HashiCorp bunu açıkladığında Terraform lisansını değiştirme Ağustos ayında yola çıktı bir ateş fırtınası açık kaynak topluluğunda ve aslında popüler açık kaynak projesinin üzerine inşa edilen yeni girişimler için varoluşsal bir tehdidi temsil ediyordu. Topluluk harekete geçti ve birkaç hafta içinde şunu yazdılar: bir manifestove kısa bir süre sonra OpenTF adında resmi bir çatal başlattı.

Bugün, Linux Vakfı şunu duyurduğunda bu grup bir adım daha ileri gitti: açıkTofu, açık kaynaklı proje olarak vakfın himayesinde sonsuza kadar yaşayacak olan Terraform çatalının resmi adı. Aynı zamanda proje, Cloud Native Computing Foundation’a (CNCF) giriş başvurusunda bulunacağını duyurdu.

“OpenTofu, Terraform’un kısa süre önce duyurulan Mozilla Kamu Lisansı v2.0’dan (MPLv2) İş Kaynağı Lisansı v1.1’e yapılan lisans değişikliğine açık ve topluluk odaklı bir yanıttır ve tarafsız bir yönetim modeli altında herkese güvenilir, açık kaynak alternatifi sağlar. Vakıf yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Aynı zamanda Gruntwork’ün kurucu ortağı olan OpenTofu kurucu ekibinden Yevgeniy (Jim) Brikman, ismin kasıtlı olarak şakacı olduğunu söylüyor. “Tepkinizin gülmek olmasına sevindim. Bu iyi birşey. Brikman, TechCrunch’a yaptığı açıklamada, işleri biraz daha esprili tutmaya çalışıyoruz, ancak konu açık bir çatal oluşturma konusunda grup son derece ciddi.

Brikman, HashiCorp’un ayrık gruptan çatalı başlatmak dışında çok az seçeneği kaldığını söyledi: “HashiCorp, onlara tam kredi verin, projeyi bugünkü konumuna getirmek için inanılmaz bir iş çıkardı. Ancak Terraform gibi temel yapı taşlarının her zaman açık kaynak olması gerekir. Bu hepimizin sahip olduğu temel bir inanç ve lisansın açık kaynak olmayan bir lisansla değiştirilmesi şok ediciydi” dedi.

Terraform, geliştiricilere altyapıyı kod olarak ele alma ve uygulama ile altyapının birlikte nasıl çalıştığını açıklama yeteneği vererek daha önce kodlama için harcanan zamandan büyük miktarda tasarruf sağlar.

Kurucu grubun diğer üyeleri arasında Gruntwork’ün yanı sıra Harness Labs, Scalr, Env0 ve Spacelift de yer alıyor; bunların hepsi de şirketlerinin temel yapı taşı olarak Terraform’un açık kaynak versiyonuna güveniyor. Harness’in kurucu ortağı ve CEO’su Jyoti Bansal, kurucu şirketlerin projenin açık kalmasını sağlamak için yapmaları gerekenleri yaptığını söylüyor.

“Terraform neredeyse on yıldır popüler bir açık kaynak projesi. Toplum için doğru olanı yapmak ve hâlâ topluma ait olacak bir alternatif sunan bir projeyi desteklemek istedik. OpenTofu’nun artık Linux Vakfı’nın bir parçası olması ve CNCF tarafından kabul edilme yolunda olması, bu önemli projenin açık kaynak olmaya devam edeceğini garanti ediyor” dedi Bansal.

HashiCorp ise işinin temel bir parçasını korumak için yapması gerekeni yaptığını düşünüyor. Bir şekilde yazmak 10 Ağustos blog yazısıHashiCorp kurucu ortağı Armon Dadgar, değişikliğin nedenini şöyle açıkladı:

Yaklaşımımız, ortak kullanıcılarımız ve müşterilerimizin yanı sıra yakın işbirliği içinde çalıştığımız diğer yüzlerce teknoloji ortağımız için sıkı entegrasyon sağlamak üzere bulut sağlayıcılarıyla yakın ortaklık kurmamızı sağladı. Ancak, saf OSS modellerinden yararlanan başka satıcılar da var ve topluluk, maddi katkı sağlamadan kendi ticari hedefleri doğrultusunda OSS projeleri üzerinde çalışıyor. Bunun açık kaynak ruhuna uygun olduğuna inanmıyoruz.

Brikman, projenin başarılı olması için daha büyük şirketlerin ilgisini çekmesi gerektiğinin farkında, ancak proje kilometre taşlarına ulaşmaya başladıkça ve toplumda ilgi kazandıkça bunun zaman içinde gerçekleşeceğine inanıyor.

Amaç, şimdilik HashiCorp’un yaptığı şeyle uyumluluğu korumaktır, ancak Brikman, proje çatalının onu HashiCorp’un inşa ettiğinden ayırabilecek bazı parçalar eklediği bir zaman görür ve bunda sorun yoktur.

Google, Amazon ve Microsoft gibi büyük oyuncuların şu anda bekle-gör modunda olduklarını, ancak görüşmelerde olduklarını ve planın onlara bu konuda ciddi olduklarını göstermelerini sağlamak ve zamanla onları işin içine çekmek olduğunu söylüyor. “Projeyi yürütmekten, projeyi doğru şekilde kurmaktan ve onları birer birer kazanmaya başlamaktan başka sihirli bir yanıt olduğunu düşünmüyorum ve sonunda bir sürü elde edeceksiniz ve biz de tam olarak bunun üzerinde çalışıyoruz. artık,” dedi.

Bu, bir alfa sürümü planı içeren halka açık bir yol haritasını içerir ve ardından oradan devam eder. “İlk şey orada bir alfa sürümü çıkarmaktı. Böylece şu adrese gidebilirsiniz: OpenTofu web sitesi OpenTofu’yu indirip kullanmaya ve denemeye başlayın” dedi.

“Sonraki şey kararlı bir sürüm. Bu çok yakın gelecekte gerçekleşecek, ancak yapılacak işler var. Kararlı bir sürüme sahip olduğunuzda insanlar onu kullanmaya başlayabilir. Daha sonra benimsemeyi artırmaya başlayabiliriz ve benimsemeyi artırmaya başladığımızda, bazı büyük oyuncular devreye girmeye başladığında, bazı büyük oyuncular devreye girmeye başlayacak, diğer büyük oyuncular da devreye girmeye başlayacak.”genel-24