Bu Haftanın Manşetleri

  • Teknoloji dünyasının en büyük isimlerinden bazıları Chuck Schumer’la buluştu Gelecekteki yapay zeka politikasını bilgilendirmek için tasarlanan kapalı kapılar ardında bir zirve için bu hafta Washington DC’de. Konuk listesinde Elon Musk, Mark Zuckerberg, Bill Gates ve gevşek düzenleyici ortamdan faydalanmayı bekleyen diğer milyarderler yer aldı.
  • Coca Cola’nın yeni bir tadı var AI tarafından yaratıldı ve tadının nasıl olduğunu gerçekten merak ediyorum. Eminim berbattır.
  • Markalar giderek insan modellerinden vazgeçiyor ve Yapay zeka tarafından oluşturulan “modelleri tercih etmek.” Belki marka elçilerinin sendikalaşma zamanı gelmiştir?
  • Son fakat bir o kadar önemli: Insider yazarı ve teknoloji blog yazarı Ed Zitron şunu yazdı: köşe yazısı yapay zekanın kurumsal CEO rolünü otomatikleştirmek için kullanılabileceğini öne sürüyor. Bu haftaki röportajımızda kendisiyle konuştuk.

En Önemli Hikaye: Yapay Zekanın Su İçme Alışkanlığı

Bu Hafta Yapay Zeka: CEO'nuzu Yapay Zeka ile Değiştirme Zamanı başlıklı makale için resim

Resim: peterschreiber.media (Shutterstock)

Teknoloji sektörünün su sorunu yaşadığı bir sır değil. Son derece dijitalleşmiş dünyamızın ayrılmaz bir parçası olan veri merkezlerinin soğutulmuş düzgün çalışması için kayıt defterinde. Sorunlu bir şekilde, soğutma işlemleri gerektirir muazzam miktarda tatlı suBunların çoğunun ABD’nin yerel su sistemlerinden çekilmesi gerekiyor. Oldukça enerji yoğun olan yeni ortaya çıkan yapay zeka endüstrisinin, en susamışlardan biri Silikon Vadisi’nde.

Bu susuzluk bu hafta Microsoft’un piyasaya sürülmesiyle doğrulandı. en son çevre raporuŞirketin yapay zeka operasyonlarının hızlanmaya başladığı dönemi izleyen rapor, Microsoft’un 12 ayda yaklaşık 6.399.415 metreküp su yaktığını gösterdi. dönemde – önceki yılın oranına göre yaklaşık yüzde 30 artış.

Bulgular pek de şaşırtıcı değil. A çalışmak California Riverside Üniversitesi tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir raporda, ChatGPT ile kısa bir süreliğine konuşmak için yarım litreye (ya da yaklaşık bir şişeye) ihtiyaç olduğu tahmin ediliyor. Daha da kötüsü, çalışma Microsoft’un iki haftalık bir süre boyunca GPT-3’ü eğitmek için ne kadar su kullandığını da öngördü: yaklaşık 700.000 litre. Çalışma, “tatlı su kıtlığının çağımızın en acil sorunlarından biri haline geldiği” göz önüne alındığında, bu bulguların “son derece kaygı verici” doğasına dikkat çekti.

Araştırmanın yazarlarından biri olan Shaolei Ren, bu hafta Gizmodo’ya yapay zekanın diğer bilgisayar türlerinin çoğundan çok daha fazla enerji tükettiğini söyledi. “Yapay zeka sunucularının enerji yoğunluğu genellikle diğer sunucu türlerinden daha yüksektir çünkü çok sayıda GPU’ya sahiptirler ve her sunucu için iki ila üç kilowatt’a kadar güç tüketebilirler, oysa normal sunucular genellikle 500 watt’ın altında enerji tüketir. Yani enerji yoğunlukları açısından büyük bir fark var, bu da soğutma ihtiyaçlarında da bir fark olduğu anlamına geliyor” dedi Ren.

Ren, teknoloji şirketlerinin bu modelleri eğitmek için kullandıkları su miktarını azaltmak için alabilecekleri yöntemler olduğunu söyledi. Ne yazık ki şirketlerin bunu yapıp yapmadığının daha fazla denetlenmesinin zor olduğunu çünkü yapay zeka tedarikçilerinin çoğunun ilgili verileri kamuya açıklamadığını söyledi.

Röportaj: Ed Zitron, Üst Düzey Yöneticinizi Nasıl Otomatikleştireceğiniz Konusunda

Bu Hafta Yapay Zeka: CEO'nuzu Yapay Zeka ile Değiştirme Zamanı başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Ed Zitron/LinkedIn

Bu hafta Ed Zitron’la konuşmanın mutluluğunu yaşadık. Kendi kurucusu olmasının yanı sıra medya ilişkileri firmasıZitron teknoloji odaklı bir yapıya sahiptir. Alt yığın (“Ed’in Nerede”)ve aynı zamanda Insider’a katkıda bulunan bir yazardır. Bu hafta Zitron bir yazdı: köşe yazısı mizahi bir şekilde şirketlerin CEO’larını yapay zeka ile değiştirmeleri gerektiğini öne sürüyor. Yöneticiler bundan hoşlanmadı. Zitron’la yapay zeka, emek ve kurumsal yönetimin mevcut zaafları hakkında konuştuk. Bu röportaj kısa ve net olması amacıyla düzenlendi.

Okumayanlar için senin yorumunAçıkçası bunu yapmaları gerekiyor. Ama sana davanı savunman için bir fırsat vermek istedim. Kısaca, bu yazıda hangi argümanı öne sürüyorsunuz?? Ve neden kurumsal yöneticileri ChatGPT ile değiştirmeliyiz??

Çoğunlukla öne sürdüğüm argüman, CEO’nun son derece belirsiz bir rol haline geldiği yönünde. Çok az sorumluluk sahibi, kesin sorumluluklar anlamında çok az sorumluluk sahibi bir hale geldi. CEO rolüyle ilgili temel literatüre bakarsanız aslında ne yaptıkları pek de açık değildir. 2018’de Harvard’da ne yaptıklarına baktıkları bir araştırma vardı ve bu “insanlar”, “toplantılar”, “strateji” gibiydi. Bu her şey anlamına gelebilir; kelimenin tam anlamıyla her şey! “Strateji” mi? Bu ne anlama gelir? Yani CEO’lar sadece toplantılara gidiyor ve ‘Bunu yapmalıyız’ ya da ‘bunu yapmamalıyız’ diyor gibi görünüyor. Sorun şu ki, eğer bir organizasyondaki tek rolünüz bilgi almak ve ‘eh, bunu yapmalıyız’ diyorsanız ve siz bir avukat, doktor ya da gerçek, gerçek becerilere sahip biri değilseniz, bunun ne anlamı var?

Şu ana kadar yazınızdan nasıl tepkiler aldınız?

Twitter’daki herkes bundan memnun görünüyordu, oysa LinkedIn’deki insanlar 50-50’ye bölünmüştü. LinkedIn’de yöneticiler hakkında olumsuz bir şey söylerseniz yönetici olmayan birçok kişi çok sinirleniyor. (Ve bunlar her zaman erkeklerdir, bu arada erkekler bu konu hakkında gerçekten hassas görünüyorlar.) Ama hala, evet, gerçekte icra etmedikleri, belirsiz bir role sahip olan bir genel müdürün olup olmadığını düşünen çok sayıda insan var. aslında ürünle bağlantılı olmayan şeyler yapıyorlar ama yine de inanılmaz miktarda paralar alıyorlar; belki bunları otomatikleştirmemiz gerekiyor! Veya belki de rollerini daha net tanımlamamız, onları bu rolden sorumlu tutmamız ve kötü performans göstermeleri durumunda onları kovmamız gerekiyor.

Şirketlerin burada önerilerinizi dikkate alma ihtimali nedir sizce?

Ah, son derece düşük. Çok açık söyleyeyim, tek bir kahrolası şirketin bunu yaptığını düşünmüyorum. Bu yüzden parçada bir alternatif sunuyorum ki bu da ihtiyacımız olan şey. çalışma CEO’lar. Şahsen ben kendi işimde ayak işlerinin çoğunu yapıyorum. Adil payıma düşenden fazlasını yaptığımı söyleyebilirim. Ama ayrıca, eğer ben çalışmasaydım neden benim için çalışasın ki? İşe yaramayan bu CEO’lar hakkında hiçbir zaman anlamadığım şey bu. Sanki yazmayan bir editörü anlayabiliyorum ama yazan bir editörü anlayabiliyorum. Asla yazılı veya asla yazmaz? Orada oturup arama yapan bir editör mü? Yoksa yönetici editör mü? Ya da, bilmiyorum, büyük bir kuruluşu satın alan ama orada olup bitenleri hiç takdir etmeyen ve sonra bir sürü gerçekten aptalca çağrı yapan bir tür özel sermaye adamı… sorunlarla karşılaşırsınız.

Insider makalem temelde bununla ilgiliydi. Yöneticilerin iş ürününden bağlantısı kesilmiş görünüyor. Bu temel bir mesele.

Üretken yapay zeka hakkında ne düşündüğünüzü ve yönetici sınıfın onu işçilere karşı nasıl bir silah haline getirdiğini merak ediyorum.

Üretken yapay zeka çok komik çünkü aslında zekaya sahip olmasa da zeka görünümüne sahip. Mükemmel bir McKinsey düzeyinde danışman; yalnızca belirli bir veri alt kümesine dayalı olarak içeriği yeniden üretir. Yaptığı işe hayat tecrübesi katmaz. Yeni bir şey yaratmaz. Öğrenmek ya da düşünmek değil. Temel olarak, büyük bir kutu Lego alıp gerçek bir yaratıcılık kullanmadan, bir evin neye benzediğini kabaca tahmin ederek bir şeyler yaratmaya çalışmaktır.

Yapay zekayla ilgili pek çok gizem var ve onun “dünyayı nasıl değiştireceğine” dair bir sürü retorik var. Ama gerçekte, işin özüne indiğinizde, yapay zeka temelde şirketlere maliyet tasarrufu sağlayan bir araç olarak sunuluyor çünkü onlara iş güçlerinin belirli bir yüzdesini otomatikleştirme fırsatı sunuyor.

Bu daha önce konuştuğumuz konuyla alakalı. Üretim araçlarından veya üretim sürecinden kopmuş yöneticileriniz ve yöneticileriniz olduğunda, tamamen maliyet, çıktı ve hıza dayalı çağrılar yapacaklardır çünkü aslında üretim sürecini anlamıyorlar. Makinenin içinde neler olduğunu bilmiyorlar. Gördükleri tek şey, boru hattına giren ve sonunda ortaya çıkan şeydir ve bunların ne kadar hızlı gerçekleştiğine dikkat ederler.

Hepsini yakalayın Gizmodo’nun yapay zeka haberleri buradaveya bakın en son haberler burada. Günlük güncellemeler için, ücretsiz Gizmodo bültenine abone olun.genel-7