebinde bulunan ve tazminat almaya hak kazanabilecek 37 milyondan fazla potansiyel olarak etkilenen Fortnite kullanıcısına gidecek. Fortnite’a, ödemelerinin 245 milyon dolarını kullanıcılara dağıtması emredildi yanıltıcı oyuncular içinFTC’nin federal çocukların gizlilik yasasını ihlal ettiğini söylediği genç kullanıcılar da dahil.

FTC, “Şirket, istenmeyen öğeler için ebeveynleri ve her yaştan oyuncuyu suçladı ve kredi kartı şirketleriyle haksız suçlamalara itiraz eden müşterilerin hesaplarını kilitledi” dedi. haber bülteni yerleşime değiniyor. Ajans, Salı günü Fortnite kullanıcılarına e-posta göndermeye başladığını ve bir ay boyunca ek kullanıcıları bilgilendirmeye devam edeceğini ekledi.

ABD’li kullanıcılar artık bir form doldurabilir iddia formu “İstenmeyen satın alımlar için kendilerinden ücret alındığını ve 17 Ocak 2024’e kadar geri ödeme başvurusunda bulunmaları gerektiğini” belirtti. İade edilen tutar öncelikle kullanıcının talebinin onaylanıp onaylanmadığına ve kaç kişinin talepte bulunduğuna bağlı olacaktır.

FTC, şirketin “milyonlarca oyuncuyu kasıtsız satın alma işlemleri yapmaya kandırmak için karanlık desenler olarak bilinen tasarım hileleri uyguladığını” iddia ederek geçen yıl Epic’e karşı dava açtı.

Fortnite’ı indirmek ücretsizdir ancak kullanıcıların kostümler ve dans hareketleri dahil oyun içi öğeler için ödeme yapması gerekmektedir. şikayet FTC tarafından yapılan başvuruda, şirketin reşit olmayanların “ebeveyn müdahalesi olmadan yetkisiz suçlamalarda bulunmalarına” izin verdiği belirtildi.

Oyunda kullanılan “karanlık desenler”, bir öğenin önizlemesini görmek için bir düğmeye basarak veya oyun yüklenirken oyunu uyku modundan çıkarmaya çalışan kullanıcılardan ücret alacaktır. Müşteriler yetkisiz ödemeleri Epic’e bildirdiğinde, şikayette kullanıcıların hesaplarının kilitlendiği ve satın alınan tüm içeriğin kaybolduğu belirtildi. Şikayet ayrıca, hesapların kilidi açıldıktan sonra bile Epic’in müşterileri “gelecekteki herhangi bir suçlamaya itiraz etmeleri halinde ömür boyu yasaklanabilecekleri konusunda” uyardığını iddia etti. haber bülteni.

A ayrı şikayet FTC tarafından yapılan başvuruda ayrıca Epic’in, reşit olmayanların ebeveynlerine haber vermeden veya onların rızasını almadan 13 yaşın altındaki kullanıcılardan kişisel bilgiler topladığı iddia edildi. Ayrıca Epic’i, tüm kullanıcılar için canlı metin ve sesli iletişimi varsayılan olarak etkinleştirmek ve çocukları ve gençleri birlikte oynamak için eşleştirmekle suçladı.

FTC Başkanı Lina M. Khan, “Şikâyetlerimizde belirttiğimiz gibi, Epic, gizliliği ihlal eden varsayılan ayarları ve gençler ve çocuklar da dahil olmak üzere Fortnite kullanıcılarını kandıran aldatıcı arayüzler kullandı” dedi. son yıllar haber bülteni. “Halkın ve özellikle de çocukların çevrimiçi gizlilik ihlallerinden ve karanlık kalıplardan korunması Komisyon için en önemli önceliklerden biridir ve bu yaptırım eylemleri, işletmelere FTC’nin bu yasa dışı uygulamaları çökerttiğini açıkça göstermektedir.”

İlk anlaşma sırasında Epic bir blog yazısında şunları söyledi: “Hiçbir geliştirici buraya gelme niyetiyle bir oyun yaratmaz.” Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu anlaşmayı kabul ettik çünkü Epic’in tüketici korumasında ön saflarda yer almasını ve oyuncularımıza en iyi deneyimi sunmasını istiyoruz.”genel-7