Paylaşımlı elektrikli scooter işi son birkaç yılda bir dizi iniş ve çıkışlar yaşadı – dürüst olmak gerekirse çoğunlukla düşüşler – ama şimdi bir şirket galip unvanını almaya hazır.

Lime, geçen yılki zayıf karların şans eseri olmadığını kanıtladığını söylediği yeni bir dizi mali rakam yayınladı. Şirket, yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artışla 250 milyon dolarlık brüt rezervasyon bildirdi. Ve 27 milyon dolarlık düzeltilmiş bir FAVÖK kârlılığı (şirket bunu yılın ilk yarısında ilk kez elde etti ve geçen yıla göre yüzde 45’lik bir marj artışı) ve düzeltilmemiş 20,6 milyon dolarlık bir kârlılığın çığırtkanlığını yapıyor.

Lime’ın kendini hissettiğini söylemek küçümsemek olur

Lime’ın kendini hissettiğini söylemek küçümsemek olur. Diğer mikromobilite firmaları gibi personel çıkarmaya devamLime, piyasalardan çıkıp nakit yakmanın gururla diğer yöne doğru ilerlediğini söylüyor. Şirket, gelir ve maliyetler gibi tüm ölçümlerini paylaşmıyor ancak yeni bir rekor yılına doğru ilerlediğini söylüyor.

Lime CEO’su Wayne Ting, “Tarihsel olarak insanların her zaman mikromobiliteye talep olduğuna inandığını düşünüyorum, ancak bu, bu işi yürütemeyen insanların cesetleriyle dolu bir endüstri.” dedi. Sınır. “Muazzam bir kârlılık sağlayacağımızı ve umarım serbest nakit akışına olumlu bir şekilde ulaşacağımızı düşünüyorum.”

Nakit akışının pozitif olması, Lime’ın belirli bir zamanda işletmeye giren paranın, dışarı çıkandan daha fazla olduğu anlamına gelir. Ancak bu, net gelir elde etmek veya kazancınızı ayarladıktan sonra kârlı olmak ile aynı şey değildir. Ting, serbest nakit akışının pozitif olmasının, Lime’ın e-scooter filosunu büyütmek ve sürdürmek için risk sermayesi finansmanını artırmaya ihtiyaç duymayacağı (ki bu ekonomik ortamda zaten zor olurdu) anlamına geleceğini söylüyor.

Ting, “Böyle bir iş için her zaman bir rüya olan sürdürülebilirlik noktasına geliyoruz” dedi.

“Bu, bu işi yürütemeyen insanların cesetleriyle dolu bir sektör”

Bu size tanıdık geliyorsa, yanılmıyorsunuz. Lime, birkaç yıldır serbest nakit akışının yanı sıra tüm yıl kârlılığıyla da flört ediyor, ancak covid bu planlara darbe vurmaya devam etti. Ayrıca Ting, Lime’ın bu yılın sonuna kadar bu kriterleri tutturacağının garanti olduğunu söylemiyor. Paylaşımlı mikromobilite işi soğuk aylarda yavaşlama eğilimindedir. Ve Paris yakın zamanda sokaklarında kiralık scooterların yasaklanması yönünde oy kullandı; bu da Lime ve diğer operatörler için bir aksilik oldu.

Ting yine de Lime’ın Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’da etkileyici yolcu sayıları yayınladığını söyledi. Tüm doğru rakamların yükseliş eğilimi göstermesiyle Lime, kendisini geniş bir yeni yatırımcı grubunu getirebilecek olası bir halka arz için konumlandırıyor.

Ting, “Piyasa yaklaşırken geleneksel halka arzın avantajlarından yararlanmak için artık üstesinden gelmemiz gereken tüm bileşenlere sahibiz” dedi. “Bu yüzden kendimi gerçekten iyi hissediyorum.”

Ting, muhtemelen 2022’nin sonundan önce bir halka arzın muhtemel olmadığını söyleyerek, Arm, Cava, Stripe ve Instacart da dahil olmak üzere diğer birçok beklenen teknoloji halka arzına bağlı olduğunu da sözlerine ekledi. “Onlar halka arz piyasasının yeniden açılmasına yönelik havayı belirleyecekler” diye ekledi.

Ting bir süredir halka arz konusunda şakalaşıyor ve bunun iyi bir nedeni var. Kovid salgınının ardından bir dizi startup, halka arzın kısayolu olarak SPAC adı verilen paravan şirketlerle veya özel amaçlı satın alma şirketleri ile birleşerek halka açıldı. Kuş, Helbizve bir dizi başka scooter şirketi ve menşei şüpheli çok sayıda taşımacılık girişimi SPAC’larla birleşti. Ve 2020’nin sonlarında, Lime’ın da aynı şeyi yapacağı ve bildirildiğine göre yatırım bankası Evercore ile SPAC aracılığıyla halka açılma konusunda görüşmelerde bulunacağı görülüyor.

Ama SPAC çılgınlığı sona erdiğindeLime özel bir şirket olarak kaldı. Ting, yatırımcıların paylaşımlı mikromobilitenin geleceği konusunda şüphe duymaya başlamasıyla birlikte Bird gibi rakiplerin ve hisse senedi fiyatlarının düştüğünü gören diğer rakiplerin yaşadığı zorluklara dikkat çekerek bunun doğru bir karar olduğunu söyledi.

“Geleneksel bir halka arzın avantajlarından yararlanmak için artık üstesinden gelmemiz gereken tüm bileşenlere sahibiz”

“Sanırım pek çok şirket [that] Kamuya açılmamalı, halka açılmamalı” dedi.

2017 yılında paylaşımlı scooter patlamasının başlamasına yardımcı olan Bird, Lime ile ilginç bir tezat oluşturdu. Şirketin SPAC sonrası deneyimi oldukça zorluydu; endişe uyarısı, iki yıl boyunca gelirini abarttığının açıklanması ve adını lisanslayan Kanadalı bir şirketle birleşme. Şimdi, kendi scooterını yapma çabalarından vazgeçti ve bunun yerine bunları Çinli üreticilerden satın alıyor. Ayrıca maliyetleri azaltmak ve mali durumunu düzeltmek amacıyla piyasalardan çekiliyor.

Ting, bu arada Lime’ın pahalı ama gerekli olan kendi scooterını üretme konusunu iki katına çıkardığını söyledi. Lime’ın kendi bisiklet ve scooterlarını üretmesi gerektiğini, çünkü bunun hem sürücüler hem de filoları düzenleyen şehirler açısından şirketin rakiplerinden farklılaşmasına yardımcı olduğunu savundu. Bu nedenle Lime, birim ekonomisinin (her bir scooterın şirkete ne kadar gelir getirdiğinin) zaman içinde iyileştiğini gördü. Ting, artık her scooterın ortalama beş yıl boyunca yolda kaldığını söyledi.

“Pahalı bir seçim yaptık ve altı yıldır buna devam ettik” diye ekledi, “ki bu da kendi donanımımızı inşa etmemiz anlamına geliyor.”

“Sanırım pek çok şirket [that] halka açık olmamalı, halka açılmamalı.”

Ting, rakiplerini, dahili araştırma ve geliştirme programlarını hazır parçalar lehine “dışarıdan temin etmeleri ve terk etmeleri” nedeniyle eleştirmeye devam etti. Ve scooter endüstrisinin, birkaç ay kullanımdan sonra bozulabilecek ucuz scooterların olduğu eski kötü günlere geri döneceğinden endişe ediyordu.

Ancak Lime rakiplerinden uzaklaşırken, olası bir halka arz ve sonrasında da büyümesini sürdürebilmesi umut ediliyor. Lime, kiralık ortak elektrikli scooter sunan ilk şirket değildi – bu ayrım Bird’e aittir – ancak özellikle diğerleri birleştiğinde ve sektör konsolidasyona ve gelişmeye devam ederken ayakta kalan son scooter şirketi olabilir.

Ting, “Sadece Lime için değil, tüm endüstri için muazzam bir büyüme var” dedi. Tarihsel olarak, “insanlar bu büyümeye karşı iyi işler yürütmediler… Ayakta durabilecek sürdürülebilir işletmeler yürütmemiz gerekiyor” [on] kendi iki ayağımız. Lime’ın geçen yıl ve kesinlikle bu yılın ilk yarısında kanıtlayabildiği şey de budur.”genel-2