Tokmağın yanındaki telefondaki Google logosu.

Fotoğraf: Serhii Yevdokymov / Shutterstock.com (Shutterstock)

Google, ilk gününde Adalet Bakanlığı ile karşı karşıya gelirken Merakla beklenen antitröst davasışirket avukatı John Schmidtlein ilginç bir bakış açısı ortaya koydu. Schmidtlein, “Bu dava aslında tamamen Microsoft’la ilgili” dedi.

Google dışında bir arama motoruna isim verebilirseniz, bu muhtemelen Bing’dir, ancak Microsoft’un rakip arama aracı, %3’lük zayıf bir pazar payına sahip Google’ın Arama üstünlüğüyle karşılaştırıldığında şakadan başka bir şey değildir. Hükümete göre bunun nedeni, Google’ın, Arama aracını telefonlarda ve tarayıcılarda varsayılan araç haline getirmeleri için Apple gibi şirketlere yılda 10 milyar dolar kadar para ödeyerek rakiplerine diz çöktürmesidir. Ancak Schmidtlein’e göre Microsoft’un başarısızlığının rekabete aykırı davranışlarla hiçbir ilgisi yok: Bunun nedeni Bing’in berbat, Google’ın ise daha iyi olması.

Schmidtlein, “Microsoft yatırım yapmada başarısız oldu, yenilik yapmada başarısız oldu” ve Google, Apple, Samsung, Mozilla ve diğer şirketlerin devasa çeklerini kesip bunu varsayılan seçim haline getirse de bu durum hala geçerli olacak, dedi Schmidtlein.

Duruşma, Adalet Bakanlığı’nın 90’ların sonlarında Microsoft’a karşı dava açmasından bu yana hükümetin bir teknoloji şirketine karşı ilk büyük antitröst mücadelesine işaret ediyor. Bir karara varmamız uzun zaman alacak ama daha ilk günde bazı şaşırtıcı ve komik açıklamalara tanık olduk.

Google’ın antitröst davasının birinci gününde meydana gelen en iyi şeyleri görmek için yukarıdaki ek gösteriye tıklayın veya mobil cihaz kullanıyorsanız aşağı kaydırın.genel-7