TikTok, Amazon ve diğer e-ticaret portallarına karşı bu şekilde mücadele etmeyi planlıyor

Yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılarına bir vitrin getiren TikTok, bu kullanıcıları mağazaya gitmek yerine uygulamadan alışveriş yapmaya çekmeyi planlıyor. Amazon veya başka bir e-ticaret portalı. İnsanların mağazasını ziyaret etmesini sağlamak için TikTok, kendisini Amazon ve diğer e-ticaret oyuncularıyla zor durumda bırakabilecek bir Kara Cuma kampanyası planlıyor.

Bloomberg’in haberine göre TikTok, Ekim ayının sonundan itibaren bir ay sürecek bir kampanya başlatmayı planlıyor ve büyük indirimler sunuyor. Sosyal video platformu, Amazon ve Walmart’ın Kasım ayı etkinlikleri gibi tatil satışlarında yüzde 50’ye varan indirimler sunarak ABD’li tatil alışverişçileri arasında bir yer edinmeyi umuyor.

Bloomberg, TikTok sözcüsüyle resmi Kara Cuma anlaşmalarının 23 Kasım’da başlayacağını, Siber Pazartesi anlaşmalarının ise 28 Kasım’dan 30 Kasım’a kadar süreceğini doğruladı.

TikTok’un mağazası zaten uygun fiyatlı satış yapıyor. Şirket, ABD’deki kullanıcılarına ücretsiz kargo ve yüzde 20 indirim kuponları sağlıyor. Mağaza sekmesinde “Günün Fırsatları” yer alırken, belirli kullanıcılar videolarını alışveriş yapılabilir ürünlerle etiketleyebilir.

TikTok’un e-ticaretteki ayağını genişletmeyi planladığı tek yol vitrin değil; TikTok’un ana yan kuruluşu ByteDance’in ürünlerini sunacak bir “Trendy Beat” alışveriş bölümü üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Bu özelliğin yakın zamanda ABD’de de tanıtılması bekleniyor. Ayrıca TikTok, kullanıcıların belirli markalardan ürün satın alabileceği TikTok Shop’u da başlattı.

TikTok aktif olarak platformuna daha fazla satıcı çekmenin yollarını arıyor. Bunu başarmak için TikTok çalışanları, Amazon’daki en popüler ürünleri analiz ediyor ve ilgili satıcılarla iletişime geçerek onları TikTok Shop’a katılmaya teşvik ediyor. Ek olarak TikTok, platforma katılmaya teşvik olarak bu satıcılara ilk üç ay boyunca sıfır komisyon teklif ediyor.

Şirket, 200.000’den fazla doğrulanmış satıcıya sahip olduğunu söylüyor.

The Information’ın raporuna göre TikTok’un harici e-ticaret bağlantılarını da yasaklamayı düşündüğü bildiriliyor. Ancak TikTok bu iddiayı reddetti. Rapor, bu hareketin kullanıcıları başka yerden satın almak yerine TikTok Shop’ta alışveriş yapmaya teşvik etmek olabileceğini öne sürüyor.

Bu stratejinin, önemli bir ilgi yaratmaya çalışan TikTok Shop’taki satışları artırması bekleniyor. Kaynaklara göre ABD’li tüketiciler şu anda TikTok Shop’ta günde 3 milyon ila 4 milyon dolar arasında harcama yapıyor; bu miktar Haziran ayında günde yaklaşık yarım milyon dolardan 1 milyon dolara çıktı. Şirket, bu harcamanın yıl sonuna kadar 10 milyon doları aşacağını öngörüyor.

FacebookheyecanLinkedInmakalenin sonugenel-9