21 Eylül 2023THNSiber Casusluk / Casus Yazılım

Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı (MSS), ABD’yi iki ülke arasındaki jeopolitik gerilimlerin arttığı bir dönemde 2009’dan bu yana Huawei’nin sunucularına sızmak, kritik verileri çalmak ve arka kapılar yerleştirmekle suçladı.

İçinde İleti WeChat’te yayınlanan hükümet yetkilisi, ABD istihbarat teşkilatlarının “güçlü bir siber saldırı cephaneliği” kullanarak Çin de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde gözetleme, gizli hırsızlık ve izinsiz girişler gerçekleştirmek için “mümkün olan her şeyi yaptığını” söyledi. İddia edilen saldırılara ilişkin ayrıntılar paylaşılmadı.

Raporda, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Bilgisayar Ağı Operasyonlarının (eski adıyla Özel Erişim Operasyonları Ofisi veya TAO), “önemli veri kaynaklarını yağmalamak” amacıyla ülkeye karşı “defalarca sistematik ve platform tabanlı saldırılar gerçekleştirdiği” belirtildi. “

Gönderi, siber savaş istihbarat toplama biriminin 2009 yılında Huawei’nin sunucularını hacklediğini ve hassas verileri aktarmak için Kuzeybatı Politeknik Üniversitesi de dahil olmak üzere yerel kuruluşlara “onbinlerce kötü niyetli ağ saldırısı” gerçekleştirdiğini iddia ederek devam etti. Çin tarafından ilk kez Eylül 2022’de ortaya atılan bir iddia.

Ayrıca, Çin Ulusal Bilgisayar Virüsü Acil Durum Müdahale Merkezi’nin (NCVERC), kamu araştırma üniversitesinde meydana gelen bir olayla uğraşırken, NSA tarafından geliştirildiği ve “birçok ülkedeki binlerce ağ cihazı” üzerinde gizlice çalıştırıldığı iddia edilen İkinci Tarih adlı bir casus yazılım eserini izole ettiği söyleniyor. dünyanın her yerindeki ülkeler.”

İkinci Tarih ile ilgili ayrıntılar daha önce tarafından bildirilmişti. Güney Çin Sabah Postası Ve Çin Günlük Geçen hafta, bunu ağ trafiğini izleme ve ele geçirmenin yanı sıra kötü amaçlı kod yerleştirme yeteneğine sahip, platformlar arası bir kötü amaçlı yazılım olarak tanımlamıştı. Almanya, Japonya, Güney Kore, Hindistan ve Tayvan’ın casus yazılımın hedef aldığı ülkelerden bazıları olduğuna inanılıyor.

MSS, “ABD istihbarat teşkilatı bu büyük ölçekli silah ve teçhizatı, Çin, Rusya ve dünyadaki diğer 45 ülke ve bölgeye karşı on yılı aşkın süredir siber saldırılar ve siber casusluk operasyonları yürütmek için kullandı.” dedi. telekom, bilimsel araştırma, ekonomi, enerji ve askeri sektörler.

MSS ayrıca ABD’nin teknoloji şirketlerini siber casusluk yapmak ve veri çalmak için yazılım ve ekipmanlarına arka kapı yüklemeye zorladığını da öne sürdü. X Modu Sosyal Ve Anormallik Altısahip olan kanıtlanmış yetenekler Kullanıcıların cep telefonlarını takip etmek.

MSS, Rusya’yı da ekleyerek, “ABD’nin, müttefikleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri geniş çapta gizlice dinlemek için teknolojik avantajlarına güvendiği ve siber hırsızlık faaliyetleri yürüttüğü uzun süredir açık bir sırdı.” dedi. İran, Çin ve Kuzey Kore ana hedefleridir.

YAKLAŞAN WEBİNAR

SaaS Güvenliğini Yükseltme: ITDR ve SSPM için Kapsamlı Bir Kılavuz

ITDR’nin tehditleri nasıl tanımlayıp azalttığına ilişkin eyleme geçirilebilir bilgilerle bir adım önde olun. Kimliğinizin ihlal edilemez kalmasını sağlamada SSPM’nin vazgeçilmez rolü hakkında bilgi edinin.

Becerilerinizi Güçlendirin

“Aynı zamanda ABD, kendisini bir siber saldırı kurbanı olarak göstermek için elinden geleni yapıyor ve diğer ülkeleri ağ güvenliğini koruma bayrağı altında sözde ‘temiz ağ’ programına katılmaya teşvik ediyor ve zorluyor. Çinli şirketleri uluslararası ağ pazarından çıkarmak.”

Temmuz 2023’te Microsoft’un, Storm-0558 kod adlı bir aktör tarafından ABD ve Avrupa’daki iki düzine kuruluşu hedef alan Çin bağlantılı bir casusluk kampanyasını açıklamasının ardından Çin, ABD’yi “dünyanın en büyük bilgisayar korsanlığı imparatorluğu ve küresel siber hırsızı” olarak nitelendirerek yanıt verdi.

MSS bunu yaptı WeChat’in ilk çıkışı 1 Ağustos 2023’te vurgulama casusluğa karşı çabaları artırma ve vatandaşları şüpheli faaliyetleri bildirmeye teşvik etmenin yanı sıra katkılarından dolayı ödüllendirilip korunma ihtiyacı.siber-2