Beklendiği gibi Apple, Fransa’nın radyasyon gözlemcisinin (ANFR) endişelerini iPhone 12 için bir yazılım güncellemesiyle ele alacak. Bu haftanın başlarında Fransız ajansı, iPhone 12’nin radyasyon seviyelerini aştığını duyuran bir basın açıklaması yayınladı. Ayrıca Apple’a iPhone 12 satışlarını durdurması ve mümkün olan en kısa sürede bir düzeltme yayınlaması gerektiğini de söyledi.

“Fransız düzenleyiciler tarafından kullanılan protokole uyum sağlamak amacıyla Fransa’daki kullanıcılar için bir yazılım güncellemesi yayınlayacağız. Bir Apple sözcüsü, iPhone 12’nin Fransa’da satışa sunulmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. Reuters, AFP Ve Euronews Bir açıklamada. “Bu, Fransız düzenleyiciler tarafından kullanılan özel bir test protokolüyle ilgilidir ve bir güvenlik endişesi değildir.”

Bir telefon üreticisi yeni bir telefon piyasaya sürdüğünde ANFR, laboratuvarlarında çeşitli Özel Emilim Oranlarını (SAR) ölçer. Dünya çapında farklı radyasyon ajansları vardır ve bu, donanım üreticileri için ortak bir süreçtir.

Örneğin Avrupa Birliği, insan vücudunun 10 gram doku üzerinde 2W/kg’dan fazla radyasyon almaması gerektiğini söylüyor. Bu, telefonunuzu kulağınıza tuttuğunuzda başınıza gelenleri taklit etmenin bir yolu olarak kullanılır.

Apple, iPhone 12 ile bu eşiğin altındayken ANFR, uzuvlar için başka bir emilim oranını izliyor. Fransız ajans bu kez telefonunuzu tutarken elinize, telefonunuz pantolon cebinizdeyken bacağınıza ne olduğunu anlamaya çalışıyor.

Bu durumda ANFR, 4 W/kg sınırının üzerinde olan 5,74 W/kg’lık bir SAR ölçtü. Hata!

Birçok uzman, iPhone 12’nin hala ciddi riskler oluşturan radyasyon sınırının oldukça altında olduğunu söyledi. Ama elbette kuralları çiğnediğinizde bu konuda bir şeyler yapmalısınız.

Apple’ın bu hafta bazı yeni telefonları tanıttığını duymuşsunuzdur. Sadece birkaç saat içinde iPhone 12’nin radyasyon seviyesi günün konusu. Fransız bakan verdi bir gazete röportajı ve Reuters bunu büyük bir olay haline getirmeye çalıştı – Hollandalı dijital gözlemci bir açıklama istediBelçika kendi incelemesini başlattı ve Almanya’nın telekom düzenleyicisi Fransız düzenleyiciye ulaştı(!).

Fransız ajansı en başından beri söz konusu Sorunun, iPhone 12’nin dahili bileşenlerini ayarlayacak ve düzenleyici gereklilikleri karşılayacak bir yazılım güncellemesiyle çözüleceği söylendi. Aksi takdirde Apple, Fransa’daki tüm iPhone 12 cihazlarını geri çağırmak zorunda kalacaktı ve şirket kesinlikle bundan kaçınmak istiyor.

Regülatör haklıydı, geri kalan her şey gürültüden ibaretti. Yani iPhone 12’nin bu sorunu birkaç gün içinde çözülecek ve birkaç hafta içinde hepimiz bunu unutmuş olacağız.genel-24