Yeni iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ta heyecanlanacak bir şey var. Apple nihayet giriş seviyesi iPhone’larına (eğer bu terim Apple için hala bir anlam taşıyorsa) hak ettikleri muameleyi veriyor.

Sonuç ? Harika görünen, iyi hissettiren ve üst düzey bir akıllı telefona yakışan performans sunan iki yeni akıllı telefon. Açılış sunumu sırasında bile, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus ile başlayıp daha pahalı iPhone 15 Pro modellerine geçerek şirket, iPhone 15 Pro modellerinin biraz daha az etkileyici olduğunu gösterdi.

Bunun nedeni, hangi iPhone modelini satın alırsanız alın, kavisli kenarlara, daha ince form faktörlerine, mat dokulu arka kapaklara ve Dynamic Island ekrana sahip olmanızdır. Yani standart iPhone 15 modelleri her zamankinden daha fazla çoğu insanın satın alması gereken iPhone’lar haline geldi.

iPhone’da daha az parmak izi

Apple’ın Salı günkü “Wonderlust” sunumunun ardından öğleden sonrayı iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ı test ederek geçirdim. İlk resmi karar: Pastel tonlardan hoşlanıyorsanız yeni nesil iPhone tam size göre. Daha az parlak renkleri seviyorsanız, siyah versiyonunu satın alın; yalnızca siyah versiyonunu. Şahsen beni en çok etkileyen sarı iPhone oldu. Bana benzer bir tonda parlayan ve gösteriş hissi vermeden kişiselleştirilebilen 24 inç iMac’i hatırlattı.


iPhone 15 ve iPhone 15 Plus

iPhone 15 Plus (solda) ve iPhone 15 (sağda) geçen yılla aynı ekran boyutuna sahip. Haziran Wan/ZDNET

Ancak yeni iPhone’larda beni asıl etkileyen şey renkleri değil, daha şık tasarımlarıydı; kenarları, avuç içine çok fazla batmadan güvenli bir tutuş sağlamaya yetecek kadar şekillendirilmişti. Bu değişiklik kağıt üzerinde incelikli ve anlaşılması kolaydır. Bu yılın Pro olmayan modelleri konusunda iyimser olmamın ana nedenlerinden biri de bu.

Öne çıkan bir diğer özellik ise Apple’ın zarif bir şekilde ifade ettiği gibi “özel çift iyon değiştirme işlemiyle optimize edilmiş” ve “kristalin nanopartiküllerle parlatılmış” yeni dokulu mat kaplamadır. Steve Jobs Tiyatrosu’nun ambiyansı sanki uzaylı bir uzay gemisinde yeni uyanmış gibiydim (okuyun: parlak bir şekilde aydınlatılmıştı), ancak iPhone 15 bir şekilde yüzlerce gazetecinin parmak izlerinin en aza indirilmesine yardımcı oldu. Ürün fotoğrafları için her çekimden önce mikrofiberlere ihtiyaç duyulmaması harikaydı.


iPhone 15 Mavi Dinamik Ada


Haziran Wan/ZDNET

Herkes için Dinamik Ada!

Dynamic Island Hakkında: Hala ismine inanamadım, ancak daha fazla kullanıcıya çoklu görev yapmanın ve en popüler uygulama ve hizmet akımlarından haberdar olmanın yeni bir yolunu sunma fikri heyecan verici. Apple’ın her hareketini takip eden meraklılar için bu eklemenin pek önemi kalmayacak. Ailem ve üniversite arkadaşlarım gibi insanlar için, müzik çaların ve alarm uygulamasının önceden çentikle kusursuz bir şekilde uyum sağladığını görmek heyecan verici olacak.

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus ile sınırlı ama samimi deneyimim, bu iki model hakkında oldukça olumlu bir görüşe sahip olmamı sağladı. Uzun zamandır ilk kez standart bir iPhone satın almak, daha düşük kalitede bir tasarıma veya daha az heyecan verici yazılım özelliklerine razı olmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Cihazları uzun süreli test için teslim aldığımızda daha birçok noktaya bakma fırsatımız olacak. Belirli bir nokta hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen aşağıdaki yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Apple duyurularının devamı için


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15