Akıllı telefonlar tartışmasız PC’lerden daha güçlüdür. iPhone 12’nin 11 teraflop hızında olduğunu düşünün. Cray 2 süper bilgisayarından 5000 kat daha iyi performans gösterdi. Ve bu artık üç yıllık bir telefon.

Samsung bile tartışıyor modern akıllı telefonların PC’lerden daha güçlü olduğu. Bu, üst düzey bilgisayarlar için doğru olmasa bile, iki sınıf cihazın performansı, üst düzey akıllı telefonlar ile entegre grafikli yüksek hacimli bilgisayarlar arasında çok yakın.

Peki neden henüz bilgisayarları bırakıp akıllı telefonlara geçmedik? İnsan arayüzü yüzünden. Bir bilgisayar bir klavye ve fare (veya izleme dörtgeni) kullanırken, ilk iPhone’un gelişiyle fiziksel klavyeyi terk eden akıllı telefon, genellikle sanal bir klavyeye ve dokunmaya dayanır; bunların her ikisi de zaten çok daha küçük bir ekranı tehlikeye atar.

Başa takılan ekranlar bir gün ekran boyutu sorununu çözebilir, ancak giriş ve gezinme için klavye ve farenin olmayışı, giderek daha fazla gereksiz hale gelen PC’yi kaybetmenin önünde büyük bir engel olmaya devam ediyor.

Apple bu hafta iPhone 15’i ve yeni bir Apple Watch’u piyasaya sürdü. Apple Watch, iPhone’dan bile daha az ekran alanına (çok daha fazla) sahip ancak artık işleri alt üst edebilecek yeni bir özellikle birlikte geliyor: Apple Watch’un yerini alan yeni bir arayüzün kapısını açabilecek çift dokunma özelliği. klavye ve fare ile birlikte gelecek Apple Vision Pro gibi başa takılan bir ekranla çalışacak.

Hadi keşfedelim.

Çift dokunuş

Bir süredir az bilinen bir Erişilebilirlik seçeneği olarak sunulan çift dokunma özelliği, Apple Watch kullanıcısının saatine veya telefonuna dokunmadan yalnızca parmaklarını birbirine iki kez dokundurarak bir komutu yürütmesine olanak tanıyor. Telefon işin içinde değil (Microsoft, HoloLens ile benzer bir sorunu bu şekilde ele aldı). Vuruş hareketi bunun yerine bilek hareketlerine dayanmaktadır. Başlangıçta bu özel manevra tek bir hareketle sınırlı olsa da, çok çeşitli başka hareketlerin ortaya çıkmaması için hiçbir neden yok.

Cihazınızla iki yerine tek elinizi kullanarak iletişim kurabildiğinizi hayal edin; belgeleri şu anda yaptığınızın iki katı hızda oluşturabilirsiniz (ve bu, yapay zekanın sizin için kelimeleri ve cümleleri tamamlaması olmadan gerçekleşir; bu daha da hızlı olurdu). İşinizi tamamlamak için tam donanımlı bir bilgisayar yerine yalnızca bir akıllı telefona ve kulaklığa ihtiyacınız olacak.

Amerikan İşaret Dili ile klavye ve fare karşılaştırması

Yıllar önce kullanmayı öğrendim Amerikan İşaret Dili (ASL) – işitme sorunu olan insanlarla iletişim kurmak için değil, gürültülü ortamlarda (temel olarak sağır olduğum) iletişim kurabilmem için. ASL, çoğunlukla tek elle yapılan çeşitli jestler kullanır.

İşte bu noktada ilginçleşiyor.

Genellikle şu hızda imzalayabilmeniz gerekir: Dakikada 110 ila 130 kelime profesyonel daktilolar yazarken sohbet etmek için Dakikada 43 ila 95 kelime arasında. İlk öğrendiğimde bu benim için yeni bir haberdi. Ancak yazmaktan işaret diline geçmenin sonuçlarını bir düşünün: üretkenlik üzerinde önemli bir olumlu etkinin yanı sıra gürültülü ortamlarda ve işitme engelli kişilerle daha iyi iletişim kurabilmenin yan faydalarını göreceksiniz.

Bilgisayarla ilgili görevler için yine de fare gibi bir şeye ihtiyacınız olacaktır. Ancak Apple Vision Pro gibi yeni başa takılan ekranlarda göz izleme özelliği var, böylece “fareyi” hareket ettirmek için gözlerinizi kullanabilir ve göz imlecinizle vurgulanan şeyi seçmek için çift dokunma hareketini kullanabilirsiniz.

ASL ve ses

İnsanlar konuşabilir Dakikada 110 ila 150 kelimeancak bu yüksek hızlarda onları takip etmek zorlaşıyor. Konuşmayı metne dönüştürme, küçük bir cihazdaki klavyeyi değiştirmenin başka bir yolu olarak vurgulanmış olsa da, yine de rahatsız edici ve ağzınızın üzerinden geçen nispeten çekici olmayan aksesuarlar. Oyun ve işbirliği için anlamlı olan sanal gerçeklikte bile bu çözüm çirkin bir klavye değişimidir. Aynı tür problemler (noktalama işaretlerini düşünün) işaret dili ve ses için de mevcuttur. (Neyse ki artık söylenenleri analiz edebilen ve noktalama işaretleri ekleyebilen yapay zeka araçlarımız var.)

Bir tür ses yakalama oluşturmak için Apple’ın bu hafta gösterdiği çift dokunma teknolojisini kullanmanın bir yolu olabilir; metin oluşturmak için dudaklarınızı ve dilinizi sessizce hareket ettirirsiniz. Ancak henüz bu tür bir çözüm üzerinde çalışan kimsenin farkında değilim.

Oyunun kurallarını değiştiren bir jest

Apple’ın çift dokunuşunun teknolojiyle etkileşim şeklimiz açısından potansiyel bir oyun değiştirici olduğunu düşünüyorum. Yalnızca tek bir şey yaptığı bu ilk kullanımda bile Apple Watch’u çok daha kullanışlı hale getiriyor. Ve eğer işaret dili için gerekli olanlara benzer daha karmaşık hareketleri yakalayacak şekilde yapılabilirse, bir sonraki harika insan/makine arayüzüne dönüşebilir. Bu, sonunda akıllı telefonun potansiyelini ortaya çıkarmasına ve bilgisayarın yerini çok daha taşınabilir bir cihaz ve deneyime bırakmasına olanak tanıyacak.

Apple’ın bu yönde ilerleyip ilerlemeyeceğini göreceğiz. Aksi takdirde, bir başkasının bir sonraki mobil devrimi yaratmak için yenilik yapması neredeyse kesindir. Akıllı telefonlar, PC’lerin yerini alma yolunda ilerliyor ve Apple’ın çift dokunma hareketi, Vision Pro ile birleştiğinde, bu noktaya ulaşmanın ilginç bir yoluna işaret ediyor.

Telif Hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-12